Министар Мутабџија отворио пети наступ Републике Српске на Међународном београдском сајму књига
Чињеница да Република Српска већ пети пут долази организовано на Међународни београдски сајам књига, организовано у смислу јединственог представљања оног најбољег што су наука и умјетност у Републици Српској створили и као свој допринос дали укупном српском присуству и дјеловању на пољу стваралаштва на европском и свјетском нивоу, чини нас поносним и, вјерујем, спремним да и убудуће имамо тај заједнички наступ, уважавајући све појединачне, самосталне наступе наших издавача, библиотека, универзитета, па и самосталних ауторских представљања на овој значајној смотри – рекао је данас министар просвјете и културе Републике Српске господин Горан Мутабџија на свечаном отварању наступа Републике Српске на сајму књига у Београду и нагласио: – Уз све напоре које чинимо да створимо услове да се на нашем простору живи у миру и напретку, обавезни да његујемо и чувамо књижевност свог народа као најљепши израз свог народног постојања и трајања. Истовремено, морамо бити свјесни да се у Републици Српској данас ствара, као што се на том простору и вијековима уназад стварала, и књижевност других народа и да у том суживоту, народном и стваралачком, и у позитивним утицајима једних на друге видимо путеве толеранције и разумијевања.
Желим посебно да нагласим – рекао је министар Мутабџија – и своју личну, и подршку Владе Републике Српске настојању да се не само сачува историјска истина о узроку и поводу Првог свјетског рата, што је, видимо, мото овогодишњег наступа Републике Српске на овом сајму књига, него и да се достојно и достојанствено одговори на сваки покушај фалсификовања историје и напада на српски народ, који никад и нигдје у својој дугој и славној историји није нападао и отимао туђе, а увијек је и свугдје бранио и одбранио своје! Свим књижевницима, издавачима и научницима који ће на овом сајму представљајући своја вриједна умјетничка и научна дјела истовремено представљати и нашу Републику Српску, желим да у томе успију и да у том успјеху доживе радост. Радостан сам и ја, јер се Република Српска представља онаквом каква уистину и јесте: мјесто гдје се ради и ствара и гдје смо сви обавезни да је чувамо и бранимо као што она чува и брани нас.
Свечаном отварању наступа Републике Српске на 58. међународном сајму књига, поред министра Мутабџије и његових сарадника, присуствовао је министар за економске односе и регионалну сарадњу г. Игор Видовић и велики број угледних гостију и прујатеља писане ријечи из Републике Српске и Србије.
У поздравном обраћању у својству домаћина директор Представништва Републике Српске у Србији, г. Млађен Цицовић је рекао: Вјерујемо да је овај сајам књига, и у временском, и у значењском смислу, најпогоднији за почетак обиљежавања стогодишњице узрока и повода Првог свјетског рата. Свјесни смо да ће се многи, и у региону, и у свијету, бавити тиме и већ се баве, нарочито они који покушавају да разним фалсификатима и подвалама за почетак тог рата окриве српски народ, па смо одлучили да ове године овдје насупимо под слоганом “Сто година узрока и повода, 1914-2014“.
Пригодан умјетнички програм је био одличан примјер сарадње на пољу културе и умјетности Србије и Републике Српске; драмско-музичку причу о узроку и поводу Великог рата испричали су драмски умјетници из Србије: Биљана Ђуровић, Небојша Кундачина, Андреј Шепетковски и Милан Никитовић, и музички умјетници из Српске Лидија Пајић и Саша Берендика.
На штанду Републике Српске биле су данас три промоције. Прво су, у 14 сати, академик Рајко Петров Ного и Саша Кнежевић представили Кнежевићеву књигу “Откуд памет оном ко је нема“, а Недељко Бабић и Душан Зуровац Зуровчеву књигу прича “Стани да ти речем“. Потом су, у 16 сати, књигу Пеђе Бјелошевића представили Душко Новаковић, Дејан Матић, Душан Стојковић и Љубивоје Ршумовић, који је и врло инспиративно говорио о Бјелошевићевим пјесмама, а једну, која му се посебно свидјела, и наглас прочитао. Трећа промоција на штанду Српске било је представљање књиге “Маршалова слика“ Жарка Шарића.
У сајамској сали „Борислав Пекић“ првог дана промоција и трибина професори Филозофског факултета из Бањалуке, Душко Певуља и Младенко Саџак, припремили су разговор о књижевним аспектима Првог и Другог балканског рата и Првог свјетског рата. Први говорник на овом скупу био је министар просвјете и културе г. Горан Мутабџија