Kultura, u kojoj se ogleda cjelokupno stvaralaštvo čovjeka, predstavlja jednu od najvažnijih pretpostavki za razvoj ljudskog društva u cjelini.
Kao trajni izvor novih ideja, kritičkog mišljenja i kreativnih potencijala, kultura omogućava prepoznavanje svog vremena i razumijevanje svog društva. Kulturni kapital djeluje kao jedan od najsnažnijih faktora razvoja bez koga je neobjašnjiva mogućnost za oblikovanje prihvatljivog i održivog društvenog ambijenta.
Ulaganje u kulturu ima dalekosežne posljedice po napredak i razvoj društva jer kultura obuhvata i prošlost i sadašnjost i budućnost, sve ono po čemu se prepoznajemo i razlikujemo jedni od drugih.
Više o kulturi u Republici Srpskoj saznajte na:
ARHIV REPUBLIKE SRPSKE
Arhiv Republike Srpske sa sjedištem u Banjoj Luci osnovan je 1992. godine. U njegov sastav ušli su bivši Arhiv Bosanske krajine Banja Luka, Regionalni arhiv u Doboju i Istorijski arhiv u Foči.
Arhiv Republike Srpske je republička upravna organizacija u sastavu Ministarstva prosvjete i kulture koji ima status centralne ustanove zaštite kulturnih dobara koja prikuplja, štiti, čuva, sređuje, obrađuje i daje na korišćenje arhivsku građu na cjelokupnoj teritoriji Republike Srpske.
Više informacija: www.arhivrs.org
REPUBLIČKI ZAVOD ZA ZAŠTITU KULTURNO-ISTORIJSKOG I PRIRODNOG NASLJEĐA REPUBLIKE SRPSKE
Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog naljeđa osnovan je 1976. godine kao regionalni zavod a od 1995. godine organizovan je na republičkom nivou. Svojim djelovanjem Zavod pokriva teritoriju Republike Srpske, a nalazi se se pod nadležnošću Ministarstva za prosvjetu i kulturu.
Zavod je zadužen za očuvanje i zaštitu kulturnog i prirodnog nasljeđa i vodi centralni registar kulturnih, istorijskih i prirodnih spomenika. Takođe, Zavod se bavi istraživanjem i promocijom kulturnog, istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske koje je integralni dio evropskog nasljeđa.
Više informacija: www.nasljedje.org
Ustanove kulture
MUZEJ REPUBLIKE SRPSKE
Muzej u Banjoj Luci je osnovan 1930. godine odlukom Bana Milosavljevića i tada je nosio naziv Muzej Vrbaske Banovine. Muzej je ubrzo postao važna kulturno-istorjska institucija koja je za deset godina svog postojanja uspjela da sakupi veliki broj etnografskih predmeta neprocjenjive nacionalne, istorijske i kulturne vrijednosti.
U toku Drugog svjetskog rata mnoge zbirke su zaplijenjene i ukradene, ali je nakon rata Muzej nastavio rad u novim uslovima. Muzej je mijenjao sjedište nekoliko puta, a od 1982. godine smješten je u prostor doma solidarnosti gdje ce i danas nalazi. Od 1992. godine Muzej nosi naziv Muzej Republike Srpske i proglašen je centralnom ustanovom zaštite pokretnih kulturnih dobara.
Danas na 1.500 m2 stalnu izložbenu postavku čini: arheološka zbirka, istorijska zbirka, etnološka i etnografska zbirka, zbirka istorije umjetnosti i prirodnjačka zbirka. U svojim zbirkama Muzej ima više od 30.000 hiljada eksponata, a muzejska biblioteka raspolaže sa više od 14.000 knjiga.
Više informacija: www.muzejrs.com
MUZEJ SAVREMENE UMJETNOSTI REPUBLIKE SRPSKE
Nakon katastrofalnog zemljotresa koji je pogodio Banju Luku 1969. godine, zahvaljujući mnogim umjetnicima širom tadašnje Jugoslavije i svijeta od fonda prikupljenih umjetničkih djela 1971. godine osnovana je Umjetnička galerija. Galerija od 2004. godine nosi naziv Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske i nalazi se u centru grada, u zgradi nekadašnje željezničke stanice, koja je posebno adaptirana 1980. godine.
Početni fond je vremenom proširen, tako da Muzej danas posjeduje kolekciju umjetnosti XX vijeka koja obuhvata preko 1.300 umjetničkih djela: slika, skulptura, grafika, akvarela, crteža i radova iz oblasti proširenih medija.
Više informacija: www.msurs.net