Beogradski forum za svet ravnopravnih | Saopštenje | 21. novembar 2024. godine –
Navršilo se 29 godina od sklapanja Opšteg okvirnog sporazuma o miru u Bosni i Hercegovini, poznatog kao Dejtonski sporazum. Postignut je 21. novembra 1995. godine u Dejtonu, SAD, a formalno poptpisan 14. decembra 1995. godine u Parizu.
Tim povodom Beogradski forum za svet ravnopravnih ocenjuje da se radi o trajnom, istorijski značajnom međunarodno-pravnom dokumentu kojim je okončan višegodišnjni građanski rat u Bosni i Hercegovini i postavljena trajna osnova za mir i razvoj. Poštovanje pune ravnopravnosti tri konstitutivna naroda – Bošnjaka, Srba i Hrvata i dva entiteta – Republike Srpske i Federacije BiH, teritorijalno razgraničenje i jasna raspodela nadležnosti, predstavljaju stubove ustavnog ustrojstva.
Uprkos sistematskim pritiscima zapadnih centara moći da se odredbe Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH, koji čini njegov sastavni deo, revidiraju, pogrešno tumače, ili čak i direktno krše na štetu srpskog naroda i Republike Srpske – Sporazum je izdržao probu vremena. Stvarnost i razvoj u međuvremenu, pokazuju da nema vraćanja na koncept unitarne BiH, koji je bio uzrok građanskog rata, da dominacija bilo kojeg naroda nad drugim narodima nije moguća, bez obzira čime se maskirala i čijim geopolitičkim interesima služila.
Republika Srpska i njene institucije zaslužuju veliko priznanje za doslednost u odbrani i poštovanju Sporazuma, nepokolebljivu odbranu svojih izvornih ustavnih prava, uspešan društveno-ekonomski napredak, vojnu neutralnost i nepriznavanje kriminalnog otcepljenja srpske pokrajine Kosovo i Metohija. Specijalni paralelni odnosi između Republike Srpske i Republike Srbije, kao garanta Dejtonskog sporazuma, pokazali su velike potencijale za povezivanje i saradnju u infrastrukturi, privredi, energetici, kuturi, obrazovanju, kao i na međunarodnom planu. Ostvareni rezultati na tom planu predstavljaju doprinos miru, dobrosusedstvu i regionalnom razvoju, a time i učvršćivanju trajnog značaja Dejtonsko-pariskog sporazuma.
Korene nefunkcionalnosti BiH ne treba tražiti u sadržini Dejtonsko-Pariskog sporazuma, niti u izmišljenom separatizmu, već u praksi sistematskog kršenja tog Sporazuma, podgrejavanju unitarističkih ambicija, kao i u neokolonijalističkom odnosu tzv. međunarodne zajednice, čije interese zastupa i nameće tzv. visoki predstavnik. Nastojanja sadašnjeg, ilegalno postavljenog, Visokog predstavnika da arbitrarno oduzima ustavne nadležnosti Republike Srpske, da proširuje listu nadležnosti konfederacije, da preti, stigmatizuje i kompromituje institucije Republike Srpske – predstavljaju flagrantno kršenje Dejtonskog sporazuma, najveću prepreku funkcionisanju ustavnog sistema i izvor ozbiljne zabrinutosti.
Beogradski forum za svet ravnopravnih smatra da se takva praksa mora prekinuti. Visoki predstavnik je odavno postao anahronizam koji neodložno treba ukinuti i tako omogućiti jačanje odgovornosti i funkcionalnosti ustavnih institucija na svim nivoima. Republika Srpska ima pravo da zahteva i ostvari vraćanje (restituciju) svih izvornih nadležnosti, koje su joj zagarantovane Dejtonskim sporazumom, a koje su joj u međuvremenu oduzete jednostranim, arbitrarnim odlukama Visokog predstavnika.
Beogradski forum za svet ravnopravnih smatra da je politički, ekonomski i društveni razvoj BiH jedino moguć uz puno poštovanje izvornih odredbi Dejtonsko-pariskog sporazuma koje su zasnovane na punoj ravnopravnosti sva tri naroda u BiH i njihovom pravu da u okviru BiH samostalno, i u međusobnom dogovoru, bez mešanja stranih faktora, slobodno uređuju svoje odnose.