Srna | 22. januar 2025. godine –
Džatras: Ako Rusija pobjedi, Srpska će dobiti prostor da zastupa svoje interese
Izgledi odnosa Republike Srpske i SAD u budućnosti najviše će zavisiti od toga šta će se sljedeće dogoditi u Ukrajini, jer će Srpska imati više prostora za zastupanje svojih interesa u slučaju odlučne pobjede Rusije u ukrajinskom sukobu, izjavio je za Srnu ugledni američki analitičar i bivši diplomata Džejms Džatras.
On je nakon inauguracije predsjednika SAD Donalda Trampa rekao da je prerano govoriti o tome kakav će to imati uticaj na Republiku Srpsku, Srbe i Balkan uopšte, te da su signali pomiješani.
Prema njegovim riječima, svijet ulazi u nestabilan, privremen period, za koji procjenjuje da će trajati oko pet godina, možda manje, kada je sudbina „carstva predvođenog Vašingtonom“ dovedena u pitanje.
– Ili će se takozvani evroatlantski poredak u Evropi, koji sprovode NATO i njegova konkubina EU, srušiti nakon odlučne pobjede Rusije u Ukrajini ili će Moskva sebi dozvoliti da još jednom bude prevarena i pusti NATO, EU i banderašku Ukrajinu da prežive za još jedan dan borbe – za sada je ishod neizvjestan. Ako bude prvo, proširiće se prostor za Republiku Srpsku da zastupa svoje interese, zajedno sa interesima Srbije, i za slabljenje i eventualni nestanak lažne države Kosovo, zajedno sa sve nezavisnijim pravcem zemalja kao što su Mađarska i Slovačka, kojima će se uskoro pridružiti drugi – istakao je Džatras.
S druge strane, nastavlja Džatras, ukoliko se desi drugi scenario, mrtva ruka američke dominacije u Evropi preko NATO-a će se duže održati, a u tom slučaju bi Republika Srpska i Srbi uopšte ostali pod nemilosrdnim pritiskom pod kojim su od 1991. godine, dok prijeti opasnost većeg rata u Evropi u ne tako dalekoj budućnosti.
– Što se tiče Srba /Republike Srpske i Srbije/ i Balkana u uopšte, mora se imati na umu da gotovo niko u Vašingtonu ne razmišlja mnogo o Srbima ili, konkretno, o Republici Srpskoj, osim nekoliko zvaničnika kojima je taj mali dio svijeta zadatak. Oni su gotovo svi `manihejci`, nulti zbir fanatika sa stavom da su Srbi loši, koji mogu samo da razmišljaju u smislu natjerivanja Srba u `evroatlantsku kutiju NATO-a i EU`, što znači `poništavanje` Srba, jačanje atributa `državnosti` takozvanog Kosova i vršenje pritiska na Srbiju i njeno odvraćanje od orijentacije ka Rusiji, Evroaziji i BRIKS-u i usmjeravanje ka potčinjenosti evroatlantskom kampu – naveo je Džatras.
Prema njegovim riječima, jedini djelimični izuzetak bila je „farsa od `kosovskog projekta` Ričarda Grenela“ tokom prvog Trampovog mandata, ali samo zato što je Grenel umislio da bi to bilo dobro političko dokazivanje po šablonu pregovora o Sporazumu iz Kemp Dejvida, koji su 1978. godine potpisali egipatski predsjednik Anvar el Sadat i izraelski premijer Menahem Begin, nakon 12 dana tajnih pregovora u Kemp Dejvidu.
– Vidjeli smo kako je to ispalo – rekao je Džatras.
Džatras je ocijenio da je glavno pitanje da li Tramp namjerava da udalji SAD od misije unipolarne dominacije cijelim svijetom ka zadatku osiguravanja direktnih i ograničenih američkih nacionalnih interesa u multipolarnom svijetu u kojem se poštuju sfere interesa drugih sila, prije svih Rusije i Kine.
– To će u velikoj mjeri zavisiti od toga kakve ljude imenuje u svoju administraciju. Do sada je, očekivano, većina njih loša – naročito državni sekretar Marko Rubio – ali ima i nekoliko dobrih, čija imena bi najbolje bilo ne pominjati – naveo je Džatras.
Komentarišući Trampov govor na inauguraciji, Džatras je napomenuo da ono što je govorio američki predsjednik u većoj mjeri ukazuje na njegovu želju da se kreće u drugom pravcu, ka politici zasnovanoj na nacionalnim interesima, ali da je naglasio „izuzetnu“ prirodu SAD, što usmjerava na prekomjerne privilegije koje su SAD tražile u odnosu na druge sile nakon raspada Sovjetskog Saveza.