Sve o Srpskoj | 01.05.2025.g. – Tribina „Srpska se brani Ustavom“ – izlaganje Aleksandra Rakovića –
- Današnja BiH je secesionistička tvorevina nastala nelegitimnim i nelegalnim otcepljenjem od Jugoslavije. S tim u vezi, secesija Bosne i Hercegovine narušila je redovno stanje koje je nastalo 1918. stvaranjem jedinstvene države srpskog naroda i ostalih jugoslovenskih naroda
- Ako posmatramo Republiku Srpsku kroz kontinuitet viševekovne srpske državnosti, onda je državnost Republike Srpske znatno starija od državnosti secesionističke tvorevine BiH
- Trebalo bi u potpunosti ujednačiti simbole Republike Srbije i Republike Srpske, uključujući i grb i himnu. Jer, prema Nacrtu Ustava Republike Srpske „Moja Republika“ ostaje himna, a „Bože pravde“ se izvodi kao svečana pesma. Nema potrebe za tim jer srpski narod ima samo jednu himnu – „Bože pravde“. To ne bi bilo nikakvo novo rešenje jer Grčka i Kipar imaju istovetnu himnu
- Novi Ustav Republike Srpske trebalo bi podržati i iskoristiti za razdruživanje, a potom i za ujedinjenje sa Srbijom. Treba ići ka srpskim integracijama a ne ka stvaranju paralelnih sistema koji mogu da dovedu do rivalstva između srpskih država, pa čak i do promene identiteta, u kom bi srpska nacionalnost bila zamenjena lokalnom pripadnošću
Današnja BiH je secesionistička tvorevina nastala nelegitimnim i nelegalnim otcepljenjem od Jugoslavije. S tim u vezi, secesija Bosne i Hercegovine narušila je redovno stanje koje je nastalo 1918. stvaranjem jedinstvene države srpskog naroda i ostalih jugoslovenskih naroda.
Dalje, sadašnja BiH nema nikakvu istorijsku sponu sa srednjovekovnom Bosnom, za razliku od nas Srba koji imamo istorijsku sponu sa svim srpskim srednjovekovnim državama u koje se uključuje i Bosna.
Državnost Republike Srpske je po elementima, kriterijumima i simbolima državnosti, u izvornoj varijanti, istovetna kao državnost Republike Srbije. Pritom, Republika Srpska i Republika Srpska Krajina su svoj državni identitet ustrojile prema državnom identitetu Kraljevine Srbije.
Kada je reč o Republici Srbiji, ona je još 12 do 15 godina kasnije negovala jugoslovenski tip srpske državnosti. Stoga, ako posmatramo Republiku Srpsku kroz kontinuitet viševekovne srpske državnosti, onda je državnost Republike Srpske znatno starija od državnosti secesionističke tvorevine BiH.
Novi Ustav Republike Srpske trebalo bi da dovede do povratka nadležnosti.
U isto vreme razgovaramo o tome kako su Srbi, kao jedna od evropskih protonacija, dovedeni u situaciju da im se nameće opstanak državnog provizorijuma BiH. U ovom momentu očito nema druge opcije. Ali ipak je važno što će u narednom Ustavu Republike Srpske stajati da Republika Srpska ima pravo na samoopredeljenje i ujedinjenje s nekom drugom državom.
Naravno, to se najpre odnosi na ujedinjenje sa Srbijom. I to je vrlo važna promena koja će, nadamo se, biti usvojena.
Ima još nekih tema o kojima treba razgovarati. Najpre su to simboli koji su uvedeni voljom zapadnih faktora. U tom kontekstu treba gledati i na amblem Republike Srpske koji je usvojen kao zamena za odstranjenog dvoglavog orla Nemanjića.
Nasuprot tome, trebalo bi u potpunosti ujednačiti simbole Republike Srbije i Republike Srpske, uključujući i grb i himnu. Jer, prema Nacrtu Ustava Republike Srpske „Moja Republika“ ostaje himna, a „Bože pravde“ se izvodi kao svečana pesma. Nema potrebe za tim jer srpski narod ima samo jednu himnu – „Bože pravde“.
To ne bi bilo nikakvo novo rešenje jer Grčka i Kipar imaju istovetnu himnu. I kada Grčka i Kipar igraju fudbalsku utakmicu dva puta se izvodi ista himna, sa istom melodijom i tekstom. Dakle, nisu nam potrebeni nikakvi dualizmi i trijalizmi jer smo na primeru Crne Gore videli da to može da bude štetno.
Vrlo nam je važno da iskoristimo naredne četiri godine Trampove vladavine.
U vreme njegovog prvog mandata srušili smo DPS u Crnoj Gori, a tada smo pobedili na NATO teritoriji. Da potom na vlast nije došla Bajdenova administracija, verovatno bi do danas u velikoj meri bila obnovljena srpska državnost Crne Gore.
Dakle, ove četiri godine su suštinski važne i trebalo bi da ih iskoristimo za razdruživanje Republike Srpske sa BiH.
Ako je novi Ustav Republike Srpske najava da ćemo ići tim putem, čak ako se dogodi da neke od naših lidera do kraja sankcionišu, to ne znači da treba da zastanemo na svom putu.
Srpska ideja je veća od svih nas i mi smo sluge srpske nacionalne ideje. I ako jedan ešalon u nekom momentu padne, to znači da drugi ešalon treba da nastavi istim putem.
Na kraju, novi Ustav Republike Srpske trebalo bi podržati i iskoristiti ga za razdruživanje, a potom i za ujedinjenje sa Srbijom. Treba ići ka srpskim integracijama a ne ka stvaranju paralelnih sistema koji mogu da dovedu do rivalstva između srpskih država, pa čak i do promene identiteta, u kom bi srpska nacionalnost bila zamenjena lokalnom pripadnošću.
(Tribina je održana u organizaciji portala „Sve o Srpskoj“ i „Fakti“ uz podršku Predstavništva RS u Srbiji)