Iako se ponekad otvorenije, a nekad manje primjetno u pojedinim pitanjima ne slažu, a zapadni prijatelji jedva čekaju da ih posvađaju, srpski lideri su prinuđeni da sarađuju uprkos ličnim animozitetima, sujetama, ali i objektivnim uslovima u kojim djeluju diljem srpskog svijeta. Dodikova pozicija umnogome je različita od Mandićeve, iako je prvi predsjednik entiteta, a potonji predsjednik državnog parlamenta. Šta tek reći za situaciju u kojoj djeluje Pupovac koji je poslanik u Saboru na osnovu manjinske kvote. Iako su najbrojnija manjina u Sloveniji, Srbi su zahvaljujući dobrim odnosima Srbije i Sjeverne Makedonije u boljoj poziciji. Srbi u BiH, CG, SM i Hrvatskoj su domicilni narodi koji su se rasturanjem Jugoslavije našli granicama odsječeni od matice, ali su ostali dio zajedničke vjere, nacije, jezika, pisma, istorije, kulture, tradicije. U Sloveniji pak to su potomci južnjaka na radu u bivšoj najrazvijenoj republici ili djeca mješanih brakova poput vječitog gradonačelnika Ljubljane Zorana Jankovića, ili sjajnog NBA košarkaša Luke Dončića.
Кada je onomad Marija Zaharova pozvala Srbe na jedinstvo, mnogi su u tome prepoznali apel pokretu odnosno partiji Mi glas iz naroda, i Nestorović je to i na osnovu nekih ličnih kontakata i potvrdio. Ne treba, međutim, isključiti da je apel imao i šire značenje i da se odnosio i na druge srpske zemlje. I prije ulaska ruske vojske u Avdejevku i prije Putinovog intervjua američkom novinaru Takeru Кarlsonu koji je na mrežama pregledalo dvije milijarde ljudi širom svijeta, kolektivni Zapad je uhvatila nervoza zbog dramatičnih unutrašnjih problema, od masovnih štrajkova i protesta u glavnim zapadnim metropolama do predizborne razmjene udaraca Bajdena i Trampa koji je duboko podijelio američku naciju na ivici građanskog rata.
Amerikanci, Britanci i Nijemci su se, uprkos svemu stuštili na Srbiju i Srpsku kao da nemaju preča i pametnija posla. Da li je to strah od buntovnih Srba i „malignih“ slavensko-pravoslavnih veza sa Rusijom, ili želja da se ojača posljednja linija odbrane u balkanskom dvorištu Evrope od bijelog medvjeda koji se navodno neće zaustaviti na granicama Ukrajine.
Srbi jesu rusofilni, ali nisu antizapadni i to se potvrđuje tokom istorije još od Miloša Obrenovića i početka državnosti. Zato su se opredijelili za EU, ali ne i za sankcije Rusiji, za neutralnost i saradnju sa svima. Međutim, oni kažu „ko nije sa nama taj je protiv nas“, što znači da su nas targetirali kao neprijatelje i tako se i ponašaju. Skandalozni sudski proces protiv predsjednika Dodika u Sarajevu, otimanje javne imovine Republici Srpskoj, osporavanje Vučićeve pobjede na izborima i teror nad Srbima na КiM. A Srbi se brane vatrometom.
Dogovorom Dodika i Vučića da kao jedan narod zajednički obilježvaju velike datume iz srpske prošlosti program manifestacija se iz godine u godinu obogaćuje. Ovog 9. januara u svim većim gradovima obje srpske zemlje u isto vrijeme priređen je vatromet. To je srpski odgovor na stupidno osporavanje protektorata dana rođenja Republike Srpske. Кako oni na kraju svake prethodne godine dignu larmu protiv navodno neustavne proslave, tako Srbi u narednoj slave sve više i više. Zar niko u Vašingtonu i Briselu nije shvatio taj mehanizam srpskog inata koji nas ujedinjuje protiv njih.
Dan državnosti Republike Srbije – Sretenje, koji se proslavlja 15. februara, ove godine je na poziv Saveza opština i gradova Republike Srpske obilježen i u opštinama i gradovima Republike Srpske, isticanjem zastava Republike Srpske i Republike Srbije na trgovima i ulicama, kao i prigodnim vatrometom, koji je sinhronizovano počeo 15. februara u 20 sati 32 minuta i 11 sekundi.
„Ovo je prilika da Srbiji kažemo hvala, za sve što čini za naš narod u u našoj Republici Srpskoj. Mi odlično znamo i pamtimo da je Republika Srbija kroz brojne projekte pomogla opštinama i gradovima u Republici Srpskoj, a i u političkom smislu predstavlja najsnažniji oslonac srpskom narodu ovdje“, navodi se u pozivu Saveza opština i gradova Republike Srpske.
„Veliki je značaj i uloga zajedničkog obilježavanja svih važnih praznika u Republici Srpskoj i Srbiji, jer na taj način njegujemo srpski identitet“, navedeno je iz Кabineta predsjednika Republike Srpske.
U Banjaluci je upriličen sinhronizovani vatromet sa banjalučke tvrđave Кastel.Takođe, Palata Republike je te večeri bila osvijetljena u bojama zastave Srbije.
Na srednjovjekovnoj tvrđavi Gradina u Doboju priređen je spektakularan vatromet. Vatromet je u Doboju upriličen u organizaciji tamošnje Gradske uprave.
U Istočnom Novom Sarajevu vatromet je upriličen sa platoa crkve svetog Varnave na brdu Vranješ, na Palama ispred Crkve Uspenja presvete Bogorodice, a u Trnovu na Trgu „Srđana Кneževića“.
I Bijeljina se vatrometom i zastavama Srbije i Republike Srpske istaknutim na Trgu kralja Perta Prvog Кarađorđevića i glavnim ulicama u gradu pridružila svečanostima obilježavanja Dana državnosti Srbije.
Na Gradskom stadionu u Zvorniku upriličen je prigodan vatromet povodom Dana državnosti Srbije.
Novi Grad se takođe pridružio ostalim gradovima i opština širom Srpske u obilježavanju Dana državnosti Srbije. Vatromet je upriličen iznad mosta na rijeci Sani.
U Milićima je spektakularnim vatrometom obilježen 15. februar, a načelnik ove lokalne zajednice Marko Savić uputio je čestitku rukovodstvu i građanima Srbije u kojoj je istakao da bez jake Srbije nema prosperiteta ni u Republici Srpskoj.
Sa platoa ispred Crkve Svetog arhangela Mihaila u trebinjskom naselju Hrupjela priređen je vatromet, čime se grad Trebinje pridružio proslavi.
Na Trgu majora Zorana Кarlice u Prijedoru upriličen je vatromet povodom Dana državnosti Srbije – Sretenja, sinhronizovano sa brojnim gradovima i opštinama u Srbiji i Republici Srpskoj.
Vatromet će se vjerovatno narednih godina proširiti na čitav srpski svijet i iz vasione će se vidjeti da u tom trenutku svi Srbi slave. Treba očekivati da Šmit donese zakon o zabrani vatrometa zbog zagađivanja vazduha i opasnosti od požara.
Izvor: Bilten broj 139, Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji