Код манастира Крушедол на Фрушкој гори данас је одржан 18. крајишки црквено-народни свесрпски сабор „Крушедолска звона 2024“. Сабор је почео литургијом и парастосом за све погинуле Србе у 20. вијеку, које је у цркви Благовештења Пресвете Богородице служио Његово преосвештенство епископ сремски Василије са свештенством сремске епархије, након чега се одржао пригодан културно-умјетнички програм.
Програм сабора представља смотру духа и народног стваралаштва изворних мушких и женских пјевачких група и више културно-умјетничких друштава која чувају и његују обичаје, фолклор и традицију завичаја.
Сабору су присуствовали Милорад Додик, предсједник Републике Српске, Милица Ђурђевић Стаменковски, министар за бригу о породици и демографију у Влади Републике Србије, Немања Старовић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Србије, Наташа Станисављевић, комесар Србије за избјеглице и миграције, предсједник Градског одбора СНСД-а Бањалука Владо Ђајић, Вељко Вукелић, предсједник Организационог одбора Крајишког црквено-народног свесрпског сабора „Крушедолска звона“ и бројни гости.
Његово преосвештенство епископ сремски Василије рекао је да порука са овог сабора треба да будем уједињење. „Јединство и благослов и призив Божији, који су нам Свети Сава и сви светитељи оставили у аманет“, додао је владика Василије.
Он је рекао да вјерује да Срби имају снаге и да ће претрпјети сва искушења и недаће и изаћи чисти пред лице Божије. Епископ је навео да код Срба треба да се деси фино преумљење у њиховој души како би послије ове несреће /са резолуцијом/ кренули путем светосавља и светих отаца.
„Сабрали смо се да упутимо молитву Богу да нас подржи у сваком искушењу као што је чинио кроз векове. Српско страдање од Косова до данас осећамо на души као неправду која непрестано кидише на душу и биће Србиново“, истакао је владика.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да саборовање Срба на манифестацији „Крушедолска звона“ у манастиру Крушедол на Фрушкој гори даје снагу и промовише српски идентитет. Додик је захвалио Влади Србије за подршку не само овој манифестацији него за прихватање људи који су у невољи морали да напусте свој дом и дођу овдје.
„Они су и обогатили Србију а мислим да је то показало да је Србија, ма гдје Срби живјели, њихова домовина“, рекао је Додик.
Додик је напоменуо да се ова манифестација традиционалног одржава у оквиру манастирског здања, мјеста гдје се окупљају крајишки и Срби са простора БиХ и из Републике Српске. Он је захвалио министарки за бригу о породици и демографију Србије Милици Ђурђевић Стаменковски која је ту са њим и што ће заједно окупљеном народу дати наду да треба да наставе да то чине.
„Саборовање и окупљање Срба, промоција наших вриједности, идентитета, је нешто што нас одржава и даје нам снагу“, закључио је Додик.
Министар за бригу о породици и демографију Србије Милица Ђурђевић Стаменковски изјавила је да су Србија и Српска једна породица и да је то стратешко повезивање допринијело заједничком наступу на међународној позорници гдје се бранила част, достојанство и национални понос српског народа.
Стаменковски је истакла да јој је част што је данас у Крушедолу са предсједником Републике Српске Милорадом Додиком да би то и поручили, истакавши да је тим заједничким наступом ма међународној сцени постигнуто нешто што многи нису вјеровали да ће успјети, а то је да 107 земаља није гласало за срамотну резолуцију о Сребреници.
Према њеним ријечима, нису убиједили двије трећине човјечанства свјетске популације да је Република Српска геноцидна творевина.
„Нису успели да Србији спрече право да у свету пронађе пријатеље и Србија је данас постала острво слободе за читав слободарски свет, тачка окупљања и сабирања свих оних држава које желе да поштују међународно право и које желе сарадњу и поштовање суверених и слободних држава и народа“, рекла је Стаменковски новинарима у Крушедолу.
Она је истакла да је српски народ данас поносан на то што је заједнички урађено.
„Имамо право да славимо јер смо пружили отпор, нисмо савили кичму и послали смо целом свету поруку да Србија никада неће одустати од права да чува Републику Српску, да поштује слово Дејтона и никад неће одустати од борбе за истину“, нагласила је Стаменковски.
Она је указала да се данас свједочи да се одвија процес ревизије с циљем да се отворе нека нова жаришта и нови конфликти.
„Република Српска није геноцидна творевина, Срби нису геноцидан народ, Српска је позитивна тековина српског народа, лекција из патриотизма и понос свих Срба ма где се они налазили. Тако да смо ми данас овдје да то још једном поручимо“, рекла је Стаменковски.
Предсједник Градског одбора СНСД-а Бањалука Владо Ђајић рекао је да је у манастир Крушедол дошао да својим примјером покаже да данас више него икад Срби треба да се окупљају око својих светиња, Српске православне цркве и да се моле за све пострадале у претходним ратовима јер без тога неће имати ни будућност.
„Порука јесте да ми нисмо геноцидан народ. Желимо да живимо поносно своји на своме и заједно са другим народима који нас поштују и исто то желе, а истовремено да позовемо на јединство свих Срба гдје год живе“, истакао је Ђајић.
Он је нагласио да ће и порука сутрашњег скупа у Буисјама бити „Неће бити граница на Дрини, неће и не смије“.
„Истовремено, сутра желимо да дамо велику подршку нашим предсједницима Српске и Србије Милораду Додику и Александру Вучићу који се херојски боре за српски народ у веома тешким временима“, нагласио је Ђајић.
Срби морају да иду путем сабрања око Српске православне цркве, својих светиња и руководстава Републике Српске и Србије, те да се у том јединству покушају сачувати у овом тешком времену, изјавио је данас предсједник Организационог одбора Крајишког црквено-народног свесрпског сабора „Крушедолска звона“ Вељко Вукелић.
Вукелић је истакао да је веома битно заједнички организовати овакве манифестације, нарочито у времену када неки свјетски моћници покушавају да српском народу припишу оно што су они кроз вјекове били.
Он је указао да Србима, који су највећи страдалници на тлу Европе у 20. вијеку кроз балканске ратове, Први и Други свјетски рат, грађанске ратове у бившој Југославији, сада покушавају да ставе жиг геноцида.
Када је ријеч о сабору „Крушедолска звона“, Вукелић је појаснио да има духовни и културно-умјетнички дио којим се покушава сачувати дио традиције и културе.
„Морам рећи да сам сваке године био у прилици да видим сузе људи који се срећу након много година на овом месту, што је једна посебна вредност“, рекао је Вукелић.
Сабор организују Удружење Срба из Хрватске заједно са Асоцијацијом избјегличких и других удружења Срба из Хрватске, Завичајним клубом „Славонија“ из Инђије и Епархијом сремском уз подршку Представништва Републике Српске у Србији.