У организацији Представништва Републике Српске у Србији данас је у Прес центру Удружења новинара Србије у Београду, одржана промоција књиге „Ревеник (Од Градине до Кадињаче)“ аутора Аранђела Ј. Смиљанића. Издавач књиге је Архив Републике Српске и Удружење архивских радника Републике Српске, Бања Лука 2023. године.
О књизи су говорили проф. др Радивој Радић, проф. др Вељко Ђурић Мишина и аутор, а модератор је била Татјана Рађеновић.
„Идеја о писању монографије о Ревенику јавила се током израде књиге Колунић село, школа и људи, чији сам коаутор гдје сам дошао до довољно података за историјски дио ове књиге“, рекао је Смиљанић.
„Онда сам у љето те године једног дана у разговору са баком Даром дознао понешто о сусједним породицама, забиљежио сам податке и тако је кренуло. Свако ко узме књигу и почне да је чита уочиће са колико је љубави писана, а када се нешто ради из љубави онда је унапријед осуђено на успјех“, истакао је Смиљанић.
„Током прикупљања података увидио сам да је ово можда и последњи тренутак да се напише монографија о Ревенику, с обзиром на то да животну сцену напуштају особе рођене прије Другог свјетског рата а захваљујући овој монографији наше село остаће сачувано од заборава“ казао је Смиљанић.
Ова локална монографија села у општини Босански Петровац садржи осврт на прошлост села почев од праисторијских налазишта, из римског времена и првe писанe изворe који се односе на средњовјековну прошлост, затим поглавље о владавини Османлија. У историографском погледу можда је најважнији дио који се односи на период аустроугарске владавине јер је заснован на необјављеним изворима Архива Босне и Херцеговине у Сарајеву.
У монографији посебно су обрађени периоди краљевине Југославије, рата и револуције, те социјалистичке Југославије. Велики дио монографије чини обрада појединих породица, са биографијама истакнутих Ревеничана међу којима се издвајају Јован Бијелић и Мићо Ракић. У књизи се налазе и анегдоте и подаци везани за свакодневни живот становника, а књига завршава са сликама из села и прилозима, односно архивским материјалом.