У цркви Благе Марије у Банстолу на Фрушкој гори данас је, у организацији Савеза крајишких удружења Нови Сад, обиљежен Дан сјећања на страдање Срба у 13 западнокрајишких општина 1995. године, када су злочин Хрватске војске, ХВО и такозване Армије БиХ потпомогле и свјетске силе.
Вршилац дужности помоћника министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Душко Ћутило рекао је да је протјеривање више од 120.000 Срба са простора Босанске Крајине 1995. године још једно поглавље страдалне историје српског народа.Ћутило је истакао да они који су починили најстрашније злочине и протјерали српски народ до дан данас за то нису одговарали.
Шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић истакао је важност очувања сјећања на страдалнике, напомињући да без поштовања прошлости, српски народ неће моћи на најбољи начин да дефинише своју будућност.
Цицовић је указао да су страдали Срби уградили животе у темеље Републике Српске, Србије и српског идентитета и истакао да је важно што су руководства Републике Српске и Србије почели да заједно раде на успостављању културе сјећања и обиљежавају све значајне датуме историје српског народа.Он је подсјетио да Република Српска, Србија и српски народ у цјелини заједно прослављају Дан српског јединства, слободе и националне заставе.“Важно је да сви заједно радимо на очувању наше културе, традиције, обичаја, нашег српског језика, ћирилице и православне вјере јер само тако ћемо на најбољи начин знати да дефинишемо будућност нашег народа, Републике Српске и Србије“, поручио је Цицовић.
Након помена, положени су вијенци и цвијеће на споменик „Крајишка суза“ у порти цркве, а приређен је и пригодан културно-умјетнички програм.
Предсједник Савеза крајишких удружења Нови Сад Ранка Срдић Милић рекла је да су Хрватско вијеће одбране /ХВО/, Хрватска војска и такозвана Армија БиХ септембра 1995. године извршиле здружени злочин над Србима 13 западнокрајишких општина и да је то био злочин који су потпомогле свјетске силе.
„Ми голоруки мученици смо десетковани, начињена је велика материјална штета, уништена је инфраструктура, формирани силни логори и силне су јаме у које су нас бацали… Био је то пакао“, рекла је Милићева.
Она је истакла да је позитивно што се снимају документарни филмови који свједоче о овим злочинима, али је напоменула како је најтрагичније да се Србима доносе резолуције о геноциду, а остали народи су амнестирани, да српски народ кажњавају, а други се слободни шетају.
У љето и јесен 1995. године са подручја 13 општина западне Крајине – Гламоч, Грахово, Дрвар, Петровац, Рипач /Бихаћ/, Купрес, Јајце, Кључ, Сански Мост, Крупа на Врбасу, Србобран /Доњи Вакуф/, Шипово и Мркоњић Град, са вјековних огњишта је прогнано више од 120.000 Срба, а убијено и нестало 2.014 српских војника и цивила.
У комбинованим акцијама Хрватске војске, ХВО-а и тзв. Армије БиХ за неколико мјесеци, уз звјерства која су тада почињена, трајно је промијењена демографска слика општина у којима су вјековима живјели Срби.
Дан сјећања – помен на страдање Срба у 13 западнокрајишких општина 1995. године одржава се уз подршку Фонда за избегла, расељена лица и за сарадњу са Србима у региону, Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, Комесаријата за избеглице и миграције Србије и Представништва Републике Српске у Србији.