Другог дана манифестације „Дани Српске у Србији“ у суботу, 21. септембра, програми су одржани у Краљеву, Крагујевцу и Суботици.
ЦИЦОВИЋ: БОРИТИ СЕ ЗА ОЧУВАЊЕ ИДЕНТИТЕТА И РАЗВИЈАТИ ЕКОНОМИЈУ
У Градској управи града Краљева градоначелник Краљева Предраг Терзић примио је шефа Представништва Републике Српске у Србији Млађена Цицовића. Састанку су присуствовали помоћник градоначелника за културу Милош Милишић и савјетници у Представништву Татјана Дувњак и Јелена Кусмук.
Основни задатак Републике Српске и Србије је борба за очување идентитета српског народа, али је потребно радити и на економији, све у функцији јачања укупних односа, истакао је шеф Представништва Српске у Београду Млађен Цицовић.
Цицовић је у Краљеву, навео да су Република Српска и Србија изложене великим притисцима и пред великим су искушењима због чега је 8. јуна у Београду одржан Свесрпски сабор.
У складу са оним што је дефинисано у донесеној декларацији на Сабору, како је рекао, опредијелили су се да ове године основна порука ове манифестације буде јединство и саборност.
Цицовић је поручио да је важно да српски народ у овом тренутку буде јединствен, јер само такав може дати прави одговор на све изазове и искушења пред којима се налази.
„Српска и Србија имају одличне односе, никад боље. Tи односи су резултат, прије свега, чињенице што су два руководства – Српске и Србије, на челу са предсједником Милорадом Додиком и Александром Вучићем, на вријеме препознала сва искушења и разумјела да сви заједно морамо да радимо на опстанку и очувању нашег идентитета на овим просторима“, рекао је Цицовић.
Он је подсјетио да Република Српска и Србија заједно раде на обиљежавању значајних датума из српске историје, на успостављању културе сјећања, јер су свјесне да уколико се не буде поштовала прошлост и ако се српски народ не буде сјећао свих својих страдалника који су уградили живот у темеље из Српске и Србије, у идентитетске темеље народа, онда неће знати на најбољи начин ни дефинисати будућност.
„Наш народ је увијек знао да поштује нашу прошлост на обиљежавању Дана српског јединства и националне заставе. Немамо се чега стидјети, наша тробојка је увијек била на челу правде, на челу борбе за универзалне вриједности, прије свега за слободу“, истакао је Цицовић.
Он је подсјетио да ће у 12 градова у широм Србије до 26. септембра бити представљена цијела Република Српска од Tребиња до Приједора, Бањалуке, Бијељине…
Осим културе и умјетности, у програмима који ће бити представљени предвиђени су сусрети и делегација Републике Српске и градова Србије, 24. септембра у Новом Саду биће и сусрет привредника Српске и Србије, прехрамбених произвођача са трговинским ланцима у Србији, како би роба из Српске била присутна на тржишту Србије.
Према његовим ријечима, биће представљен и инвестициони потенцијали Републике Српске.
Он је захвалио градоначелнику Краљева за подршку реализацији манифестације „Дани Српске у Србији“ и сарадњу у свим областима, те истакао да Краљево има успјешну сарадњу са многим општинама и градовима из Републике Српске.
Градоначелник Краљева Tерзић рекао је да не постоји разлика између Србина из Бањалуке, Суботице, Вуковара, Куманова…
Он је подсјетио да се неријетко испред назива Србин ставља придјев босански, косовски или неки други, али да су то све Срби без обзира гдје су рођени и одакле воде поријекло.
„Река Дрина данас јесте граница, али она представља кичму српског народа, стожер који не раздваја него повезује. Сви ми Срби треба да будемо једни и јединствени“, рекао је Tерзић.
Терзић је напоменуо да Србе повезује једна застава, али на првом мјесту идентитет, односно то што су Срби.
Он је рекао да треба развијати идентитет, који се најприје ствара кроз српски језик, националну историју, те да треба учити из истих књига.
Tерзић је рекао да треба његовати културу сјећања, сјећати се жртава из Пребиловаца, Лике, Кордуна, али и Крагујевца, Краљева, Шапца…, јер ту су страдали људи само зато што су Срби.
„Зато ми морамо да будемо јединствени“, рекао је Tерзић.
Он је навео да Краљево сарађује добро са Србима са друге стране Дрине, те да су у јуну потписани споразуми о сарадњи у области спорта, културе са представницима из Новог Горажда, те да сарађује и са градом Tребиње, општином Рудо, али и са Оштром Луком.
Помоћник градоначелника за културу Краљева Милош Милишић подсјетио је на сарадњу из области културе између града Краљева и установа културе у Републици Српској.
Милишић је рекао да Народна библиотека Краљева „Стефан Првовенчани“ има сарадњу са Универзитетском библиотеком Републике Српске из Бањалуке, а издавачка дјелатност у Краљеву често отвара врата за пјеснике и ауторе из Републике Српске.
Народни музеј из Краљева, додао је он, добру сарадњу има и са Музејом из Tребиња, који је у Краљеву имао изложбу о Јовану Дучићу, а то је узвраћено изложбом о краљици Јелени Анжујској.
Милишић је рекао и да сваки трећи или четврти пјесник добитник најугледније пјесничке награде у Србији је или из Републике Српске или поријеклом из Српске, као што су Рајко Петров Ного, Гојко Ђого и други.
Етно-група „Траг“ из Бањалуке одржала је вечерас у Краљеву концерт у препуној сали Краљевачког позоришта.
Концерту су присуствовали градоначелник Краљева Предраг Терзић и Милош Милишић, помоћник градоначелника за културу са шефом Представништва Републике Српске у Србији Млађеном Цицовићем.
Наступили су вокали Валентина Милекић Ковачић /умјетнички руководилац/, Весна Драшковић, Тања Вранчић и Хилда Хрекес. Инструменталисти су Јелена Шкрбић – виолина, Бојан Стијак – бас гитара, Филип Вукелић
ПРОДУБИTИ САРАДЊУ ПРИЈЕДОРА И КРАГУЈЕВЦА У СВИМ ОБЛАСTИМА
У Крагујевцу су, у оквиру манифестације „Дани Српске у Србији“, чланови Градског вијећа Крагујевца одржали састанак са делегацијом Републике Српске и града Приједора, при чему је истакнута потреба да се продуби сарадња ова два града у свим областима.
Делегацију Српске чинили су начелник Одјељења за културу, међународну сарадњу, спорт и невладине организације града Приједора Александар Миљешић, затим академски сликар и директор Галерије „Сретен Стојановић“ Борис Еремић, те директор Средњошколског центра Приједор Бојана Вученовић и савјетник у Представништву Српске у Србији Борислав Максимовић.
Миљешић је рекао да и са једне и са друге стране Дрине живи исти народ и да нема становника Републике Српске који нема неког од фамилије у Србији.
„Дрина није ријека која раздваја, него спаја и поносни смо на ту чињеницу“, истакао је он.
Миљешић је навео да грађани Приједора осјећају братске везе са грађанима Крагујевца, те подсјетио на недавно потписани уговор о сарадњи на пољу спорта и културе између два града.
Он је рекао да је у интересу Приједора да потпише и уговор о братимљењу са Крагујевцом, јер имају много сличности, те навео да су на састанку договорене неке конкретне ствари.
Миљешић је захвалио Представништву Републике Српске у Србији за све што ради, наводећи да су они спона која на практичан начин ради да се продубљују везе и сарадња.
„Надам се да ћемо продубљивати сарадњу како на пољу културе и спорта, тако и образовања“, рекао је он.
Он је навео да је договорена посјета Крагујевачке гимназије „Свети Сава“ приједорској Гимназији, да то буду узвратне посјете, а да је Приједор позвао Крагујевац и на учешће у 62. уличним тркама Приједора.
Он је поменуо и 52. књижевне сусрете додајући да је много манифестација и могућности за сарадњу два града.
Представник Крагујевца Стефан Никезић рекао је да „Дани Српске у Србији“ нису само декларативног карактера, него да имају веома важну улогу управо у продубљивању веза између матице Србије и Републике Српске.
„Србија данас као веома снажна земља управо има снаге да брине о свом народу и преко Дрине и бринуће и даље“, рекао је он.
Он је додао да је управо оваква манифестација значајна да се између града Крагујевца и Приједора подигне сарадња на виши ниво.
„Подићи ћемо ниво те сарадње кроз спортску сарадњу, за почетак организоваћемо турнире између клубова, слаћемо нашу децу код њихових родитеља, имати узвратне посете“, навео је он.
Он је додао да ће подићи и ниво културне сарадње, који је сада висок.
„Нама је стало до Републике Српске. Сваком Србину у Србији је стало до Републике Српске. Република Српска је наш понос“, истакао је Никезић.
Он је додао да је Крагујевац поносан што је изабран да буде један од 12 градова домаћина „Дана Српске у Србији“.
„Поносни смо што можемо да поделимо и страдалничке успомене, али и све оно што нас чека у будућности и што ћемо тек урадити“, рекао је Никезић.
Делегацију Крагујевца су чинили Маја Ангеловска, члан Градског већа за комуналне дјелатности, Стефан Никезић, члан Градског већа за унапређење и заштиту животне средине, Предраг Стевовић, члан грaдског вијећа за спорт.
У Крагујевцу, у Књажевско-српском театру, Позориште Приједор извело је представу „Каубоји“, редитеља и драматурга Давида Алића, по тексту Саше Аночића.
ЈУЈИЋЕВА НА ПРИЈЕМУ КОД ГРАДОНАЧЕЛНИКА СУБОТИЦЕ, ЈАЧАТИ ВЕЗЕ НАРОДА
Министар управе и локалне самоуправе Републике Српске Сенка Јујић истакла је на састанку са градоначелником Суботице Стеваном Бакићем да је манифестација „Дани Српске у Србији“ јединствена прилика да Република Српска представи своју богату културну баштину, природне љепоте и туристички потенцијал.
Она је навела да је ова манифестација прилика и да се презентују инвестиционе могућности, чиме би се створила још јача веза између народа са обје стране Дрине.
Бакић је изјавио да му је част што је Суботица међу градовима у којима се обиљежава ова изузетно важна манифестација, те подсјетио да Суботица има изванредну сарадњу са Републиком Српском и њеним институцијама у свим областима друштвеног живота.
„Као градоначелник Суботице имао сам огромну помоћ и подршку Представништва Републике Српске у Србији, поготово шефа овог представништва Млађена Цицовића. Урадили смо много на јачању сарадње суботичке локалне самоуправе и Републике Српске, подижући је из године у годину на већи ниво“, рекао је Бакић.
Према његовим ријечима, сваки сусрет је прилика да се разговара о свему што је до сада урађено и што предстоји у наредном периоду како би заједнички дали још снажнији допринос сарадњи Републике Српске и Србије.
„И данас смо имали конструктиван разговор о унапређењу сарадње између нашег града и Републике Српске“, нагласио је Бакић.
Он је додао да Суботица годинама његује сарадњу са Бањалуком, али и са Требињем и Градишком и та сарадња је конкретизована честим сусретима, пројектима и заједничким активностима.
Састанку у Суботици у оквиру манифестације „Дани Српске у Србији“ присуствовали су директор Јавне установе Спомен-подручје Доња Градина Тања Тулековић и сарадник у Представништву Српске у Србији Ана Љутић.
У Српском културном центру „Свети Сава“ у Суботици, синоћ је изведена монодрама „Туга која траје цијели живот“ Јавне установе Спомен-подручје Доња Градина.
Текст потписује Добрила Кукољ, која је преживјела страхоте злогласног усташког логора Јасеновац, о чему је писала у истоименој књизи.
Монодраму је извела Маја Колунџија у препуној сали Српског културног центра, те изазвала јаке емоције гледалаца.
Директор Спомен-подручја Доња Градина Тања Тулековић рекла је да се ова јавна установа представила својом монодрамом „Tуга која траје цијели живот“ цијенећи значај манифестације „Дани Српске у Србији“ као репрезентативне у региону.
„Ово је друго представљање монодраме, након премијерног извођења у Козарској Дубици и веома смо поносни на сарадњу са Представништвом Републике Српске у Београду и захвални шефу Представниства Млађену Цицовићу који вреднује културу сјећања и уврштава програмске активности наше установе у ову манифестацију“, истакла је Tулековићева.
Она је нагласила да је важно повезивање установа културе и остваривање сарадње с циљем саборности и свесрпског јединства.
Вечерашњој представи у Суботици присуствовали су министар управе и локалне самоуправе Републике Српске Сенка Јујић, градоначелник Суботице Стеван Бакић, те сарадник у Представништву Српске у Србији Ана Љутић.
Монодрама „Туга која траје цијели живот“ изведена је у Доњој Градини на Дан сјећања на пробој логораша из концентрационог логора Јасеновац, једног од највећих и најстрашнијих логора смрти у Европи који је постојао у Независној Држави Хрватској од 1941. до 1945. године.
Режисер је Маја Колунџија Зорое, сценографију је припремила Гордана Батић, а продуцент је Тања Тулековић.
Представништво Републике Српске у Србији већ 12 година организује манифестацију „Дани Српске у Србији“.
Ове године „Дани Српске“ одржавају се у 12 градова у Србији – Београду, Крагујевцу, Краљеву, Суботици, Крушевцу, Пожаревцу, Новом Саду, Сомбору, Нишу, Врању, Сремској Митровици и Зрењанину.