У Београду је данас одржана државна церемонија одавања почасти и полагања вијенаца на споменик Гаврилу Принципу поводом 107 година од његове смрти, а вијенац је у име Републике Српске положио шеф Представништва Српске у Србији Млађен Цицовић.
Вијенац је положио и амбасадор БиХ у Београду Александар Врањеш.
На споменик у Парку Гаврила Принципа вијенце су положили и одали почаст делегације Владе Србије, делегације Министарства одбране и Војске Србије, те представници града Београда и невладиних организација опредијељених за његовање традиција ослободилачких ратова Србије.
Државна церемонија одржана је у организацији Одбора Владе Србије за његовање традиције ослободилачких ратова.
Гаврило Принцип рођен је у Обљају, 25. јула 1894. године, а преминуо у Терезину, у Чешкој 28. априла 1918. године.
Као припадник „Младе Босне“ извршио је 1914. године атентат на аустријског престолонасљедника Франца Фердинанда у борби за ослобођење српског народа од аустријске окупације.
Због атентата на Франца Фердинанда пред суд је изведено 25 припадника „Младе Босне“. Од њих шесторице пет је било млађих од 21 године, што их је, према тадашњем закону, чинило малољетним.
Осуђени су у октобра 1914. године на дугогодишње затворске казне и смрт вјешањем.
Гаврило Принцип осуђен је на 20 година затвора. Казну је прво издржавао у Сарајеву, а потом у Терезину, у данашњој Чешкој, гдје је преминуо 28. априла 1918. године само неколико мјесеци пред распад Аустро-Угарске.
Шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић рекао је да је изузетно важно за српски народ сјећати се Гаврила Принципа и његовог мјеста у историји, као и свих других сународника који су дали свој допринос у борби српског народа за слободу.
„Српски народ је увијек, борећи се за своју слободу потпуно јасно слао поруку да разумије колико му је важна његова, толико му је важна и слобода свих оних који са нама треба да граде будућност и просперитет на овом простору“, рекао је Цицовић новинарима у Београду, гдје је положио вијенац код споменика Гаврилу Принципу поводом 107 година од његове смрти.
Он је додао да је Гаврило Принцип дао велики допринос у борби српског народа за слободу, те да су његове и идеје покрета „Младе Босне“ биле изузетно важне за слободу српског народа у том времену.
„Само уколико се будемо сјећали свих оних који су допринијели опстанку нашег народа на овом простору сигурно ћемо на најбољи начин знати да дефинишемо све оно што је и будућност нашег народа“, рекао је он.
Цицовић је додао да се у овом тренутку и Србија и Република Српска налазе пред великим изазовима, те да је важно његовати културу сјећања.
Амбасадор БиХ у Србији Александар Врањеш истакао је да је за српски народ данас, када трпи велике притиске, јако важно сјећање на жртву Гаврила Принципа, за све оно што је учинио за Србе.
„Ако ћемо гледати из перспективе Републике Српске, данас можда значи више него икад обиљежавање датума какав је годишњица смрти Гаврила Принципа, у вријеме када се покушава ревидирати историја“, рекао је Врањеш новинарима у Београду, гдје је положио вијенац код споменика Принципу поводом 107 година од његове смрти.
Врањеш је рекао да је то важно посебно у вријеме када неко покушава ревизију историје, говорећи некакве лажне конструкције како је он започео рат и настојећи да га прикаже некаквим терористом.
Према Врањешовим ријечима, све те савремене конструкције које су историјски неистините покушавају се на неки начин рефлектовати и на борбу српског народа за слободу и тиме на неки начин поништити све оно за шта се српски народ вијековима борио у БиХ, за своју слободу, дом, као и националне симболе и за своју крсну славу.
„Веома је важно да и садашњим и будућим генерацијама, посебно младим људима који слабије познају историју, покажемо зашто је важно доћи овдје, зашто је важно поклонити се сјенима и Гаврила Принципа и свих хероја који су живот дали за слободу српског народа у којим год ратовима су се борили и гдје год су страдали“, рекао је Врањеш.
Душко Ћутило, помоћник министра рада, запошљавање, борачка и социјална питања, рекао је новинарима да живот и смрт Гаврила Принципа треба да буду показатељ да се српски народ кроз своју историју увијек борио за слободу и да је слобода ријеч која је српски народ увијек скупо коштала.
„Слобода је нешто за шта смо се кроз историју увек борили и дан данас се боримо. Српски народ је један слободарски народ, коме је слобода важнија од свега и управо зато и живот и смрт Гаврила Принципа треба свима да нам буду показатељи да је српски народ увек кроз историју давао све за своју слободу, да изван слободе немамо ништа прече“, рекао је Ћутило.
Он је напоменуо да Одбор за неговање традиције ослободилачких ратова Србије организатор данашње државне церемоније полагања вијенаца на споменик Гаврилу Принцишу у Београду.
„Окупили смо се да полагањем венаца одамо пошту Гаврилу Принципу, човеку који је свој живот дао за слободу српског народа“, додао је Ћутило.