Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић изјавио је да Влада Републике Српске и његово министарство, у чијој надлежности су и ријетке болести, међу којима и Даунов синдром, чине много да омогуће различите врсте услуга за категорије које имају за тим потребу.
Обраћајући се уочи београдске премијере документарног филма „Неки нови Бродвеј“ о особама са Дауновим синдромом, Шеранић је изразио захвалност Тамари Вучић, која је амбасадор Института за Даун синдром у Републици Српској.
Шеранић је рекао да не сумња у успјех овог филма у Америци, гдје одлази након београдске премијере као представник Републике Српске на велики филмски фестивал у Калифорнији.
„Захвали о свима у Србији за подршку која се пружа Републици Српској у различитим сферама живота. То нас држи заједно и то је нешто што омогућава људима и у Србији и у Српској да лакше поднесу одређене недаће које кроз живот, да се не предају, него да истрају у борби која је пред њима“, истакао је Шеранић.
Он је честитао свима на успјешној глуми, одличној режији и филму, те додао да ће Република Српска бити ту да помогне.
Супруга предсједника Србије Тамара Вучић, која је велика подршка особама са Дауновим синдромом и осталим ријетким болестима, рекла је да мисли да су лица из ове категорије у некој ближој и непосреднијој комуникацији са Богом.
Она је рекла да је овај вишеструко награђивани филм о лицима са Дауновим синдромом увелико започео своју племениту и сјајну мисију уважавања и приближавања различитости, у чему велику улогу прије свега имају његови протагонисти.
„Ја им од срца честитам на овом великом успеху који су постигли и свима који су на било који начин били укључени у реализацију овог важног пројекта, за који верујем да је тек једна степеница од многих“, рекла је Вучићева, те додала да особе са Дауновим синдромом треба да имају своје мјесто у друштву, а прије свега активну улогу, на чему је захвалила Зорану Јелићу, директору Даун центра из Бањалуке.
Министар за бригу о породици и демографији Србије Јелена Жарић Ковачевић вјерује да ће овај филм помјерити границе и да неће имати само умјетничку вриједност, већ и постати глас оних који се можда неријетко не чују довољно.
„Филм говори о животу о храбрости, о борбама и о победама, о постулатима на којима треба да почива наша породица као што су љубав, поштовање, подршка, пружена рука, на причи оних који се боре са дауновим синдромом. Филм ће нас упутити да се вратимо правим животним вреднсотима и да знамо да је преко пута нас човек, а не дијагноза“, истакла је Ковачевићева.
Она је рекла да ће институције Србије инклузију спроводити као државну политику, како би се свима дале једнаке могужности у заједници, која ће бити срећна.
Директор Центра за социјалну рехабилитацију лица са инвалидитетом Даун синдромом Бањалука Зоран Јелић захвалио је Шеранићу, Ковачевићевој и супрузи предсједника Србије Тамари Вучић што су дали подршку овом филму, који ће након ове београдске премијере ићи у САД гдје ће први пут у историји Републику Српску бити приказан на неком филмском фестивалу у Америци.
„Веома је значајно да се овај филм погледа, јер говори да је највећа институција која треба да буде иза особе са даун синдормо – породица. Морамо јачати породицу и едуковати је како да се понаша када се роди дијете са даун синдромом“, рекао је Јелић.
Јелић је захвалио Шеранићу за оснивање Центра за социјалну рехабилитацију и што је Српска постала прва у Европи гдје отворен Институт за Даунов синдром, чији је амбасадор Тамара Вучић.
Присутнима су се обратили и режисер филма Денис Бојић, као и директори надлежних фондова Србије и Републике Српске.
Говорници су указали и на то да су у кабинету генералног директора компаније „М:тел“ Јелене Триван и министра спољне трговине и економских односа у Савјету министара Сташе Кошарца запослене особе са Дауновим синдромом, а најављено је и оснивање заштитне радионице чији је циљ запошљавање ових лица у Српској.
У Београду је у хотелу „Ин“ премијерно приказан документарни филм „Неки нови Бродвеј“ о особама са Дауновим синдромом, у организацији Даун синдром центра из Бањалуке, а под покровитељством београдске Међународне школе „Прима“, који говори како треба да се едукује и понаша породица када се роди дијете са овим синдромом.
Филм говори о значају породице у развојонм путу особе са Дауновим синдромом и да је основа свега љубав.