На Београдском сајму је отворен 67. Међународни сајам технике и техничких достигнућа, најстарија и најпрестижнија техничко-технолошка сајамска манифестација у овом дијелу Европе, на којој учествује око 600 излагача из тридесетак земаља са четири континента, међу којима су и излагачи из Републике Српске.
Сајам чији је слоган „Технологија у твојим рукама“ свечано је отворио министар науке, технолошког развоја и иновација Србије академик Бела Балинт који је истакао да Србија улаже за будућност, а да ова изложба, на којој ће публика моћи да се упозна о најновијим научним достигнућима, показује да је на правом путу да постане регионални лидер у иновацијама.
Главни партнер сајма ове године је Мађарска, која ће представити 10 стартапова у области паметне пољопривреде, грађевинских технологија, урбаног развоја и биомедицине, а посјетиоцима ће бити представљени и групни наступи Чешке, Словеније, Кине, Пољске, Србије, Републике Српске и других земаља.
Замјеник државног секретара за иновације у Министарству културе и иновација Ласло Бодиш истакао је да је Мађарска веома заинтересована за сарадњу у области науке са Србијом.
На сајму су се представиле три компаније из Републике Српске и то: „Антена нет“д.о.о Теслић, „Kolektor CCL“ д.о.о Лакташи и „Maflex“д.о.о. Бијељина.
Секретар гранског Удружења за информационо-комуникационе технологије Привредне коморе Републике Српске Слободан Драгићевић изјавио је да су на сајму присутни представници индустрије Републике Српске која је врло иновативна.
„Радује нас из године у годину што се наша привреда обогаћује путем размјене искустава, знања, праћења трендова и примјеном масовне дигитализације производних процеса у нашој привреди. Комплетан напредак нашег друштва у будућности ће јако пуно зависити од иновација и везе привреде са академском заједницом и то управо можемо да видимо на овом сајму“, рекао је Драгићевић.
Компанија „Антена нет“д.о.о Теслић наступила је са брендом „Белгранд“ преставила иновацију – спортски семафор „Мастер скор“. Миле Алексић, који води маркетинг и дизајн у овој компанији, рекао је да око 80 одсто производа одлази у извоз у 13 држава, а као предност компаније истакао је широк асортиман специфичних производа који се прилагођавају потребама купца.
„Производи које нудимо на неки начин су производи будућности, то су средства на којима фирме или бизниси могу да презентују своје производе или услуге и да остварују и приходе изнајмљујући рекламни простор на њима, а тренутно видео-материјал много више доноси прихода компанија него обичан штампани материјал“, додао је Алексић.
Ово је већ трећи наступ „Антене“ на сајму у Београду, а Алексић је истакао да на сајам, осим фирми из Србије, долазе и фирме из осталих земаља региона и Европе, тако да може да донесе нове послове и контакте.
„Aнтена нет“ је једина фабрика лед дисплеја у Југоисточној Европи која своје производе извози у 85 земаља свијета.
На штанду Републике Српске представља се и компанија „Колектор“ Лакташи, а дио је словеначке групације која броји више од 5.000 запослених и послује у 33 земље свијета, док у БиХ послује на три локације – у Клашницама, Српцу и Приједору.
Директор компаније „Колектор“ Предраг Зорић рекао је да је ова фирма добављач за аутомобилску индустрију, а основни производ је такозвани комутатор који се уграђује у аутомобиле, али и ручне и кућне апарате, односно дио је електромотора.
„Колектор“ директно снабдијева фирме као што су „Бош“, „Блек енд Декер“ и многе друге свјетске брендове, при чему је 90 одсто купаца у ЕУ.
Такође, на штанду Републике Српске се представља и компанија „Мафлекс“ из Бијељине, која производи металне флексибилне цијеви и вратила и великим дијелом извози их ЕУ, највише у Њемачку.
Сувласник фирме је Раде Стојановић, који је истакао да је у плану за будућност да се прошире и на тржиште САД, јер, како истиче, велика је потреба за овим цијевима и стална је потражња.
„Успјешно послујемо, имамо двадесетак запослених, а планирамо да повећамо број радника и направимо стабилну индустрију“ рекао је Стојановић.
Међународни сајам технике и техничких достигнућа посвећен је представљању најновијих техничких и технолошких достигнућа из различитих индустрија и мјесто је сусрета иноватора, произвођача, истраживача и стручњака с циљем размјене знања, умрежавања и покретања нових пројеката.
Сајам ће трајати до 23. маја, а радно вријеме Београдског сајма је од 10 до 18 часова.
Представништво Републике Српске у Србији као и претходних година пружа подршку Привредној комори Републике Српске у организацији наступа привредника из Републике Српске на Међународном сајму технике и техничких достигнућа.