У Новом Саду је вечерас на свечан начин отворена изложба слика под називом „Страшни чин“, аутора Марка Гаћеше посвећене годишњици страдања Срба у „Олуји“, злочиначкој акцији хрватске војске из августа 1995. године.
Аутор, комбинованим сликарским техникама на својим платнима приказује страшни чин протјеривања Срба са њихових огњишта у некадашњој југослованеској републици Хрватској.
Гаћеша и сам, како каже „трогодишњи дјечак из колоне“, сматра да се стравичан злочин хрватске војске почињен према недужним Србима не смије никад заборавити:
„Злочин Олује не смије се заборавити, а што се мене лично тиче он се не може никад ни опростити. Данашњи дан неко слави као побједу, а ми ћемо га памтити као један у низу трагичних догађаја, који је погодио српски народ“, рекао је Гаћеша у изјави за Срну прије отварања изложбе, уприличене у Архиву Војводине.
На питање Срне, шта чинити да се у будућности Србима не дешавају страдања попут оних у „Олуји“, он каже да морамо бити много сложнији него сад:
„Да смо били сложни у временима прије Олује, сигуран сам да нам се она не би десила. Олуја је за наук. Срби се морају чврсто држати својих традиција и корјена, поштовати се, волити се и никако се тога не стидити“.
Каже, да се нада, да ће поставка иложбе „Страшни чин“ бити постављена и у другим градовима Србије:
„Ово је моја прва самостална изложба, а вјерујем да ће бити постављена и у Београду. А, могу се само надати да моје слике буду виђене и тамо гдје то стварно требало да буде: У градовима западне Европе, а што да не, и Америке“.
Марко Гаћеша, рођен је у Книну фебруара 1992. године, а као трогодишњи дјечак заједно са породицом у избјегличкој колони стигао је августа 1995 године у Србију из Грачаца.
Истом приликом сарадник за културу и Представништву Републике Српске у Београду Борислав Максимовић рекао је Срни, да се Гаћешином изложбом његује култура сјећања у српском народу:
„Овом изложбом слика Марка Гаћеше, његује се култура сјећања на стравичне догађајe из 1995 године у Крајини, Културом сјећања српски народ чува свој идентитет, одаје почаст недужним жртвама, и с наше стране морамо чинити све, да се Олуја или сличне олује више никад не десе“.
Сматра, да је изложба осим пијетета према недужним жртвама уједно и подстицај и прилика за дубоко размишљање, и промишљање да нам се трагедије таквих размјера надаље не понављају, рекао је Борислав Максимовић.
Слично размишља и Душко Ћутило директор Фонда за избјегла, расељена лица и за сарадњу са Србима у региону, који је свечано отворио Изложбу:
„Трагедија Крајишника у Олуји нас тјера да његујемо културу сјећања, како не би нкад заборавили страдања српског народа. Слике Марка Гаћеше вјечно ће остати да сведоче о највећем злочину етничког ћишћења у Европи с краја 20. вијека, које је до дан-данас остало некажњено“, рекао је Душко Ћутило.
Пресједник Удружења „Српски крајеви“, организатора изложбе, подсјетио је присутне да је у „Олуји“ именом и презименом, убијено или нестало 2.313 Срба, од тога 1.205 цивила, а међу њима 522 жене и 12 дјеце.
Изложбу је организовало Удружење „Српски крајеви“ из Новог Сада уз подршку Архива Војводине, Представништва Републике Српске у Србији и Фонда за избегла, расељена лица и за сарадњу са Србима у региону и биће постављена до 17. августа ове године.