На конференцији за новинаре у Београду, представљен је Извјештај Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији у периоду од 1992. до 1995. године. Претходно су чланови комисије у Прес центру УНС разговарали о сазнањима и резултатима до којих су дошли са представницима академске заједнице и невладиних организација из Србије и Републике Српске.
У Извјештају на 1.106 страница наведени су сви догађаји који су претходили јулу 1995. године. Извјештај је обухватио страдања свих народа у сребреничкој регији од 1992. године у општинама Сребреница, Братунац, Зворник, Милићи и Власеница.
Предсједник Независне међународне комисије Гидеон Грајф истакао је да Комисија стоји иза сваког слова Извјештаја и да је једини циљ била истина.
– Дефиниција Трибунала о геноциду неће издржати тест времена, јер је Комисија увјерена да се злочин у Сребреници не може назвати геноцидом. Завршни извјештај требало би да допринесе јачању повјерења и толеранције између народа у БиХ и допринесе коначном помирењу и суживоту садашњих и будућих генерација – истакао је Грајф.
Стивен Мејер је указао да нико не негира геноцид сам по себи, али да се оно што се десило у Сребреници не уклапа у дефиницију геноцида УН.
„Било је масовно убиство и то је било ужасно и рекли смо то Влади Републике Српске – ту су Срби починили злочине. Али ту има и нешто што је и Влада Републике Српске рекла – хоћемо да видимо шта се десило у прошлости, да се помиримо са тим да бисмо могли да имамо бољу будућности“, рекао је Мејер.
У Извјештају се наводи да су на судије снажно утицали западни медији гдје је бошњачка страна приказана као бранилац, а свака њихова војна акција приказана у контексту одбране од српских снага.
– Нико никад није чуо за 28. дивизију. Само су вјеровали да су убијани цивили. Нису имали ту информацију јер је 25 година причана иста прича која нема везе са реалношћу – истакао је Валтер Маношек, члан Комисије.
У Закључцима извјештаја чланови Комисије позивају научну, академску и стручну заједницу да наставе истраживања ове трагичне теме, ради њеног измјештања из сфере манипулација у сферу науке и струке.