У Београду је данас промовисана књиге „Наша борба с ковидом“ директора Болнице „Свети Врачеви“ у Бијељини Златка Максимовића, у којој је аутор описао тешку битку са корона вирусом у тој установи и објаснио како су запослени захваљујући доброј организацији успјели да одоле том изазову и да истовремено лијече обољеле од других болести.
Максимовић је на промоцији у Прес-центру Удружења новинара Србије, којој су присуствовали његови сарадници, угледни професори ангажовани као консултанти у бијељинској болници и шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић, захвалио свима за подршку и сарадњу.
Највећу захвалност, како је истакао, дугује рецензентима књиге – директору Клинике за инфективне и тропске болести у Београду Горану Стевановићу и епидемиологу Биљани Мијовић.
Говорећи о књизи, Стевановић и Мијовићева су истакли да је то прва монографија о борби против ковида у Европи, која може и треба да буде водиља свим медицинским установама да опишу своја искуства у бици против вируса који је окренуо планету наглавачке.
„Велики значај ове књиге је то што ће бити основ другима како могу да направе добру организацију и што ће им послужити као драгоцјено искуство. Зато дугујемо велику захвалност аутору и за ово што је ставио на папир, али и на ономе што је са сарадницима урадио у болници пре него што је написао књигу“, рекао је Стевановић.
Мијовићева је истакла да искуства у борби против ковида показују да криза може да се укроти само када њоме управља чврста рука, што је, према њеној оцјени, бијељинска болница на дјелу показала.
„Ова књига остаје за наук како да се боримо против ковида, али и против било какве друге заразне болести и пандемије“, рекла је Мијовићева.
Издавач књиге „Наша борба с ковидом“ је Народна библиотека „Филип Вишњић“ из Бијељине, а покровитељ Влада Републике Српске.