У Београду је вечерас свечано отворен 65. Међународни сајам књига, а церемонији отварања присуствовала је и министар просвјете и културе Републике Српске Наталија Тривић.
Сајам се одвија под слоганом „Повратак написаних“, а на њему ће се представити 400 излагача, међу којим и бројни издавачи из Републике Српске.
Академик Душан Ковачевић, који је отворио Сајам, поручио је да је књига љековита и лијечи многе болести и да, када се учинило да је крај пандемији вируса корона и јавила нада да ће се живјети без брига, та нада претворила у очај јер је избио велики рат који се шири и пријети несагледивим посљедицама.
„Представништво Републике Српске ове године организује 12. пут по реду представљање издавача из Српске. Ове године мото нашег наступа на Сајму је „Читајмо заједно- ћирилицом“ и ове године ћемо представити 34 издавача, а промовисаћемо више од 125 издања – рекао је Млађен Цицовић, шеф Представништва Српске у Србији.
Министар просвјете и културе Републике Српске Наталија Тривић и министар културе и информисања Србије Маја Гојковић заједно су вечерас посјетиле штанд Републике Српске.
Тривићева је истакла да се Српска на сајму представља слоганом „Читајмо заједно-ћирилицом“, који је и назив кампање Министарства просвјете и културе Републике Српске којом се жели промовисати ћирилица и која ће бити настављена и наредне године тако што ће бити објављен конкурс за нове ћириличне фонтове на интернету.
Тривићева је изразила увјерење да ће сарадња са Министарством културе и информисања Србије бити успјешно настављена кроз програм Повеље о српском културном простору, али и кроз заједничко учешће на манифестацијама, повезивање установа и институција.
Гојковићева је рекла је да је штанд Републике Српске богат садржајима, а да посебну љепоту даје то што је његов мото „Читајмо заједно-ћирилицом“.
„Посебно лепо је то што је мото просто писање и уживање у нашем ћириличном писму којег ми стално негде неоправдано запостављамо, а наш велики задатак је да не дозволимо да се ћирилица запостави, да будемо поносни на њу и да просто младе генерације отргнемо од тог компјутерског речника и начина изражавања“, истакла је она.