Шести дан представљања Републике Српске на 66. Међународном београдском сајму књига почео је у 11 сати промоцијом на штанду Представништва. Удружење „Јасеновац-Доња Градина“ Бања Лука представило је своје издање Од Грмеча до Дејтона и даље аутора проф. др Владимира Лукића, о коме су говорили Јанко Велимировић, Михајло Орловић и аутор.
„Аутобиографија Од Грмеча до Дејтона и даље, ризница је вриједности од посебног значаја у којој су на преко 480 страна, сажета сјећања, свједочанства, документи, фотографије, новински исјечци, који на вјеродостојан начин илуструју хронолошки богато животно искуство и грађу једне личности – проф. др Владимира Лукића, којој припада посебно мјесто у стварању историје Републике Српске,“ рекао је Орловић.
„У овом аутобиографском остварењу, Владимир Лукић се, наоружан изузетним аналитичким даром, упустио у коштац са компликованим проблемима своје епохе која је обиловала вртоглавим промјенама,“ истакао је Орловић.
У 12 сати свечано уручење „Повеље успјеха“ Друштву чланова Матице српске у Републици Српској издавачу најтраженије књиге на штанду Републике Српске за књигу Алекса Шантић приређивача Ранка Поповића представља најважнији догађај посљедњег дана наступа Републике Српске на сајму књига. Шеф Представништва Млађен Цицовић уручио је „Повељу успјеха“ академику Драги Бранковићу, предсједнику Друштва.
„Ово је 15. књига у нашој едицији. Надамо се да ћемо на наредним сајмовима добити награду за нашу 25. или 50. од планираних 100 књига”, рекао је Бранковић.
Послије ове мале свечаности, Представништво је представило своја два издања: Грумен земље у ципели најљепше пјесме и приче о завичају са конкурса Представништва и часописа Жрнов за књижевну награду „Извор“ и зборник поезије казане на штанду Републике Српске 2022. године Чардак пун пшенице, меда и масла, бардак вина. Говорили су Млађен Цицовић, шеф Представништва, и Борислав Максимовић, савјетник за културу у Представнишву.
Цицовић је навео да је издаваштво једна од дјелатности и активности Представништва које објављује зборнике са свих скупова које организује, као и друга издања за која се процијени да су у функцији посла којим се Представништво бави, а то је прије свега представљање Републике Српске и подстицање и јачање сарадње наше Републике Српске са нашом Србијом.
Цицовић је додао да је конкурс за најљепшу пјесму и причу о завичају покренула 2013. године редакција часописа „Жрнов“ на челу са главним и одговорним уредником Душком М. Петровићем у жељи да врати осмијех на лица људи који су у ратовима од 1991. до 1995. године остали без кућа, ливада, комшија и више деценија се сналазили по привременим смјештајима, а да је Представништво од 2014. године преузело улогу партнера у конкурсу.
„Ми смо ове године, пошто је јубиларна десета, објавили све приче и пјесме које су до сада награђене“, рекао је Цицовић.
Цицовић је захвалио свима који су протеклих сајамских дана посјетили штанд Републике Српске и присуствовали промоцијама издавача из Српске.
„На тај начин, сигуран сам заједно радимо важан посао који је у крајњем исходишту рад на саборности и јединству нашег народа. Имајући у виду сва искушења и изазове са којима се сусрећу и Србија и Република Српска само сабрани ћемо моћи на најбољи начин дати одговоре који обезбјеђују опстанак нашег народа“, истакао је Цицовић.
Савјетник за културу у Представништву Републике Српске у Србији Борислав Максимовић је истакао да ће Представништво наставити да подржава поезију, умјетност уопште, као и сарадњу писаца и умјетника из Републике Српске, Србије, Црне Горе и расијања.
У 13 сати „АС оглас“ Зворник представио је своја издања: Тигар са Бојане аутора Бранка Станковића, роман Змијска времена аутора Аћима Тодоровића; збирка пјесама Отисак нити аутора Сњежане Ђоковић, Има једно мјесто аутора Соње Падров Тешановић, збирка прича Какав принц таква и бајка аутора Неде Гаврић.
О издањима су говорили: Бранко Станковић, Дејан Спасојевић, Велимир Савић, Невена Милосављевић, Александра Шаренац, Аћим Тодоровић, Снежана Ђоковић, и Соња Падров Тешановић.
„Данас представљамо пет издања аутора из Републике Српске и Црне Горе и за нас је културна сарадња на овом јединственом духовном и културном простору веома драгоцјена и значајна јер поред књижевности поспјешује добре односе међу људима од пера и међу сународницима који живе у одвојеним државама,“ рекао је Дејан Спасојевић, директор издавачке куће „Ас оглас“ из Зворника.
Циљ нам је да поред савремених аутора објавимо и дјела која припадају класицима, а планирамо да наредне године на сајму представимо и „Дрински књижевни лист“ који прати све активности везане за „Дринске књижевне сусрете“ које организујемо већ седам година у Зворнику, истакао је Спасојевић.
У 14 сати Удружење за очување баштине „Дијак“ Прибој представило је своја издања: Часопис за језик, књижевност и духовност „Бокатин Дијак,“ свеске 21/2022 и 22/2023; издања едиције „Дијак“: Петељка, аутора Саше Нишавића; Рог изобиља, аутора Драгана Марковића; Игра аутора Здравка Крстановића; Елегије аутора Хенриха Сабгира; Завршна ријеч аутора Ненада Тадића, Зорана Тодоровића, Јелене Лучић и Сање Савић Милосављевић.
О издањима су говорили Драган Марковић, Саша Нишавић, Никола Вујчић, Милена Кулић, Марко Томић, Слободан Јовић и Сања Савић-Милосављевић.
„Данас представљамо двије свеске часописа за језик, књижевност и духовност ‘Бокатин Дијак,’ бројеве 21 и 22, а поред тога представљамо и пет књига у едицији „Дијак“, четири у библиотеци „Откривења“ и књигу Драгана Марковића Рог изобиља у библиотеци „Извор“, и вјерујемо да је то, с обзиром да долазимо из Лопара, тј. Мајевичког Прибоја, да је то лијепа продукција за годину дана,“ рекао је Слободан Јовић из удружења „Дијак“.
Пошто се наша библиотека из едиције зове „Откровења“, трудимо се да објавимо књиге које оправдавају тај назив и да укажемо на оно што је скривено и маргинализовано, истакао је Јовић.
У 15 сати Удружење књижевника Републике Српске представило је издања својих чланова.
О књизи Тумачења и вредновања аутора Слободана Наградића говорили су Златко Јурић и аутор.
„Најпотпунији и најобимнији књижевнокритички текстови Слободана Наградића, уврштени у његову нову књигу, су они који за предмет имају романе Анђелка Анушића и Драгана Тепавчевића, гдје је веома студиозно анализирао композицију радње и основне карактеристике ликова, главних и споредних, указујући и на географска, историјска, социолошка, национална па и политичка својства прозе,“ истакао је др Златко Јурић.
Поетско остварење Демодокова пјесма аутора Радмила Радовановића представио је аутор.
„Ова књига поезије је аутобиографска и говори о љубави, животу и смрти а настала је у једном за мене тешком периоду догађаја који су ме подстакли да своја тадашња осјећања и мисли преточим у поезију,“ рекао је Радовановић.
О књизи поезије Чувари истине аутора Славе Станојевића, говорили су Драган Марковић, Невена Милосављевић и аутор.
„Пјесме у којима се поново успостављају разговори са завичајем, прецима и ближњима, уравнотежују историјску раван и просторе чисте лирске енергије. Исповедно и молитвено, осећајући болну дубину трагичног усуда свакога од нас, слава трага за дубинама људскости и опроста,“ истакао је Драган Марковић.
Књигу Коловрат аутора Славојке Кокић, представили су Драган Марковић и аутор.
„Кроз атмосферу у сонетима припадајућих циклуса наслућујемо димензије усамљености и огромну празнину коју у унутрашњем свету уплашене жене оставља изненадни растанак од вољеног мушкарца. Густо ткање, пренапрегнуто осећањима до пуцања, бојама, мирисима, нежностима – мислима из времена непомућене радости и потом дубина бола из потоњег времена које почиње од часа смрти вољеног,“ рекао је Марковић.
У 16 сати Народна библиотека Зворник, Музејска збирка Зворник и ИК „Либерланд“ представили су своја заједничка издања:
– Буди своја светлост аутора Лидије Маловић;
– Аљошина ризница аутора Оливере Штулић; Застани, осврни се аутора Тамаре Миличић; Отисак аутора Данијеле Васиљевић, о којима је говорио Карло Астрахан.
„Сарадња Народне библиотеке Зворник и издавачке куће Либерланд траје већ трећу годину и трудимо се да покријемо тржиште Републике Српске и Републике Србије. Овогодишња издања су прилично занимљива, јер већину аутора чине жене. То нас дефинише и чини да урадимо ствари које нису уобичајене, а то је да у нашем заједничком подухвату учествује више жена него мушкараца.
Данас смо представили Лидију Маловић, Оливеру Шутулић, Тамару Милчић и Данијелу Васиљевић, четири ауторке које су релативно скоро објавиле књиге и свима је ово премијерна промоцију на сајму књига након које идемо у Зворник“, рекао је Карло Астрахан.
Посљедња промоција у оквиру наступа Републике Српске на овогодишњем Сајму књига одржана је у 17 сати у сали „Васко Попа.“ Народна библиотека Зворник, Музејска збирка Зворник и ИК „Либерланд“ представили су своја заједничка издања: Карневал бола аутора Карла Астрахана; Страх од Бога аутора Војислава Радојковића; Земља није мој дом аутора Краља Чачка; Софијин блис аутора Никше Добре. О књигама су говорили Карло Астрахан и Војислав Радојковић.
„Данашње представљање четири издања Народне библиотеке Зворник и издавачке куће ‘Либерланд’ резултат је вишегодишње успјешне сарадње која ће бити настављена промоцијом ових књига у Зворнику и будућим заједничким издавачким пројектима који ће дати допринос развоју културних веза Републике Српске и Републике Србије,“ истакао је Астрахан.
Тринаести репрезентативни наступ Републике Српске на Међународном београдском сајму књига организује Представништво Републике Српске у Србији, уз подршку Министарства просвјете и културе Републике Српске, штанд је на истом мјесту: хала 2, ниво А.