На штанду Представништва Републике Српске у Србији, у четвртак, 26. октобра, одржано је пет промоција, а једна у сали „Васко Попа“. На крају четвртог дана наступа Републике Српске на штанду Представништва одржано је традиционално једанаесто вече пјесника из Српске, Србије, Црне Горе и расијања.
Програм промоција почео је у 12 сати на штанду Представништва.
Удружења стрип аутора и обожавалаца стрипа Републике Српске „Девета димензија“ представило је своје издање: Стриповијетке – Бранко Ћопић (15 стрипова по мотивима Бранка Ћопића), о којима је говорио Зоран Пејић.
„Наше прво издање овог типа су биле стриповијетке Петар Кочић, затим смо издали Алексу Шантића и сада представљамо Бранка Ћопића и његове приповијетке у стрипу, рекао је Зоран Пејић“, из удружења „Девета димензија.“
Стриповијетке се састоје из два дијела, текстуалног у коме су текстови Радована Субића, Зорана Стефановића и Николе Пејаковића, а у другом дијелу се налази 15 прича у стрипу по мотивима Бранка Ћопића, истакао је Пејић.
У сали „Васко Попа“ у 13 сати Удружење „Medici.com“ Бања Лука представило је монографију Војни санитет у српском народу, треће проширено, допуњено и измијењено издање, о коме су говорили: академик проф. др Душко Вулић, проф. др Елизабета Ристановић, прим. др Момир Пушац и проф. др Горан Латиновић.
„С обзиром на сатанизацију српског народа, створени наратив да смо злочинци, а они други жртве, имамо обавезу да, прије свега због наших потомака, кажемо истину и оставимо свједочанство да смо часно, професионално и у духу међународних конвенција и Хипократове заклетве, вршили своју љекарску дужност, лијечећи и заробљенике,“ рекао је Вулић.
„Без претензија да се дају коначне оцјене о резултатима лијечења повријеђених војних и цивилних особа, сматрамо да је проширење монографије са допуном нових чињеница, догађаја и личности значајно како би се подстакла даља истраживања о улози војног санитета у историји српског народа,“ истакао је Вулић.
Услиједиле су четири промоције на штанду Представништва.
У 14 сати Народна библиотека „Бранко Чучак“ Хан Пијесак представила је своје издање: Буди срећан гдје год да си аутора Ене Вуковић. Говорили су Озренка Ђурић Радуловић, Биљана Митровић и аутор.
„Ова књига може да буде подстрек не само Ени већ и свој дјеци да пишу, стварају, маштају, сањају и да има што више младих писаца,“ рекла је Митровићева.
„Библиотеке су ту да подрже младе таленте у писању, да подрже креативност и да шире културу јер култура најбоље афирмише један крај, мјесто и земљу,“ истакла је Митровићева.
У 15 сати Универзитет у Источном Сарајеву промовисао је своје издање Одликовани и унапријеђени Југословенске војске у отаџбини 1941-1945, аутора Верољуба Малетића и Дејана Ђерића. Говорили су проф. др Драга Мастиловић, и аутори.
„Истраживачи су учинили изузетан напор да на једном мјесту саберу толики број историјских извора и зато је ова књига богатство историјских извора који ће у будућности све више добијати на значају јер ће бити незаобилазно штиво за све оне који се буду бавили историјом Другог свјетског рата,“ истакао је проф. др Драга Мастиловић.
„Наш циљ је првенствено био да од заборава отргнемо неке људе који су једноставно вршили своју дужност вјерни заклетви коју су дали својој отаџбини и краљу и наставили да се боре,“ рекао је Верољуб Малетић.
У 16 сати Удружење књижевника Републике Српске представило је издања својих чланова.
Представљена је књига Нешто нас веже аутора Јадранке Ћулум, о којој су говорили Гордана Јеж-Лазић и аутор.
„Поетику Јадранке Ћулум носе три стожера, завичај, поезија и љубав, преплићући се међусобно у духовном ходочашћу ауторке,“ рекла је Гордана Јеж-Лазић.
„Поезија је њен микросвет, досањан сан детињства, спона са самом собом пре и после рата, трагање за исходишним тачкама,“ нагласила је Јеж-Лазић.
О књизи Маша и медведи аутора Весне Капор говорили су Саша Кнежевић и аутор.
„Књига је писана четири године, и започета је са циљем да укаже на стање књижевности у друштву, као и на начине манипулације писцима и књигама“, рекла је Весна Капор.
У 17 сати Народна библиотека Добој представила је своја издања. О монографији СЦПД Богољубље у првих десет година рада – монографија хорског рада у Добоју, аутора Љубише Станојевића, говорили су др Славица Гостмировић и аутор.
„Ова монографија је написана да би свједочила о једном времену у коме је настало и радило Црквено пјевачко друштво „Богољубље“ и у њој је описано десет година рада и личности које су допринијеле развоју овог друштва и културе у граду Добоју,“ рекла је Славица Гостимировић.
Монографију ЈУ Медицинска школа Добој, поводом 60 година постојања школе, представила је ауторка Мира Станишев.
„Монографија 60 година Медицинске изашла је ове године и на њој смо радили двије године, истражујући што је био тежак али и инспиративан рад. Ова монографија није само монографија Медицинске школе него говори доста о догађајима у граду и земљи и свему ономе што интересује младе, тако да нисмо само писали о животу и раду школе него и о музици, љетним кинима, радним акцијама и другим догађајима у којима су учествовали млади,“ казала је Мира Станишев.
Монографију Силвана, о Добојки Силвани Арменулић, аутора др Давора Видаковића, представили су проф. др Иван Шијаковић и аутор.
„Монографија Силвана је прича о животу и раду Силване Арменулић која је рођена Добојка, и град Добој је одлучио да јој се на овај начин одужи као великом умјетнику. Силвана је прича која није локалног карактера и ми хоћемо да представимо град Добој и Републику Српску овако једним важним издањем, и да јавност сазна истину о Силванином животу,“ истакао је Видаковић.
У 18 сати на штанду Српске је одржано традиционално једанаесто Књижевно вече, наступило је тридесет два пјесника из Српске, Србије, Црне Горе и расијања.
Љубитеље поезије је у име организатора Представништва Републике Српске у Србији поздравио Душко М. Петровић, а присутнима се својим стиховима првио обратио Горан Врачар, а затим Власта Шаркаменац, Радомир Андрић, Јелена Ћирић, Милан Михајловић, Благоје Баковић и други.
Тринаести репрезентативни наступ Републике Српске на Међународном београдском сајму књига организује Представништво Републике Српске у Србији, уз подршку Министарства просвјете и културе Републике Српске, а штанд је на истом мјесту: хала 2, ниво А.