У Београду на Факултету драмских уметности, пројекцијом завршних филмова студената Академије умјетности Универзитета у Бањалуци, које је подржао Аудио-визуелни центар Републике Српске. Приказани су кратки филмови „Гугуто Мемето“ редитеља Бранислава Стошића, чији је продуцент Ђорђе Ћирић, затим „Очевина“ редитеља Стефана Томића, продуцента Монике Милановић, као и филм „Кад заборавиш јули“ редитеља Саре Радусиновић, а чији је продуцент Мирјана Гудељ, те „Дом културе“ редитеља Вука Пијетловића, продуцента Ивоне Бијели.
Пројекцији су присуствовали шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић, декан Академије умјетности из Бања Луке Драгана Пурковић Мацан и в.д. директор Аудио-визуелног центра Републике Српске Ања Илић, те домаћини, ректор Универзитета уметности Београд Мирјана Николић и декан Факултета драмских уметности у Београду Милош Павловић.
Претходно је у деканату Факултета драмских уметности у Београду одржан састанак делегације из Републике Српске са ректором Универзитета уметности Мирјаном Николић и Милошем Павловићем, деканом Факултета драмских уметности.
Након састанка Млађен Цицовић, шеф Представништва Републике Српске у Србији изјавио је да није случајно што је након синоћњег отварања манифестације „Дани Српске у Србији“ први програм реализован на Факултету драмских уметности у Београду, жеља нам је била да ова манифестација настави са нашим младим ствараоцима из Српске.
Цицовић је рекао да је на састанку било ријечи о новим програмима који ће бити реализовани у наредном периоду, те да су се већ данас десиле и мале припреме за „Дане Српске у Србији“ идуће године, како би се још чвршће и снажније укључили млади људи и ствараоци из Српске и Србије у реализацију ове манифестације.
„Радујем се што ће идуће године ова манифестација бити још квалитетнија и садржајнија, што значи да ћемо ми извршити своју мисију и дати још бољи импулс нашој укупној сарадњи нас из Српске и нас из Србије“, рекао је Цицовић.
Ректор Универзитета уметности Београд Мирјана Николић изразила је задовољство због састанка о учвршћивању сарадње у овој области, те истакла значај јединствености културног простора Србије и Српске.
Она је додала да је разговарано о низу пројеката који ће се огледати у размјени наставника, студената, у подршци за реализацију заједничких пројеката, а циљ је да се афирмишу везе младих студената Српске и Србије, које су јако битне за будућност.
Декан Академије умјетности Бањалука Драгана Пурковић Мацан је изразила задовољство посјетом Факултету драмских уметности у Београду и одржаном пројекцијом филмова, наводећи да је овај београдски факултет помогао да се изгради Академија умјетности у Бањалуци и њихов кадар.
„Тако данас ми имамо свој властити кадар, студенте и изузетне филмове које је подржао Аудиовизуелни центар Републике Српске. Данас су приказана четири филма који су већ награђивани на разним филмским фестивалима. То је наш допринос развоју културе и културног простора Србије и Српске“, додала је она.
Вршилац дужности директора Аудио-визуелног центра Републике Српске Ања Илић рекла је да је доста аутора приказаних филмова који су држављани Србије, што је додатна вриједност веза Србије и Српске, те додала да ови филмови осликавају суштину манифестације „Дани Српске у Србији“, која промовише заједнички културни простор, везе, историју, језик.
Декан Факултета драмских уметности у Београду Милош Павловић је рекао да је овај факултет доста тога учинио да се Академија умјетности у Бањалуци и умјетничке студије развију, а сада се очекује да се и студенти и професори са оба факултета једнако инволвирају у едукацију студената.
„Ми смо фактички заједничка кућа, осећамо се као да смо једна те иста кућа. То су наши студенти и наши професори, иако су у Бањалуци. И наши студенти су њихови. Желимо да се ти студенти осећају код куће и овде и тамо. То је једна уметничка школа“, рекао је Павловић.
Редитељ Бранислав Стошић, који је из Врања, аутор кратког филма „Гугуто Мемето“, рекао је да је ово добра прилика за увезивање и сарадњу и да је његов филм бајковита прича о суочавању са кривицом из прошлости.
Редитељ кратког филма „Дом културе“ Вук Пијетловић, који је из Дервенте, рекао је да је његов филм о стварним догађајима и постојању логора за Србе у Дервенти 1992. године и бави се суочавањем са прошлошћу и једне особе и генерација послије рата.
Јуче су Новом Саду у оквиру манифестације Дани Српске у Србији у Покрајинској влади, Жељка Стојичић, министар просвјете и културе Републике Српске и Млађен Цицовић, шеф Представништва Републике Српске у Србији имали састанак са проф. др Зораном Милошевићем, покрајинским секретаром за високо образовање и научноистраживачку делатност и Драганом Милошевић, покрајинским секретаром за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама.
Стојичићева је након састанка истакла да је Покрајинска влада велика подршка, партнер и искрен пријатељ Српске.
Она је захвалила ресорном секретаријату који је спреман да буде партнер у бројним пројектима културним институцијама Српске и изразила очекивање да ће сарадња бити остварена и на другим пољима.
„Надам се да ће сарадња бити не само по принципу подршке и помоћи од стране Покрајинске владе и Владе Србије, већ да ћемо се развијати на равноправној основи и да се Српска мјери по знању и вјештинама са Србијом, што ће створити јединствен простор на којем ће се радити интензивно“, рекла је Стојичићева.
Покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Зоран Милошевић је истакао да већ 11 година заправо сведочимо о деценијама наше сарадње, јер живот је увек био испред свега, а нарочито испред онога што је формално – правни или политички договор.
Секретар Милошевић је истакао да је из угла ресорног секретаријата, на чијем је челу, врло важно да високо образовање покаже сензибилитет, не хуманитарним активностима или слично, већ за једно искрено партнерство.
„За протекле три године сарадње у високообразованим институцијама имали смо 42 пројекта, више од 144 истраживача из Републике Српске су били партнери у пројектима Универзитета у Новом Саду“, рекао је проф. др Милошевић и додао да је то мали, али важан корак да покажемо колико смо спремни да се жртвујемо једни за друге у правом смислу партнерских односа. Указао је и да ће све то бити пример за оне генерације које долазе и које треба да наставе да граде мостове културе, образовања, привреде истакавши веру да ћемо у томе и успети.
Покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Драгана Милошевић изразила је велико задовољство поновним сусретом са министарком за образовање и културу Републике Српске, подсећајући да је ове године у мају месецу између ресорног секретаријата и Министарства за образовање и културу Републике Српске потписан Споразум о сарадњи, чиме је потврђена наша спремност за даљу сарадњу, која је и деценијама пре била присутна и видљива.
Она је апострофирала да би у наредном периоду било добро да се на нашим просторима види већа присутност уметника из Републике Српске, као на примеру ове сјајне манифестације „Дани Српске у Србији“, која се из године у годину одржава у све већем броју градова у Србији.
Шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић, је истакао да односи двије државе никада нису били бољи. „Само се сабрани и јединствени можемо одбранити и сачувати од свих изазова пред којим се данас налази наш народ.“, рекао је Цицовић.
У Новом Саду јуче се десио још један сусрет Српске и Србије, делелегацију Републике Српске коју су чинили Жељка Стојичић, министар просвјете и културе Републике Српске, академик Рајко Кузмановић, предсједник АНУРС, академик Драго Бранковић, генерални секретар АНУРС и Млађен Цицовић, шеф Представништва Републике Српске у Градској кући примио је Милан Ђурић, градоначелник Новог Сада.
Након пријема у Градској кући представници Академије наука и умјетности Републике Српске /АНУРС/ представили су данас четврти и пети том Енциклопедије Републике Српске у Огранку Српске академије наука и уметности у Новом Саду.
Предсједник АНУРС-а Рајко Кузмановић изјавио је на промоцији да ће Република Српска имати Енциклопедију са 10 томова која ће обухватити око 15.000 појмова. Кузмановић је рекао да се пети том Енциклопедије Републике Српске, који би ускоро требало да изађе из штампе, разликује од других јер садржи много појединачних и колективних одредница, на промоцији је говорио и генерални секретар АНУРС-а Драго Бранковић.
Промоцији су присуствовали министар просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић и Млађен Цицовић, шеф Представништва Републике Српске у Србији.
„Академија наука и умјетности је темељ постојана Републике Српске и као таква је веома битна, а сама Енциклопедија је круна, не само рада Академије, него и Српске“, рекла је на промоцији Стојичићева.
Јучашњи програм у Новом Саду завршен је синоћ у Културном центру Новог Сада, представом „Миропомазани“ Градског позоришта из Градишке, којој су присуствовали министар просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић и шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић. Ову представу је подржало Министарство просвјете и културе Српске у оквиру конкурса за најбољи необјављени драмски текст „Реци наглас“.
Такође јуче је у Крагујевцу у оквиру манифестације „Дани Српске у Србији“ у Књажевско
-српском театру изведена монодрама „Јефимија, Јелена Мрњавчевић“ у извођењу Културне сцене „Мале ствари“ из Требиња.
Претходно је делегацију Републике Српске у саставу Ања Вукелић, савјетник у Представнштву Републике Српске у Србији, Ана Љутић, сарадник у Представништву, Жељко Милошевић, редитељ и извршни директор Културне сцена „Мале ствари“ из Требиња и Тијана Николић, глумица примила помоћник градоначелника Крагујевца за културу и информисање Ана Петровић, која је истакла да су „Дани Српске у Србији“ одличан начин да се „једна земља презентује“ и врло занимљива и инспиративна манифестација.
„Овде су две ствари јако битне – то је емоција која постоји од нас ка њима, ка Републици Српској, и од њих ка нама. И онда је то као да дочекујете драгог рођака, то је једна љубав, а друга је љубав према уметности. Тако да су се те две ствари овога пута спојиле. Желим пуно успеха манифестацији, да ових 11 година прерасту у `округле` јубилеје“, рекла је Петровићева.
Савјетник у Представнштву Републике Српске у Србији Ања Вукелић подсјетила је да се „Дани Српске у Србији“ организују 11. пут, а ове године у 11 градова широм Србије.
„Као и сваке године трудили смо се да програми које представљамо грађанима у Србији буду што разноврснији и из свих делова Републике Српске, а исто тако, да буду приказани широм Србије. Трудимо се да овом манифестацијом допринесемо укупној сарадњи између Републике Српске и Србије, да је подигнемо на виши ниво и очувамо национални идентитет Срба, нашу традицију, веру, језик и писмо“, рекла је Вукелићева.
Режисер монодраме Жељко Милошевић рекао је да циљ ове представе, у којој Јефимију тумачи глумица Тијана Николић, јесте да се публика проведе кроз цијели живот Јефимије, која је била једна од најјачих жена у историји Срба и свједочила о преломним моментима српске историје.
Милошевић је оцијенио да је и сама манифестација „Дани Српске у Србији“ на неки начин Јефимијима заоставштина јер држи Србе на окупу.
Програми једанаесте манифестације Дани Српске у Србији, настављају се данас, 22. септембра, у Краљеву, Зрењанину и Крушевцу, а у наредним данима Суботици, Сомбору, Чачку и Бајиној Башти, а свечано затварање манифестације биће у уторак, 26. септембра, у Народном позоришту у Нишу.