На 65. Међународном сајму технике и техничких достигнућа који је отворен у Београду успјешно се представљају четири компаније из Републике Српске.
Манифестацију која промовише глобалне трендове у областима технике и производних технологија посјетио је и министар за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво Републике Српске Жељко Будимир.
Глобално трендовске области, аутоматизација, роботика, вјештачка интелигенција, 5Г мрежа, блокчејн технологија, проширена виртуелна стварност и нанотехнологија одувијек су занимљиве онима који прате достигнућа у науци и иновацијама. Међу 500 излагача организован је наступ привредника из Републике Српске.
Са новим технологијама и знањем производи из Српске могу да конкуришу на новим тржиштима, посебно регионалном.
– Први пут смо на Сајму технике у Београду. Схватили смо да треба да се појавимо зато што смо другачији од осталих. Видимо око нас доста машина, неке и ми користимо у обради метала пошто имамо и ту производњу металних кућишта и конструкција за лед екране – рекао је Слободан Кљечанин технички директор „Антена нет“ Теслић.
Драгица Шљивић из „Шљивић електронике“ из Брода рекла је да ова породична фирма има традицију дугу 25 година и да се бави производњом, продајом и сервисом разних електронских уређаја, те ради одређене послове и за инострана тржишта.
Боро Божић из породичне фирме „ББС пластик“ из Петрова, која запошљава 600 радника, рекао је да је први пут на Сајму технике, гдје је презентовао своје нове производе – прикључно-мјерне ормаре и раставне склопке до 100 ампера, које се уграђују у ормаре, што је новитет и ова фирма једина за сада то ради, јер се ни у Србији не производе склопке испод 100 ампера.
– Пратимо тренд индустријализације тако да сходно нашим могућностима и машине које се купују прате тренд у свијету – сматра Милорад Милановић из „Медитеран инокс“ Челинац.
Наступ привредника организовала је Привредна комора Републике Српске, а подржало Представништво Репбулике Српске у Србији.
– Кад смо ту присутни онда смо сигурно ухватили корак са свијетом јер колико у техници и науци будемо напредовали сигурно ћемо и све оно што треба да пратимо бити на једном изузетно високом нивоу – додао је Млађен Цицовић шеф Представништа Републике Српске у Београду.
Бошко Боројевић из Привредне коморе Републике Српске рекао је да су на Сајму присутни око 15 година.
– Ове године излажемо , доводимо четири предузећа који су са нама, а заступамо и 20 предузећа који су у каталошком издању – додао је Боројевић.
Штанд наших привредника посјетили су министри науке из Српске и Србије. Овдје су представљена технолошка достигнућа из читавог свјета и важно је да будемо у Београду, рекао је министар за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво Републике Српске Жељко Будимир.
– Република Српска и њено учешће кроз Привредну комору и конкретне фирме треба да помогне Српској да ухвати корак са тим достигнућима, а истовремено науци и научнотехнолошким достигнућима која стварају на нашим институтима и факултетима да ухвате прикључак – каже Будимир.
– Не смијемо да дозволимо да технологија преузме и води нас. Морамо да је контролишемо и усмјеравано за наш бољи живот и нашу бољу будућност, рекла је министарка науке, технолошког развоја и иновације Србије Јелена Беговић након обиласка штанда Републике Српске .
– Видим науку и технологију као нешто што нема граница, спаја људе, а с друге стране гура наш развој. То није питање само садашњости већ питање будућности – додала је она.
Будућност је на младима, поручио је на изложби „Играј за човјечанство“ Наука за све, израелски нобеловац Данијел Шехтман.
– Уведите што више младих у науку и технологију. То ће вас учинити још већом и изузетнијом земљом него што сте сада – поручио је Шехтман.
Сајам под слоганом „Рестарт“ спаја изложбени и образовни дио гдје је наглашени правци техничко-технолошког развоја и примјена технологија за будућност.