Манифестација „Дани Српске у Србији“ настављена је 25.09.2023. године у Чачку и Бајиној Башти, гдје је наступила група „Оне Три“ из Бања Луке и музички састав „Катера“ из Источног Сарајева, а представљена је и едиција „Одрживи развој и управљање природним ресурсима Републике Српске“ .
У Чачку je градоначелник Чачка Милун Тодоровић са сарадницима примио делегацију Републике Српске у саставу Млађен Цицовић, шеф Представништва Републике Српске у Србији, академик Драго Бранковић, генерални секретар АНУРС, академик Ново Пржуљ, Зоран Говедар дописни члан АНУРС, Јелена Кусмук и Татјана Дувњак, савјетници у Представништву Републике Српске у Србији.
На састанку код градоначелника разговарало се о могућностима бољег повезивања Чачка и Републике Српске, наставку његовања заједничке традиције и културе, као и давању подршке свим пројектима и програмима који за циљ имају сарадњу, нарочито сарадњу младих људи, али и културних установа.
Градоначелник Чачка Милун Тодоровић рекао је да су Срби у Српској и Србији један народ и поручио да га радује сарадња младих у свим областима, а највише економска и сарадња у научној области.
„Наш Институт за воћарство, који је један од најбољих у Европи, Факултет техничких наука, Агроекономски факултет и Научнотехнолошки парк – стручна, научна заједница вам стоје на располагању. Ми смо увек расположени да финансирамо и студијска путовања и едукације наших професора где кажете у Српској“, додао је Тодоровић.
Он је истакао да Чачак има одличну сарадњу са већином начелника и градоначелника општина и градова у Републици Српској.
„То је важно јер без јаке Србије нема ни јаке Српске, а без што јаче Српске ми смо слаби. На истом смо путу и желимо да се ојачају везе што дубље и што снажније. Поштујемо све вере и нације, али морамо да знамо да смо Срби, православци, да желимо и српску културу и српску привреду и размену српских добара“, навео је Тодоровић.
Шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић рекао је, након пријема код градоначелника да су односи Србије и Српске у посљедњих 10 година на изузетно високом нивоу.
„Први пут имамо ситуацију да Република Српска и Србија заједнички дефинишу све стратешке пројекте и заједнички се договарамо о коришћењу природних ресурса“, рекао је Цицовић.
Он је указао да је најважније да радимо послове везане за очување идентитета српског народа, очување наше културе, традиције, нашег српског језика, наше ћирилице и наше вјере православне и указао на потребу јединства и сабрања, истичући да је и циљ манифестације „Дани Српске у Србији“ управо културна сарадња и повезивање и умрежавање наших људи, како би могли да наставе да сарађују и развијају пројекте који су у фунцији јачања и оснаживања односа Српске и Србије.
Након пријема код градоначелника, у амфитеатру Агрономског факултета, Академија наука и умјетности Републике Српске представила је едицију „Одрживи развој и управљање природним ресурсима Републике Српске“, о којој су говорили академик Драго Бранковић, генерални секретар АНУРС-а, академик Ново Пржуљ, уредник едиције и проф. др Зоран Говедар, дописни члан АНУРС-а, а промоцији је присуствовао и Млађен Цицовић, шеф Представништва Републике Српске у Србији.
Чланови АНУРС и шеф Представништва Републике Српске у Србији разговарали су претходно са деканом и професорима Агроекономског факултета о будућој сарадњи у области развоја пољопривреде и очувања природних ресурса.
Шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић рекао је након промоције и разговора са деканом и професорима Агрономског факултета да је Представништво покренуло манифестацију „Дани Српске у Србији” управо и са циљем повезивања и умрежавања људи из Србије и Српске у области економије, културе, науке и уметности, уз јасну поруку да нам је посебно важна сарадња наших младих који се баве науком, наших младих истраживача и зато ове године и своје мјесто у програмима ове манифестације има наша Академија наука и умјетности Републике Српске.
Продекан др Душко Брковић, доцент на Агрономском факултету у Чачку, рекао је да им је задовољство што су спона између тог дела Србије и Републике Српске и истакао да је јако битно да се успостављене споне са АНУРС-ом и њеним достигнућима у области науке одржавају и продубљују, напомињући значај успостављене размене кадрова и искустава.
Чланови АНУРС-а који су промовисали ову едицију, су истакли да је на едицији радило више од 150 истакнутих научника из Српске, Србије и окружења, а у функцији је развоја Републике Српске, њених капацитета, али и заштите природних ресурса. Они су навели да се у монографијама ове едиције анализира и прехрамбени и економски значај сточарства у Српској, проучава биомаса у одрживом кориштењу обрадивог земљишта, као и развој и управљање шумским екосистемима и природним ресурсима у функцији развоја друштва и климатских промјена.
Програм у Чачку завршен је у Културном центру, где је пред препуном салом концерт одржала група “Оне три“ из Бањалуке.
Концерту су присуствовали градоначелник Чачка Милун Тодоровић са сарадницима и други градски званичници, као и истакнути културни и јавни радници, те бројни грађани Чачка.
Три врхунска вокала Ружица Чавић Томићевић, Светлана Цеца Видовић и Маја Татић одушевиле су публику извођењем бројних познатих домаћих и страних нумера.
Ружица Чавић Томићевић истакла је уочи концерта да група “Оне три“ са задовољством већ неколико година учествује на манифестаицји “Дани Српске у Србији“ .
„То нама пуно значи, пре свега зато што је Република Српска наша отаџбина и поносне смо што можемо да будемо, на неки начин амбасадори и да представимо кроз музику, шале, кроз одређене теме, какав смо ми то народ и који то менталитет имамо у себи, и оно што је најважније тај наш српски искон који се шири по целом Балкану, а пре свега, у матици Србији“, рекла је Чавић Томићевићева.
У Бајиној Башти у Установи „Култура“ одржан је концерт музичког састава „Катера“ из Источног Сарајева, који се бави извођењем духовне музике уз инструменталну пратњу, као и извођењем традиционалне музике. Концерту је присуствовао и одборник Скупштине општине Сребреница Драгић Глишић.
“Публика је са одушевљењем наградила аплаузом ове сјајне музичаре, чуваре наше културе и етно традиције. Бајина Башта је општина са процентуално највећим бројем досељеника у Србији из Републике Српске, највише из Сребренице и Братунца и зато је важно да смо све ове програме реализовали који повезују наш народ“, рекао је Глишић.
Јереј Видак Вујадиновић, који руководи “Катером“ и пјева у њој, изјавио је да манифестација „Дани Српске у Србији“ постаје препознатљива као један од најзначајнијих културних догађаја у региону.
Вујадиновић је истакао да посебно радује чињеница да је “Катера“, по шести пут добила прилику да своју културу, проткану кроз умјетност, може достојанствено да представи својим сународницима у Србији и на тај начин продуби јединство које је вијековима било нарушавано.
Предходних дана у Бајиној Башти, Омладински центар Дрина из Бајине Баште уз подршку Општине Бајина Башта приредио је изложбу „Археолошки музеј Римски Муниципиум Скелани Сребреница” и промоције књига: „Скупо плаћена победа“ Сребреница 1992-1995, аутора Цветка Стојкановића, „Злочин геноцида над Србима у Сребреници у Другом светском рату“ аутора Драга Мастиловића и „Злочини окупатора кроз збирку докумената из архива земаљске комисије БиХ за утврђивање злочина окупатора и њихових помагача” аутора Данијеле Мрде. Такође, у оквиру овог допунског програма у Бајиној Башти позориште “ДИС” из Бања Луке извело је представу „Магареће године“.
Свечано затварање манифестације биће у уторак, 26. септембра, у Народном позоришту у Нишу умјетничким програмом: концерт групе „Оне три“ из Бања Луке.