Информативно-политички портали „Све о Српској“ и „Факти“, уз подршку Представништва Републике Српске у Србији, у четвртак, 10. јула, у 13 сати у Прес центру Удружења новинара Србије (Кнез Михаилова 6/III) организују темaтску трибину под називом „Сребреница против геноцида – три деценије манипулације“.
У раду трибине учествују: Ненад Кецмановић, Александар Павић, Немања Девић, Милош Вукашиновић, Миленко Радић, Бранко Лукић, Драгољуб Којчић и Срђан Перишић. Уводну ријеч у име организатора и Представништва Републике Српске у Србији даће Млађен Цицовић, шеф Представништва, а разговор ће модерирати Ђуро Билбија, уредник портала „Све о Српској“ и „Факти.“
Учесници ће у својим излагањима, a затим и у дискусији понудити конкретније одговоре на сљедећа питања.
-Да ли је Извјештај Међународне независне комисије за Сребреницу утицао на западни наратив о масовном злочину у заштићеној енклави?
-Шта је значило гласање у ГС УН у коме већина чланица није подржала необавезујућу резолуцију о наводном геноциду у Сребреници?
-Зашто је „геноцид“ у Сребреници откривен тек неколико година након рата и споразума у Паризу, мада су снимци из ваздуха о масовним гробницама постојали и раније?
-Масовни злочин или геноцид у Сребреници – шта су показала суђења у Хашком трибуналу, а шта форензичка испитивања на терену?
-Због чега, посебно САД, Британија и Њемачка, упорно раде на томе да се „геноцид“ у Сребреници изједначе са холокаустом и заштити од научног истраживања и критичког преиспитивања?
-Зашто водећи јеврејски експерти за геноцид, попут Израелија и Грајфа, оспоравају изједначавање холокауста са масовним злочином у Сребреници?
-Ових дана биће обиљежена 30 годишњица Сребренице, да ли ће с обзиром на очиту деколективизацију Запада број иностраних представника бити мањи?
-Да ли ће ове године комеморација бити масовнија с обзиром на контроверзне реакције – Запада на неупоредиво веће страдање муслимана у Гази?
-Хоће ли и овогодишњем сјећању на српске жртве у Братунцу и селима око Сребренице, од страних амабасадора присуствовати поново само руски Kалабухов?
-Да ли се икад може очекивати одговорност за преко 3.000 Срба побијених у Сребреници и ширем подручју између 1992-95. и да ли се адекватно сjећамо Срба побијених на истом простору током Првог и Другог свjетског рата?