Шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић рекао је данас да бестијално НАТО бомбардовање српског народа у Србији и у Републици Српској представља израз највулгарније мржње према српском народу, те истакао значај јединства и његовања културе сјећања.
Цицовић је на округлом столу „Агресија НАТО – 24 године послије“, одржаном у Дому војске у Београду, рекао да је НАТО бомбардовање имало дубоке коријене у прошлости, те да је разбијање Југославије било преломни тренутак од којег су све западне оштрице отворено окренуте само у Србе.
– Овај дан, као дан сјећања на бестијално бомбардовање Србије бомбама са осиромашеним уранијумом од стране Америке и њених сателита из ЕУ сабраних у НАТО 1999. године, истовремено је и дан који Србе из Српске подсјећа на исто такве бомбе, под којим су бранили и одбранили своју Републику – рекао је Цицовић.
Срби су, напомиње, постали ратни циљ и у Словенији, што су историчари забиљежили као „Мали прљави рат“, у Хрватској одакле је протјерано више од 200.000 Срба са вјековних огњишта и гдје су од конститутивног народа постали национална мањина, и у БиХ, гдје су муслиманско-хрватској ратној коалицији обилато помагали муџахедини са истока, НАТО са запада.
Он је навео да се и сада отворено води рат против Срба, додуше, политичким и економским притисцима и уцјенама уз отворене пријетње ратом, ако се не испуни оно што се тражи, а тражи се сваки пут више.
Цицовић је додао да у БиХ угрожавају уставну позицију Републике Српске, не поштујући Дејтонски мировни споразум, а Србији отимају јужну српску покрајину Косово и Метохију, не поштујући Резолуцију 1244.
Он је оцијенио да су страшна разарања Србије, цивилне и војне жртве, неизљечиве болести код оних које су бомбе промашиле, али их је и у Српској и у Србији погодио осиромашени уранијум, па умиру полако и болно, што се не може опростити.
Друга страна је, наводи, печат срама на свим земљама ЕУ, чији су војници учествовали у рату против старог европског народа, а то значи и против Европе.
„Ова друга чињеница нас скоро свакодневно подсјећа, па и данас, да ЕУ и Европа нису исто. Та економско-политичка дружина само станује у Европи и никако се не може рећи да дијели њене историјске, културне и моралне вриједности“, истакао је Цицовић.
Цицовић је подсјетио на чувену „Доктрину америчке борбе против Истока“, која истовремено представља и све западне доктрине против словенских народа, а у којој су први на удару историјско памћење, па култура, те морални кодекси у којима је православна вјера и узор и опомена.
Имајући све то у виду, Цицовић је нагласио значај српског јединства и јединства свих Срба у његовању културе сјећања, очувања православне вјере, језика и писма, као и јединствености културног и информативног простора са двије стране Дрине, посебно брижног његовања историјских вриједности из којих је израсла вертикала свесрпског постојања и трајања.
„Ово говорим и понаваљам у најдубљем увјерењу да само човјек који у свом бићу има и чврсто брани ове своје народне вриједности може бити одлучан бранилац и наших граница, и наших права на своју имовину, и нашег права на савезништво са себи сличнима“, рекао је Цицовић.
Он је напоменуо да је Република Српска ове године закорачила у четврту деценију и сигурно је да никад неће одустати од жеље за свесрпским уједињењем, за једну одбрану свих српских историјских, територијалних, културних и моралних вриједности.
Скуп је одржан у организацији Београдског форума за свијет равноправних, Клуба генерала и адмирала и СУБНОР-а Србије, а учествовали су генерал Миломир Миладиновић, Никола Шаиновић, др Момчило Вуксановић, Новак Бјелић, Живадин Јовановић и проф. Др Миладин Шеварлић.