У фрушкогорском насељу Банстол служен је помен поводом обележавања Дана сјећања на страдање више од 1.660 Срба и 120.000 протераних са својих вјековних огњишта из 13 западнокрајишких општина 1995. године, у нападу хрватских и муслиманских снага, као и за све српске страдалнике у ратовима на простору БиХ и Хрватске.
У Храму Благе Марије на Банстолу одржан је помен страдалницима, а на споменику „Крајишка суза“, у црквеној порти, положени су вијенци и цвијеће различитих делегација.
Вијенце су положили представници Покрајинске владе, Савеза крајишких удружења, Представништва Републике Српске у Србији, Фонда за избјегла, расељена лица и за сарадњу са Србима у региону, као и представници других завичајних удружења.
Шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић рекао је да је данашњи догађај прилика за сјећање на све српске страдалнике.
– Народ који не поштује своју прошлост и не успоставља културу сјећања и памћења, не може имати своју будућност. Кроз историју смо показали да знамо поштовати и прошлост и градити будућност – рекао је Цицовић.
Протонамјесник Храма Благе Марије у Банстолу Синиша Хрвачевић нагласио је да су Срби страдали и протјерани са својих вјековних огњишта само зато што су били православне вјере.
У име Покрајинске владе вијенац на споменик „Крајишка суза“ положили су покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе с вјерским заједницама, Драгана Милошевић и директор Фонда за избјегла, расељена лица и за сарадњу са Србима у региону, Душко Ћутило.
Ресорни секретар Драгана Милошевић је овим тужним поводом истакла да се у име Покрајинске владе и своје лично име данас, сви заједно, поклањамо сенима настрадалих Срба и ово је уједно и прилика да се изговори реченица коју ни ми ни они који ће доћи после нас не смемо престати да изговарамо:
– Никада, али баш никада вас нећемо заборавити! Ми данас не свједочимо само истину о њима, ми и себи и свима другима показујемо одлучност да то чинимо увијек. Нас то данас обавезује и обавезује све оне који ће доћи послије нас и који ће своје утемељење тражити и налазити у поштовању својих предака и у често страдалничкој, али великој и славној историји свог народа.
Она је нагласила да је српска будућност да се на основу незаборава ради на утемељењу српске нације и њеног идентитета.
– Гарант да ће се то остварити је што су на челу Србије и Републике Српске озбиљни и одговорни државници, они који подигнутог чела говоре искључиво језиком истине – рекла је Милошевићева.
Помен је служен за страдале у општинама Дрвар, Гламоч, Босанско Грахово, Босански Петровац, Купрес, Србобран /Доњи Вакуф/, Јајце, Рипач /Бихаћ/, Босанска Крупа, Кључ, Сански Мост, Мркоњић Град и Шипово.