а гости: Весна Рашевић, замјеница начелника Општине Фоча, Оливера Елез, начелница за привреду Општине Фоча , Споменка Попадић, директорка Туристичке организације Фоча и Борислав Максимовић, самостални стручни сарадник за развој и унапређење сарадње у просвјети, култури и умјетности у Представништву Републике Српске у Србији.Теме разговора представника Крагујевца и Фоче биле су привредна сарадња и искуства Краујевца у пројектима значајним за град, и сарадња у области туризма, а Борислав Максимовић је присутнима представио манифестацију „Дани Српске у Србији“ и пренио жељу Представништва да се збратимљени градови и општине боље упознавају, сарађују и помажу, а то је сада и један од задатака ове традиционалне манифестације.
– За мене је велико задовољство данас бити овдје. Поздрављам вас све испред људи из Фоче. Морам да се похвалим једним податком, који можда не знате, да смо ми братски град, од 20. октобра 1975. године, да постоји Повеља о братимљењу, и ми некако доживљавамо Крагујевац као мјесто гдје смо увијек добро дошли, гдје увијек можемо доћи, и на чију се пријатељску руку можемо увијек ослонити. Ми смо као град који је толико година наслоњен на Србију, и оно што смо ми покушали да успоставимо што више контаката, да добру праксу пренесемо на наше подручје. Посебно је то дио привредног хидропотенцијала, нешто што је сарадња на нивоу академских заједница, и оно што бих додала, туризам који сви гледамо. Да, већ постоји одређена сарадња, кажем ово је нешто што ћемо сада интензивирати, што неће остати на нивоу неког годишњег виђања. Имамо руку пријатељства, која ће нас повести. Ми ћемо се трудити да будемо добри партнери. Још једном хвала вам на гостопримству. Дођите нам на штанд. Биће нам задовољство – рекла је Весна Рашевић, замједница начелника општине Фоча.
– Повељу о братимљењу донијела нам је замјеница начелника општине Фоча, и овако врло смо га сви пажљиво посматрали и гледали. Видјећемо. Сигурно ће негдје заузети неко мјесто у витрини. То су неке од ствари које симболизују град Крагујевац. Наравно, са једне стране и нашу активност по питању међународних сарадњи, коју гајимо деценијама – рекао је у име домаћина Борис Ковачевић, помоћник Градоначелника за међународну сарадњу, и додао:
– Изузетно смо поносни на сарадњу коју имамо са општином Фоча. Изузетно смо поносни на тај низ година. Ево готово је педесет година како сарађујемо са том драгом општином, и нама врло драгим људима. У претходном периоду ту је доста било активности из области културе, размјене ученика, спортских садржаја. Оно на што ћемо у перспективи негдје ставити акценат јесте и нека врста привредне сарадње, сарадње у области туризма, и оно што могу да кажем, врло сам срећан што смо имали прилику да сједнемо са овим дивним људима, јер је другачије када са људима разговарате, лицем у лице, а не путем интернета и онлајн, на шта смо на жалост принуђени у претходним годинама. Управо тај директан и непосредан разговор је отворио многе могућности сарадње и ја се надам да ћемо у будућности побољшати нашу дугогодишњу сарадњу и да ћемо у томе и ми, као град Крагујевац, а и општина Фоча имати користи.
Оливера Елез, начелница за привреду општине Фоча је рекла:
– Наша привредна сарадња не почиње, та сарадња траје већ више деценија, и она је на срећу заиста континуирана. Тренутни пројекти који се раде у Фочи, увелико су наслоњени на ресурсе из Крагујевца, од хидроенергетског објекта „Бук Бијела“, туристичког потенцијала, радова на руднику мрког угља, радова на руднику олова и цинка. Извозимо грађу за подручје Шумадије, тако да на срећу, та сарадња траје и ми смо је данас само потврдили, да смо на истом путу, да смо на истом фону, тако да желимо, да та сарадња остане заиста братска као и до сада.
Послије пријема, гости и домаћини ће заједно обишли штанд Туристичке организације Републике Српске на платоу код Крста, гдје су могли да се упознају и са туристичким понудама Туристичке организације Фоче, првенствено са чувеним рафтингом, адреналинским спортом.
Програм манифестације „Дани Српске у Србији“ у Крагујевцу настављен је у вечерњим сатима извођењем позоришне представе „Након представе“ Студентског позоришта Бања Лука у Дому омладине, сцена „Славица Слаја Урошевић”, aутор представе је Зоран Костић у режији Јелене Трепетове Костић а играју Надежда Костић и Јелена Трапетова Костић.
Представа говори о незаборављеним породичним ранама проузрокованим системима сада двије пропале државе СФРЈ и СССР. Позоришној представи присуствовали су и гости, и домаћини.
Промоција туристичке понуде Републике Српске у Крагујевцу на платоу код Крста биће и у недјељу од 12 до 19 сати.