Манифестација „Дани Српске у Србији“ настављена је 23.09.2023. године у Суботици и Крушевцу.
У Суботици се делегација Републике Српске коју чине Млађен Цицовић, шеф Представништва Републике Српске у Србији, академик Драго Бранковић, генерални секретар АНУРС, академик Ново Пржуљ и Зоран Говедар, дописни члан АНУРС, састала са Стеваном Бакићем, градоначелником и представницима града Загорком Панић, градским менаџером, Срђаном Самарџићем, чланом градског већа за област привреде и Александром Медаковићем, директором Туристичке организације Суботица.
Шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић оцијенио је веома успјешним данашњи састанак, истичући да је изузетно важно то што су у разговору учествовали академици из Српске.
„Презадовољни смо разговором, поготово што су учествовали и чланови Академије наука и умјетности Републике Српске, који су пренијели све оно што Српска ради и што жели да ради када је ријеч о научној сарадњи са Србијом“, рекао је Цицовић и додао да је разговарано о досадашњој сарадњи Српске и Србије и ономе што предстоји како би она била још боља.
„Суботица је град у који су Република Српска и Представништво које је задужено да подстиче сарадњу локалних заједница из Српске и Србије увијек добродошли. Представништву су овдје увијек била отворена врата и са Суботицом смо организовали велики број манифестација које су биле у функцији промоције привреде, културе, науке, умјетности и свега што је Српска жељела овдје да представи“, истакао је Цицовић и подсјетио да се програми манифестације „Дани Српске у Србији“ од 2015. године у Суботици реализују сваке године.
Градоначелик Суботице Стеван Бакић рекао је да му је изузетна част што је Суботица један од 11 градова у којима се одржава манифестација „Дани Српске у Србији“.
„Суботица има изванредну сарадњу са Републиком Српском и свим њеним институцијама у свим областима друштвеног живота“, рекао је Бакић и указао на то да је у тој сарадњи огромну подршку и помоћ имао од Цицовића као шефа Представништва Српске у Србији, те да је сваке године подизана на виши ниво сарадња локалне самоуправе града Суботице са Републиком Српском.
Он је додао да су вечерас на пријему за академике имали веома конструктиван разговор о будућој сарадњи, те да је примио комплет књига АНУРС-а, што за њега представља велику част.
Након пријема код градоначелника, у Српском културном центру „Свети Сава“ Академија наука и умјетности Републике Српске промовисала је едицију „Одрживи развој и управљање природним ресурсима Републике Српске“, о којој су говорили академик Драго Бранковић, генерални секретар АНУРС-а, академик Ново Пржуљ, уредник едиције и проф. др Зоран Говедар, дописни члан АНУРС-а.
Генерални секретар Академије наука и умјетности Републике Српске /АНУРС/ Драго Бранковић рекао је да Република Српска располаже огромним природним ресурсима који могу бити у функцији њеног развоја, али је важно подизање друштвене свијести о очувању онога што је природа дала.
„Важно је спашавати шуме, воде, обрадиво земљиште и остале природне капацитете који треба да буду у функцији развоја Републике Српске. Едиција се састоји од више монографија од којих свака даје различите мјере да сачувамо оно што нам је природа дала. На едицији ради више од 150 истакнутих научника из Српске, Србије и окружења и јединствена је, односно немају је друге средине. Едиција је у функцији развоја Републике Српске, њених капацитета, али и заштите природних ресурса“, истакао је Бранковић.
Академик Ново Пржуљ рекао је да се едиција састоји од 11 монографија и у њој се анализира стање природних ресурса и предлажу мјере њиховог одрживог кориштења.
„Академија посебно захваљује Представништву Српске у Србији на повезивању народа српских земаља и посредством размјене резултата научног рада. Академија је истовремено поносна што посједује научно високо вриједне резултате које може понудити друштву“, нагласио је Пржуљ.
Програм у Суботици завршен је у Великој већници Градске куће, где је одржан концерт етно групе „Траг“ из Бањe Луке, коме су присуствовали и Млађен Цицовић, шеф Представништва Републике Српске у Србији и градоначелник Суботице Стеван Бакић са сарадницима.
Суботичка публика је сјајне умјетнике из Бања Луке, чуваре наше културе и етно традиције враћала више пута на бис, и на крају испратила громогласним аплаузом.
У Крушевцу се делегација Републике Српске коју чине Тања Ђаковић, помоћник министра просвјете и културе, Данијела Павловић, начелник одјељења у Министарству просвјете и културе, Тања Тулековић, директор ЈУСП „Доња Градина“ и Борислав Максимовић, савјетник у Представништву Републике Српске у Србији састала у Градској управи са Јеленом Тодоровић, помоћником градоначелника, Светланом Видановић, начелницом за друштвене дјелатности и Николом Пантелићем, директором Народног музеја у Крушевцу.
Помоћник градоначелника Јелена Тодоровић пожељела је добродошлицу делегацији Републике Српске и упознала их са историјим и традицијом Крушевца, као и пројектима који се реализују у том граду, истакавши да јој је изузетно драго што је град Крушевац већ трећи пут домаћин манифестацији „Дани Српске у Србији” и да ће увек бити расположени за размену искустава, повезивање и сарадњу са Републиком Српском.
Помоћник министра просвјете и културе Републике Српске Тања Ђаковић истакла је да Република Српска и Србија, без обзира на границе, имају јединствено културно насљеђе и зато треба заједнички да га његују. Она је указала да би због подизања свијести о потреби његовања културе сјећања било значајно да што више Крушевљана, а нарочито младих, посјети изложбу фотографија и докумената „Концентрациони логор Јасеновац 1941. године“, која је синоћ отворена у Народном музеју у Крушевцу и трајаће до 6. октобра.
Она је нагласила да су овакве изложбе прави пут да истина допре до јавности, нарочито до младих, јер је култура сјећања нешто што је јако важно.
„Не зато да учимо да мрзимо друге, него да нам се такве страхоте не понове“, рекла је Ђаковићева.
Борислав Максимовић, савјетник у Представништву Републике Српске у Србији, навео је да је циљ манифестације „Дани Српске у Србији” да промовише културу Републике Српске и да је представи Србији, као и да се остваре конекције између уметника Србије и Српске, како би они и након манифестације могли да наставе и унапређују остварену сарадњу.
Након састанка, делегација Републике Српске је заједно са домаћинима посетила Крушевачко позориште, у коме је позориште „Путујући глумац“ играло представу „Седми дан”, по роману Горана Врачара, у режији и драматизацији Александра Лазића.
Глумица Јелица Ковачевић изјавила је да је веома поносна што је део манифестације и истакла да уметници Србије и Српске треба што више да сарађују, јер саборност доноси есенцију праве уметности и сабрајања народа, што је најважније.
Програми једанаесте манифестације Дани Српске у Србији, настављају се у недељу, 24. септембра, у Сомбору, након тога у понедељак у Чачку и Бајиној Башти, а свечано затварање манифестације биће у уторак, 26. септембра, у Народном позоришту у Нишу.