Експериментални арт камп „Дјеце сунца“ са Драганом Бјелогрлићем и Срданом Голубовићем, Установе социјалне заштите „Даун синдром центар Бања Лука“, а под покровитељством Представништва Републике Српске у Србији завршава се данас (8.04.2022.г.) у Београду, у Вили Републике Српске. Учесници овог кампа били су особе са Дауновим синдромом из Бањалуке, Приједора, Лакташа, Котор Вароша и Београда. Рађене су музикотерапије, терапије плесом, ликовне терапије, психотерапије и драмтерапије са Драганом Бјелогрлићем. У овом кампу су учествовали студенти дефектолошког факултета из Бањалуке који су на пракси у Даун синдром центру Бањалука. У склопу еспресивних арт терапија особе са Дауновим синдромом имали су могућност да препознају да имају потенцијал, а тиме су ојачали своје самопоуздање, и тако спремнији могу да се активно укључе у све друштвене сфере, да се осјећају друштвено активним и друштвено корисним.
Драган Бјелогрлић који је од маја мјесеца 2020. године учествовао у радионицама које је организовао Даун синдром Центар у то вријеме радећи онлине, сада је имао прилику уживо да упозна све актере експресивних арт терапија у којима је и сам учествовао. Заједно са њима учествовао је у ликовним терапијама и тада је настао рад „Дјеца сунца“. Драган Бјелогрлић је у Вили Представништва Републике Српске отворио изложбу ликовних радова особа са Дауновим синдромом, који су настајали од 2020. године па до кампа у Београду. Ови радови су прошли изложбе у Бањој Луци, Сарајеву, Прагу, Београду и наставиће даље са излагањем у Бањи Врућици и на Јахорини, гдје ће се такође одржавати експресивни арт камп „Дјеце сунца“. Ова манифестација завршиће се 21. априла на Јахорини.
Особе са Даун синдромом које су боравиле у Београду прошле су и програм осамостаљивања, јер су боравили самостално под надзором терапеута без присуства родитеља, што је веома значајно; ојачали су своје самопоуздање које ће им добро доћи у борби против стигме и помоћи у стварању свог личног идентитета. Особе из Београда које су боравиле у овом кампу биле су толико позитивно изненађене, како они тако и њихови родитељи, да овако нешто уопште постоји. Ово није значајно само за особе са Даун синдромом већ и за њихове породице, којима је такође стигма натурила погрешна сазнања да особа са Даун синдромом не може, не треба и није добро да било шта покушава.
– Комплетна дешавања у Београду јесу један велики антистигматски пројекат који ће у много чему промијенити став и предрасуде у односу на особе са Даун синдромом. У овом кампу учествују особе са овим синдромом старије од 18. година, које су третиране прво као људи па тек онда као особе са Даун синдромом, јер једна од великих препрека јесте необраћање у складу са животном доби. Особе са Даун синдромом из кампа у Београду одлазе са великим самопоуздањем јер су кроз овај камп стекли вишеслојне социјалне контакте – рекао је Зоран Јелић, директор Даун синдром центра Бања Лука, и додао: – Захваљујући Представништву Републике Српске у Србији које је покровитељ ове манифестације у Београду битно је побољшан квалитет живљења особа са Даун синдромом и њихових породица. Ово није први пут да Представништво буде покровитељ кампа у Београду који организује Даун синдром центар Бања Лука. Сарадњом Представништва и Драгана Бјелогрлића договорена је и премијера документарног филма „Неки нови Бродвеј“ 19. маја 2022. године у Југословенској кинотеци у Београду.
Даун синдром центар Бања Лука је центар за социајлну рехабилитацију особа са ДС и у склопу својих програма увео је експресивне арт терапије као и комплементарне терапије. Стручно особље из Даун синдром центра Бања Лука нису више заштитари већ помагачи на лицу мјеста.