У Београду је данас промовисана прва инклузивна књига пјесама дјеце са Дауновим синдромом „Могу, хоћу, знам“, у организацији Даун синдром центра Бањалука и Представништва Републике Српске у Србији.
Директор Даун синдром центра Бањалука Зоран Јелић захвалио је свима који су били укључени у писање и издавање књиге, поручивши да ће се резултати данашњег догађаја видјети тек у будућности.
Он је указао да је промоција књиге поезије побједа и над највећим проблемом особа са Дауновим синдромом, а то је одбаченост, што Даун синдром центар жели да промијени и овом збирком пјесама особа са овим синдромом.
„Када се чује да су особе са Дауновим синдромом промовисале своје пјесме и књигу, то ће многе родитеље навести на закључак да особе са овим синдромом могу да раде све као и остали људи. Овим смо побиједили предрасуде и стигму бацили на кољена, али мора још много да се ради“, рекао је Јелић.
Чланови Даун синдром центра Бањалука уручили су Повеље захвалности шефу Представништва Републике Српске у Србији Млађену Цицовићу, амбасадору особа са
Дауновим синдромом и предсједнику Међународног књижевног клуба „Дјеца сунца“ Влади Ђајићу и директору Олимпијског центра „Јахорина“ Дејану Љевнаићу који су на данашњој промоцији поручили да су поносни на другаре из Центра и на њихову књигу.
Цицовић је подсјетио да је сарадња Представништава Републике Српске у Србији и Даун синдром центра Бањалука, упостављена 2018. године, након чега су бројна удружења која се баве рехабилитацијом особа са Дауновим синдромом преко Представништва успоставила сарадњу са бањалучким Даун синдром центром.
„Чинимо све да Даун синдром центар Бањалука реализује све пројекте. Ова данашња промоција је прилика и да шира јавност разумије и препозна шта нам је чинити у наредном периоду да особе са овим синдромом живе нормално“, рекао је Цицовић.
Ђајић је рекао да је књига „Могу, хоћу, знам“ додатни разлог што се поноси другарима из бањалучког Даун синдром центра јер су показали да могу бити и пјесници.
„Од када сам са њима, другачије гледам на живот и захваљујући њима схватио сам да треба да будемо то што јесмо и да у томе уживамо“, рекао је Ђајић, који је у књизи „Могу, хоћу, знам“ и сам објавио прву пјесму.
Љевнаић, који је амбасадор Даун синдром центра Бањалука и оснивач Даун синдром комуне Јахорина, нагласио је да су сви укључени у пројекте бањалучког центра на заједничком задатку мијењања предрасуда у друштву.
„Предрасуде нису добре и тешке су за мењање. Морамо да подржимо здраве вредности и зато је важно да што више људи прочита и подржи ову књигу“, рекао је Љевнаић.
Књига, чији је издавач Даун синдром центар Бањалука, садржи пјесме 30 особа са Дауновим синдромом и ово је прва међународна инклузивна збирка пјесама, јер су осим особа са овим синдромом, пјесме писали књижевници из Монтереала, Прага, као и професори, доктори, режисери, глумци и директори институција.
Промоцији је присуствовао глумац и члан Синдром центра Бањалука Никола Пејаковић, а подршку директору Зорану Јелићу и другарима из Центра пружио је и загребачки глумац Тарик Филиповић.