Шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић оцијенио је за Срну да је Српска имала изузетно квалитетан наступ на 43. Међународном сајму туризма у Београду, који се завршава вечерас.
Сумирајући утиске уочи затварања најзначајније туристичке манифестације у региону, Цицовић је истакао да је најопипљивији знак успјешне презентације туристичке привреде Српске одлична посјећеност штанда Туристичке организације Републике Српске и Представништва Републике Српске у Србији у Хали 4 Београдског сајма.
Он је истакао да се то односи и на штанд Представништва Републике Српске у Хали 3 на коме су представљени винари и виноградари из Српске, који су наступали на 12. Међународном сајму вина „Беовајн“.
Цицовић је рекао да је додатни разлог за задовољство чињеница да је све протекло у најбољем реду, те напоменуо да прошлогодишњи сајамови туризма и вина нису одржани због пандемије вируса корона.
– Успјели смо да изазовемо велико интересовање посјетилаца Сајма туризма, а посебно за нашу олимпијску љепотицу Јахорину, како за њену зимску, тако и за љетну понуду – навео је Цицовић.
Према његовим ријечима, посебну пажњу изазвало је и Требиње, чија је презентација показала да је тај град изузетно пожељна дестинација за туристе из Србије.
Он је истакао да је Туристичка организација Требиња представила и „Херцеговачку кућу“, те појаснио да је то пројекат који ће бити реализован и у Србији, гдје ће људима бити доступни храна, вино и све што репрезентује Херцеговину.
Цицовић је додао да је Туристичка организација Града Бијељина организовала своје представљање, успјешно је представљена Бања Дворови, гастро понуда и други туристички и угоститељски садржаји.
Своје туристичке понуде и програме, кроз промо туристичке материјале, брошуре и видео материјале представиле су ТО Бања Луке, Добоја, Приједора и остале ТО градова и општина Републике Српске.
Када је ријеч о наступу винарија из Српске на Сајму вина, Цицовић је истакао подруме „Вукоје“, „Тврдош“, „Анђелић“, „Пајић“ и „Јунгић“ похваливши и све остале винарије и дестилерију „Епоха“ за успјешну промоцију.
Цицовић је оцијенио да су сви који су били укључени у њихово представљање допринијели да напори Владе Српске на јачању те привредне гране дају ефекат и квалитетан резултат.
Он сматра да и даље треба радити на томе да винари из Српске ухвате корак са свјетским трендовима, како у Русији, Кини, Аустрији и Швајцарској, гдје су већ присутни, тако и на другим тржиштима.
– Наша заједничка оцјена и утисак је да идуће године треба да урадимо и припремимо још веће и репрезентативније штандове, што се односи и на туристичке организације и на винаре, јер биљеже све боље резултате – рекао је Цицовић.
То су, како каже Цицовић, посебно заслужили винари и виноградари, привредна грана која је у експанзији, јер у Републици Српској има већ 37 винарија и 600 хектара под виновом лозом.
Он је истакао да учесницима сајма вина и туризма, Представништву Републике Српске у Србији и Туристичкој организацији Републике Српске као организаторима њиховог наступа много значи то што су Влада и ресорна министарства подржали све што раде.
– Наше штандове посјетили су министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара Сташа Кошарац, министар трговине и туризма Српске Сузана Гашић и министар за европске интеграције и међународну сарадњу Златан Клокић. Њиховим посјетама послате су поруке колико су нам значајне привредне гране чији су представници наступили на Сајму – истакао је Цицовић.
На 43. Међународном сајму туризма у Београду туристичку привреду Српске представљали су Туристичка организација Републике Српске и више од 20 локалних туристичких организација, који су своје потенцијале представили на заједничком штанду у Хали четири Београдског сајма.
У Хали три на 12. Међународном сајму вина „Беовајн“ представили су се подруми „Вукоје“, „Анђелић“, „Аћимовић“, „Секуловић“, „Берак“, Подруми манастира „Тврдош“, винарије „Јунгић“, „Бањац“, „Пајић“ и дестилерија „Епоха“.