У понедјељак, 23. октобра, у 12 сати, у свечаној сали управне зграде Београдског сајма Жељка Стојичић, министар просвjете и културе Републике Српске отворила је тринаести репрезентативни наступ Републике Српске на Међународном београдском сајму књига, уз предходна обраћања Млађена Цицовића, шефа Представништва Републике Српске у Србији и Маје Гојковић, потпредседника Владе Србије и министра културе.
Мото овогодишњег наступа Републике Српске је стих из песме Житије Јована Дучића „Сва слова певају претке“, у знаку 150. годишњице рођења Јована Дучића.
„Сајам књига је најљепши празник и фестивал књиге, кроз који чувамо нашу књижевност и културу. Књижевност је умјетност ријечи, а ријеч је основно средство за обликовање умјетничке слике стварности“, оцијенила је Стојичић.
Истакавши да „темељ српске културе и националног идентитета чине српски језик и ћирлица“, она је додала да су у Српској најзначајније културне манифестације посвећене писцима који су својим дјелом ткали темељ српског културног идентитета, као што су Иво Андрић, Филип Вишњић, Петар Коћић, Бранко Ћопић, Алекса Шантић, Светозар Ћоровић и Дучић.
Према њеним ријечима, Дучић је „један од највећих пјесника српског рода, који нас је задужио писаном ријечју и дипломатијом, као и и поклонима граду Требињу“.
Изразивши увјерење да ће меморандум допринијети даљем развијању и продубљивању међусобних веза, потпредседник Владе Србије и министар културе Маја Гојковић је додала да ће њиме озваничити заједничке напоре ка интензивирању културне размјене и подстаћи успостављање директних контаката између установа културе у књижевном стваралаштву, културном насљеђу, библиотекарству, визуелној и примјењеној умјетности, филму и другоме.
Гојковић је подсјетила на заједничке пројекте, као што су ревитализација родне куће Бранка Ћопића у Хашанима, доношење идентичног Закона о употреби српског језика и заштити ћириличког писма, програми које Требиње остварује у Чачку – првој пријестоници културе Србије, манифестације „Дани Српске у Србији“ и „Дани Србије у Српској“.
Према њеним ријечима, управо зато је јачање односа Србије и Српске „на свим пољима и на свим нивоима од суштинског интереса нашег народа“.
Гојковић је истакла вриједан допринос сајамској понуди квалитетним и садржајним излагањима годинама уназад даје штанд Српске, и подсјетила је на ријечи нобеловца Иве Андрића „да остати равнодушан према књизи значи лакомислено осиромашити свој живот“.
Шеф Представништва Републике Српске Млађен Цицовић рекао је да је штанд Републике Српске на Међународном сајму књига у Београду у континуитету осликан у духу српског језика и ћирилице.
„У том простору се често говори о српском идентитету, култури и традицији. Нисмо, наравно, занемарили никог другог, али како су већ дуги низ година наш идентитет и наша православна вјера нападнути са свих страна сматрамо да наш став и одбрана треба и да се виде, и да се чују“ додао је Цицовић.
Цицовић је још рекао да ће ове године на штанду Републике Српске и у сали за промоције „Васко Попа“, у 40 промотивних термина, наступити 33 издавача и 60 аутора из Републике Српске; више од 100 говорника ће представити 89 издања. Удружење књижевника Републике Српске, које ове године слави тридесет година постојања, први пут ће промовисати издања својих чланова; 18 аутора и 20 говорника представиће 18 издања. Са још двије књиге у издању Представништва Република Српска ове године у репрезентативном наступу имамо 109 наслова.
„Одличну посјећеност нашег штанда од првих година на Сајму књига у Београду схватили смо као подстрек да сваке године будемо организовани и креативни на нивоу који заслужује Република Српска и њени умни и талентовани људи“, рекао је Цицовић.
Након свечаног представљања репрезентативног наступа Републикде Српске на сајму књига, министар просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић и министар културе Републике Србије Маја Гојковић потписале су Меморандум о сарадњи између Министарства културе Србије и Министарства просјвете и културе Републике Српске.
Овим меморандумом стране потписнице ће, с циљем стварања бољих услова за даље јачање културне размјене, подстицати и подржавати успостављање директних контаката између националних, односно републичких установа културе Србије и Републике Српске.
Министар Жељка Стијићић је обишла и остале штандове ислагаче из Републике Српске: Универзитета у Источном Сарајеву, Андићевог института, Завода за уџбенике и наставна средства и Бесједе.
Првог дана тринаестог репрезентативног наступа Републике Српске на Међународном београдском сајму књига у оквиру штанда Представништва Републике Српске у Србији шест издавача из Републике Српске представило је своја издања.
Просвјетно и културно друштво „Просвјета“ Главни одбор Источно Сарајево представило је Просвјетин Календар за 2021/2022, који је приредио академик Војислав Максимовић. Говорио је приређивач.
„ДИС компани“ Пале представио је три издања. О роману Потомци (наследници романијских јунака) говориo je аутор Никола Мијатовић Миш. О књизи Између сумрака и сванућа говорио је аутор академик Војислав Максимовић. Представљена је и збирка приповједака Ајдучија аутора Слободана Ковачевића.
Универзитет у Источном Сарајеву представио се са два издања: часописом „Биомедицинска истраживања“ и монографијом 30 година Медицинског факултата у Фочи. Говорили су проф. др Синиша Ристић, проф. др Љубица Ђукановић и доц. др Адријан Сарајлија.
„Завод за уџбенике и наставна средства“ Источно Ново Сарајево представио је роман Птице селице Предрага Ђурића који је побиједио на конкурсу „Совица” за најбољу необјављену књигу за дјецу. Говорили су проф. др Зорана Опачић, доц. др Милена Ивановић, Берислав Благојевић и аутор.
Српско просвјетно и културно друштво „Просвјета“ Гацко представило је своја издања Зборник радова са 25. Научног скупа историчара у Гацку са темом: Знаменити Херцеговци кроз историју и часопис за културу „Нова Зора“. Говорили су Радомир Вучковић, проф. др Радивој Радић, Драгутин Паповић, проф. др Милош Ковачевић и проф. др Јован Делић.
Тринаести репрезентативни наступ Републике Српске на Међународном београдском сајму књига организује Представништво Републике Српске у Србији, уз подршку Министарства просвјете и културе Републике Српске, штанд Представништва је на истом мјесту: хала 2, ниво А.