На Београдском сајму данас (27.04.2022.г.) је отворен 46. Међународни сајам грађевинарства под слоганом „Будућност у изградњи“, који је окупио више од 500 излагача. Трећина њих је из иностранства, и то из 23 земаље Европе и Азије, а први пут организовано наступа и Република Српска.
Овогодишњи покровитељ сајма је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Србије, а министар Томислав Момировић је отворио Сајам.
Шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађeн Цицовић, обишао је сајам и излагаче из Републике Српске, и том приликом рекао да су сва дешавања у свијету, прије свега украјинска криза значајно пореметиле стање у грађевинарству, а да ће Сајам за компаније из Српске бити вишеструко значајан.
„На тржишту је дошло до наглог скока цијена свих материјала. Дошло је до несташице материјала, тако да се у овом тренутку Република Српска опредијелила да први пут изађе на Сајам грађевине и да у разговору са свим оним који ће бити овдје, виде како да се на најбољи начин превазиђу сви изазови и проблеми који нас чекају у наредном периоду“, рекао је он.
Цицовић је нагласио да је Привредна комора Републике Српске, уз помоћ Спољнотрговинске коморе БиХ, представила оне излагаче из Српске који су исказали интерес и препознали тренутак.
„Мислим да ћемо на најбољи начин искористити сајам да остваримо што више контаката и прикупимо неопходне информације како би ова привредна грана у Републици Српској наставила тренд раста који је имала у претходном периоду“, рекао је он.
Организовани и индивидулани наступ привредних субјеката из Републике Српске на 46. Међународном сајму грађевинарства у Београду од изузетног је значаја, посебно у времену када се ова грана суочава са низом тешкоћа, оцијенио је Секретар Удружења грађевинарства и индустрије грађевинског материјала Привредне коморе Републике Српске Миле Петровић.
Он је навео да ће се на 100 метара квадратних изложбеног простора београдској публици у организацији Привредне коморе представити шест привредних субјеката, док се још толико компанија представља индивидуално.
„Ово је први организовани наступ. Овај вид сарадње је веома значајан и за привреду Србије и Републике Српске. Повезивањем привреде доприносимо јачању веза“, рекао је он.
Петровић је указао да је тренутно стање у грађевинарству хаотично и прилично неизвјесно, посебно за инвеститоре, али да се мора сачувати оптимизам.
Директор компаније „Вмарх плус“ из Бањалуке Вујадин Милосављевић је рекао да на присуство своје компаније на Сајму гледа прије свега маркетиншки, јер проблем инжењера јесте што знају да ураде свој посао, али не и да га најбоље презентују.
„Ово је генерално наш први наступ на Сајму, иако се за нас добро зна. Радили смо у преко 10 држава. Осим БиХ и земаља региона, Србије, Словеније, радили смо и у Аустрији, Њемачкој, Норвешкој, Саудијској Арабији, Аустралији“, рекао је он.
Представник компаније „Дрво-монт л.д.“ из Шипова Огњен Вујић је рекао да су монтажне куће, које производе већ одавно присутне у Србији, али и у Аустрији, Хрватској, Француској, а да је Сајам прилика да се освоје нова тржишта.
Милка Слијепчевић из компаније „Пројект“ из Бањалуке навела је да та фирма успјешно послује већ 70 година и да је присутна у земљама региона, а да је наступ на Сајму прилика да се за њих сазна и шире.
„Дефинитивно сматрам да компаније из Републике Српске могу да освоје и друга страна тржишта са знањем и кадровима које имамо“, рекла је она за Срну.
Као пратећа манифестација Сајма грађевинарства на Београдском сајму се одржава и Сајам камена и пратеће индустрије, а Сајам траје до суботе, 30. априла.