Округли сто „Сребреница као тема за историографију“, у организацији Института за савремену историју и сребреничког Удружења „Мост”, одржан је данас у Београду, а један од циљева скупа био је да се укаже на потребу да се историчари укључе у давање суда о том догађају из јула 1995. године, који се, како је оцењено, користи када треба демонизовати Србију, али и за кварење односа између Срба и Бошњака.
„Сребреница мора да буде проблем и за историчаре и истраживаче сродних струка”, речено је на скупу на којем су говорили директор Института Предраг Марковић, председник Удружења „Мост” Вељко Ђурић Мишина, представник Центра за истраживање рата и ратних злочина из Бањалуке Мирослав Љубојевић, професор Михајло Вучић и аутор књиге „Црне мараме Сребренице” Радомир Павловић.
Предраг Ј. Марковић је оцјенио да је Сребреница, „мали град лепог имена“, и „једна од најстрашнијих речи у нашој историји која се користи када треба демонизовати Србију”.
„Мало шта је више штете нанело српском народу од пропаганде о Сребреници”, оценио је он и додао да је догађај у Сребреници из пропагандних разлога надуван. „Наше је да се за историју будућности суочимо са тим како је дошло до тога да један јуначки народ буде блаћен и каква је то одговорност разних руководстава”, навео је Марковић
Бивши директор Музеја жртава геноцида Вељко Ђурић Мишина истакао је да ће Удружење „Мост“ наредних година кренути у заједничке пројекте о Сребреници са Институтом за савремену историју, а резултате пласирати у свијет.
Он је навео да нема озбиљне историографске студије о завршетку рата у БиХ и поручио да темом Сребренице треба да почну да се баве историчари и стручњаци сродних наука.
Мирослав Љубојевић говорио је о страдању Срба у општинама средњег Подриња као и томе да је највише људи, око 40 одсто страдало 1992. године – 13.841. Љубојевић је напоменуо да већина злочина у средњем Подрињу није расвијетљена, између осталог, и због непроцесуирања и изостанка адекватног кажњавања злочина над Србима.
Аутор књиге „Црне мараме Сребренице” Радомир Павловић рекао је да ниједна примарна гробница није била у Сребреници, а да су Срби за то добили 1.000 година затвора. Павловић је указао да, ако на Западу не може да продре истина о тим дешавањима, са резултатима научних истраживања треба ићи на Исток и говорити истину о Сребреници.