БЕОГРАД, 15. ЈУЛА /СРНА/ – Министар културе Србије Никола Селаковић и шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић разговарали су данас о програмима које ће Србија и Српска реализовати у функцији aфирмације и промоције српске културе, традиције и културне баштине.
Селаковић је истакао да је разговарано о свему што природно слиједи након Свесрпског сабора и да ће први од низа договорених догађаја из културе бити одржан вечерас у Народном музеју у Београду и Народном музеју Републике Српске у Бањалуци.
Ријеч је о истовременом свечаном отварању изложби у част 180 година од рођења српског краља Петра Првог Карађорђевића, који је под псеудонимом Петар Мркоњић 1875. године учествовао у великом устанку Невесињске пушке.
„Дотакли смо се и потребе заједничког обележавања овог важног датума следеће године када ће бити 150 година од Невесињске пушке“, рекао је Селаковић новинарима послије састанка у Министарству културе Србије.
Он је рекао да ће ове године бити одржани 12. „Дани Српске у Србији“, а биће приређени и „Дани Србије у Српској“, те напоменуо да ће се организовању ових манифестација приступити на озбиљан и веома садржајан начин.
„Када су у питању `Дани Србије у Српској`, то је већ краћа традиција, али можемо слободно да кажемо да је Република Српска била та која је мотивисала Србију да организује такву једну манифестацију и ове године“, рекао је Селаковић.
Он је изразио увјерење да ће ускоро и у Београду бити приказан филм „Свједок“, чијој је премијери у Бањалуци присуствовао, истичући да ће тиме наставити веома интензиван и плански рад на значајно квалитетнијем и садржајнијем функционисању српског културног простора са обје стране Дрине.
Министар културе Србије нагласио је да и Србија и Републа Српска функционишу у два посебна уставно-правна или политичка система, али их одликује једна, јединствена српска култура.
„Зато као министар културе у Влади Србије не могу да говорим о културној размени, јер нема размене тамо где говорите о једној култури, већ о једном интензивном организовању различитих врста културних дешавања“, рекао је Селаковић.
Шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић рекао је да је Декларација Свесрпског сабора завјет Републике Српске и Србије и српског народа у цјелини, која обавезује националне представнике да заједно раде на очувању идентитета Срба на овом простору, његовањем културе, српског језика и ћирилице, као и традиције и православља.
„Да радимо на свему што ће допринијети и нашој афирмацији у читавом свијету, јер Декларација је послала и јасну поруку да је у функцији мира и стабилности у региону, као и поштовања права свих других који са нама треба да граде будућност на овом простору и да се боре за своју слободу,
за очување својих идентитетских културних вриједности“, рекао је Цицовић.
Он је указао да и српски народ треба потпуно јасно да каже да жели да се бори за своју слободу и да ће поштовати апсолутно право свих својих комшија да заједничи граде будућност на овом простору.
„Данас смо разговарали о свему ономе на шта нас обавезује Декларација, а и све оно што су, прије свега, у претходном периоду радили предсједник Републике Српске Милорад Додик и предсједник Србије Александар Вучић, који су од самог почетка препознали сва искушења и све изазове који су нас очекивали и који нас очекују у наредном периоду“, рекао је Цицовић.
Он је подсјетио да су Београд и Бањалука одавно заједно обиљежавају све значајне датуме у српској историји, те његују културу сјећања.
„Заједно смо славили нашу заставу. Све су то ствари које нас обавезују да у наредном периоду радимо на свему ономе што ће допринијети очувању нашем на овом простору“, поручио је Цицовић.