Шести дан наступа Републике Српске на 65. Међународном београдском сајму књига, започео је додјелом Повеље успјеха за најтраженију књигу на штанду Српске која је припала издавачу Радио-телевизији Републике Српске за књигу „Три боје отаџбине – свједочење“.
Издање које је награђено заокружује цјелину коју чине документарни филмови и телевизијске емисије о рађању Републике Српске и њеном међународном признању ратификацијом Дејтонског мировног споразума. Састоји се од интервјуа са личностима које су директно учествовале настајању Републике Српске.
Ово признање је дугогодишњем уреднику РТРС-а Милки Тошић, у име шефа Представништва Републике Српске Млађена Цицовића, уручио сарадник за културу у Представништву Борислав Максимовић.
„Књига `Три боје отаџбине – свједочења` садржи драгоцјена свједочења људи који су стварали и борили се за Републику Српску током ових 30 година и вјерујемо да ће ова књига привући све оне који желе да сазнају нешто о Републици Српској као и оне који се буду бавили историографијом Републике Српске“, рекао је Максимовић.
Милка Тошић, која је била на челу уређивачког тима, истакла је примајући признање, да то што је ова књига тражена значи да и даље постоји обавеза да се Српска брани и воли.
„У књизи су они који су стварали Републику Српску и робијали за Републику Српску и драго ми је што је ова књига тражена, што значи да и даље имамо обавезу да свједочимо о 30 година Српске, да је даље бранимо и волимо“, рекла је Тошићева.
У 12.30 „АС оглас“ Зворник представио је своја издања: збирку сонета Сушти аутора Жељке Аврић, Источник аутора Невене Милосављевић, збирку пјесама Заљуби се један Васа аутора Драгане Павловић Рибаћ, збирку прича Носорог Пилу аутора др Миланке Станкић, роман У себи заточени аутора Марка Д. Марковића и збирку прича Џепови пуни звијезда аутора Снежане А. Топаловић.
„Мени је изузетна част што представљамо наша издања на штанду Републике Српске због тога што осјећамо припадност Српској и представљамо ауторе из Српске, Србије и Црне Горе којима је ово прилика да се сретну на једном мјесту и размијенд искуства и утиске“ истакао је Дејан Спасојевић, директор Ас огласа из Зворника.
У 13.30 Удружење за очување баштине „Дијак“ Прибој промовисало је своја издања: Камен папир маказе и Игламо се јата аутора Драгана Марковића, На средини аутора Јане Алексић, Окапнице аутора Ђорђа Нешића, Тужне биографије аутора Ђорђа Богојевића, Гавранов хлеб аутора Саше Нишавића; Часопис за језик, књижевност и духовност Бокатин Дијак, издавачи Центар за културу и информисање Лопаре и Удружење за очување баштине „Дијак“ Прибој: Свеске 15/2019, 16/2020, 17/2020, 18/2021, 19/2021 и 20/2022.
У 14.30 Центар за међународне односе Бања Лука представио је књигу Дипломатија локалне заједнице (муниципална дипломатија) – са основама економске дипломатије аутора доц. др Борислава Марића, о којој ће говорити: емеритус проф. др Давид Дасић, проф. др Милош Шолаја и аутор.
„Ова књига спада у пионирске подухвате и одражава храброст самог аутора да се ухвати у коштац са процесима који се односе на развој прецизне дефиниције, категоријалног апарата, предмета изучавања, метода и техника истраживања дипломатије у локалној заједници“ истакао је проф. др Милош Шолаја.
„Посебну димензију представља чињеница да аутор монографије није само теоријски истраживао многоструке аспекте политичких позиција локалне заједнице, већ је у истраживање уградио и огромно практично искуство које се односи ма локалну заједницу у међународним односима и свеобухватне процесе везане за њу“ рекао је Шолаја.
У 15.30 ЈП „Завод за уџбенике и наставна средства“ а.д. Источно Сарајево промовисао је роман Врежа аутора Бранка Станковића који говори о страдалним судбинама Срба и Јермена кроз моралну дилему освете.
„Да ли се свети Бог или човјек, шта значи освета за најгора дјела најгорим злочинцима, с једне стране, а с друге стране, приказује везе између српског и јерменског народа и открива неке до сада скривене приче за које вјерујем да велики број људи није знао“ – рекао је Станковић.
Аутор је истакао да у паралелним радњама, јунаци романа Благоје Јововић из Црне Горе који је у Аргентини 1957. године пуцао на Анту Павелића, вођу усташа, који је од посљедица тог рањавања умро 1959. у Шпанији и Согомон Техријан, који је у Берлину 1921. године убио Талат пашу, највећег крвника јерменског народа.
„Благоје никада није заборавио моралне обавезе према својој домовини и као борац је атентатом на Павелића одао почаст мученим и мртвим људима из логора Јасеновца“ истакла је Марија Јововић, кћерка Благоја Јововића.
У 16.30 ЈУ Народна библиотека и музејска збирка Зворник представила је монографију Трагом једног стољећа аутора Станислава Томића, књигу пјесама Шапни ме вјетру аутора Тоде Николетића, књигу афоризама Мартинеле аутора Саве Мартиновића, књигу афоризама Умњаци израстају касније аутора Станислава Томића, роман Слонови су криви за све аутора Веље Жуњића, роман Карневал бола аутора Карла Астрахана, приче Други живот на цртицу аутора Дејана Грујића, поему Иверје и окрајци, аутора Зорана Ћосића, роман Чиклит аутора Владимира Јовановића и поезију Ампутирани космос аутора Станке Рађеновић.
У 18 сати Универзитет у Бањој Луци промовисао је књиге: Вредновање вештине писања у настави енглеског језика као страног аутора Сање Јосифовић – Елезовић, говориће: проф. др Данијела Игњатовић и аутор; и Вредновање вештине говора у настави енглеског језика као страног аутора Сање Јосифовић – Елезовић.
„Научни допринос ове књиге јесте у методичким аспектима разумевања и вредновања вештине говора, али и у импликативним размерама доприноса рукописа који може бити коришћен као стручна литература, од значаја за наставнике страног језика различитих филолошких орјентација у државним и приватним школама језика, као и за истраживаче из области и на универзитету за едукацију будућих наставника страног језика“ истакла је проф. др Бранка Миленковић говорећи о књизи Вредновање вештине говора у настави енглеског језика као страног.
„Ова књига представља неопходно и аутентично штиво за наставнике енглеског језика на свим нивоима образовања а нарочито бих је препоручила наставницима методике страног језика на факултетима који вјештину писања обрађују као обавезан део сулабуса овог предмета. Такође књига се може посматрати и као приручник за наставнике не само страног већ и матерњег језика јер пружа најновија сазнања о начинима вјежбања, усавршавања и оцјењивања ове језичке вјештине која је данас преко потребна у савременом свету у свим областима“ истакла је проф. др Данијела Кукић представљајући књигу Вредновање вештине писања у настави енглеског језика као страног
У 19 сати Крајишки културни центар „Свети Сава“ Бања Лука представио је књиге Дјела и стилови умјетности СПЦ у Далмацији и Путовање српском културом Далмације аутора Милорада Савића.
Промоцијом Крајишког културног центра „Свети Сава“ из Бање Луке завршене су овогодишње промоције, а сутра у недељу 30. октобра 2022. године завршиће се дванаести по реду, репрезентативни наступ Републике Српске на 65. Међународном београдском сајму књига, који је организовало Представништво Републике Српске у Србији уз подршку Министарства просвјете и културе Републике Српске.