Министар просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић и министар културе Србије Никола Селаковић, понедјељак, 21. октобра, свечано су отворили репрезентативни наступ Републике Српске на Међународном сајму књига у Београду, а свечаности је присуствовао и министар за европске интеграције и међународну сарадњу Републике Српске Златан Клокић.
„Овај наступ представља једну од препознатљивих веза између културних сцена Србије и Српске, која већ 14. пут у организацији Представништва Републике Српске у Србији представља домаће ауторе и издаваче на Београдском сајму књига“, рекла је Стојичићева новинарима у Београду.
Она је изразила захвалност домаћину на могућности да се излагачи из Српске нађу на једном мјесту и представе књижевно стваралаштво Републике Српске из претходне године.
„Користим ову прилику да још једном искажем захвалност Представништву Републике Српске у Србији и његовом шефу Млађану Цицовићу, а свим издвачима и ауторима желим пуно успјеха током трајања сајма, да остваре контакте и да њихове књиге буду представљене и ван граница Републике Српске и Србије“, рекла је Стојичићева.
Она је оцијенила да је Представништво Републике Српске у Србији, које је организовано наступ књижевника и издавача из Српске на Сајму књига, мост за сва културна дешавања.
Министре и остале званице на свечаности у Управној згради Београдског сајма поздравио је Млађен Цицовић, шеф Представништва Републике Српске у Србији, које је организовало наступ излагача из Српске на штанду у хали два-а Београдског сајма.
Изведен је и кратки музичко сценски програм под насловом „Отаџбина је веза која нас спаја са људима нашег рода и језика“, што је и слоган овогодишњег наступа Српске на највећем сајму књига у региону.
Цицовић је подсјетио да Република Српска 14. пут учествује на највећој и најзначајнијој смотри књижевности и науке у овом дијелу свијета.
„Наш наступ је постао и лијеп дио свеукупно одличних односа Републике Српске и Србије, што нас обавезује да сваке године учинимо макар један корак више у квалитету организације и реализације овог наступа, па и сваког издавача и сваког аутора“, истакао је Цицовић.
Он је додао да су организатори мото репрезентативног наступа Српске на Сајму књига позајмили из првог броја Кочићеве „Отаџбине“, објављене у Бањалуци на Видовдан 1907. године.
„Идеје за које се Петар Кочић залагао и борио у том свом часопису и потом у говорима и интерпелацијама као српски посланик у Сабору БиХ унутар Аустроугарског царства била су жива инспирација сваком коме је стало до истине, слободе и правде, у свим временима од тога доба до данас – од Младе Босне до Републике Српске“, навео је Цицовић.
Према његовим ријечима, мото „Отаџбина је веза која нас спаја са људима нашег рода и језика“ узета је са друге стране првог броја Кочићеве „Отаџбин2“ и она овдје није само слоган наступа Српске, него и њено опредјељење да све што чини буде у служби слободе и српског права на његовање и заштиту свог језика и писма, своје ћирилице, вјере и традиције.
„Све ове године имали смо подршку Владе Републике Српске, Министарства просвјете и културе и Министарства за европске интеграције и међународну сарадњу, као и Народне универзитетске библиотеке Републике Српске, Удружења издавача Републике Српске и сваког издавача појединачно и хвала им свима, а хвала и Министарству културе Србије које је увијек са нама“, истакао је Цицовић.
Он је додао да је увјерен да је репрезентативни наступ Републике Српске на Међународном београдском сајму књига у Београду, осим свега што доноси и значи, истовремено и лијеп и користан сусрет Републике Српске и Србије и да на свој начин и у свом обиму доприноси бољим односима Срба са обје стране Дрине.
Након свечаног отварања одржане су и прве промоције на штанду Представништва Републике Српске у Србији.
Нова књига Милана Љепојевића под насловом „Крај бала вампира“ у издању бањалучког „Графида“, представљена је у 14 сати на штанду Представништва. Промоцији су присуствовали и министар просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић и министар за европске интеграције и међународну сарадњу Златан Клокић.
Љепојевић је на промоцији на штанду Републике Српске рекао да је ова књига свједочи о геноциду над Србима, Јеврејима и Ромима у Независној Држави Хрватској (НДХ) од 1941. до 1945. године, и о дешавањима у Сребреници од 1992. до 1995. године, да је у трећем дијелу свједочанство о НАТО бомбардовању Републике Српске августа и септембра 1995. године, а у четвртом НАТО бомбардовање СР Југославије 1999. године.
„Када се та четири дешавања ставе један поред другога, освијетле и сагледају онда се све јасно види – ко је агресор, нападач, злочинац, а ко је жртва. Злочинци су Нијемци-нацисти, Усташе- Хрвати, `хрватско цвијеће` – муслимани-Бошњаци, усташе, НАТО пакт или НАТО зликовци, а жртве Срби, српска дјеца, жене, старци, Јевреји и Роми“, навео је Љепојевић.
Он је истакао да је само у Јасеновцу страдало 700.000 Срба, у посљедњем отаџбинском рату од 1992. до 1995. године готово 30.000 Срба, а у НАТО бомбардовању Србије страдало око 2.500 Срба, док је њихова имовина и инфраструктура немилосрдно уништавана.
Аутор је инспирацију за наслов нашао у ријечима које је предсједник Руске федерације Владимир Владимирович Путин изрекао 13. марта 2024. године: „Западне елите које су навикле да пуне стомаке људским месом, а џепове новцем, желе да замрзну неправедно стање у међународним односима, али морају да схвате да се `Бал вампира` завршава“.
Љепојевић наглашава да су цијели 20. вијек западни зликовци историју ових простора покушавали да пишу у Бечу и слали је Србима да је уче као своју и да у том контексту није случајно да се задњих година подигла цијела кампања против професора Филозофског факултета Милоша Ковића који није прихватио ту фалсификовану историју.
„Порука ове књиге је јасна, што сам наслов књиге каже – дошао је крај бала вампира, крај злочина геноцида и фалсификовања историје. Књига је по тежини садржаја тешка, али је зато њена порука и поента оптимистична и пуна наде, сигурности и самопоуздања“, поручује Љепојевић.
Један од рецензената, професор Саша Мићин рекао је да се истина данас фалсификује и да ће ова књига, која на фактографски начин побраја историјске догађаје, тек добити на значају.
Мићин наводи да Љепојевићева књига представља кратки преглед злочина над српским народом у периоду од 80 година, те истиче да су се чак четири страшна злочина десила над једним, српским народом, у веома кратком периоду.
Шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић оцијенио је да је Љепојевићева књига важан допринос успостављању културе памћења и истакао да само уколико будемо поштовали своју прошлост, на најбољи начин ћемо знати да радимо на нашој будућности, економским пројектима и сарадњи са онима са којима треба да градимо просперитет, мир и стабилност.
У 15 сати ЈУ Народна библиотека „Филип Вишњић“ Бијељина представила је своја издања. О књигама „Весељкове плавооке роде“, „Ти и ја дарујемо приче плавооким родама“, „Бајке о Весељку и плавооким родама“ и „Куле од облика, боја, слика, слова, ријечи и реченица“ (коаутор Јадранка Пасторковић) аутора Анђе Пасторковић. О књигама су говорили Снежана Стевић, Жељана Арсеновић и аутор. О књизи „Софка“, аутора Петра Илића говорили су Тихомир Несторовић и Драган Крстић.
„Куле облика, боја, слика, слова, ријечи и реченица могу бити и својеврсна помоћ родитељима који желе да заједно са својом дјецом уђу у чаробни свијет боја облика, слова, ријечи и реченица и обогате њихово учење и савладавање обавезних наставних садржаја новим наставним материјалом“, рекла је Анђа Пасторкивић.
„Учење првих слова, ријечи и реченица не мора бити компликовано и тешко, ако се дјеци приближи на занимљив и педагошки оправдан начин, а то је била наша основна намјера“, казала је Пасторковић.
„Ова књига је својеврстан споменик, једна од посљедњих одбрана Софке од самоће у коју смо је својом нељубављу тако сурово гурнули. Ова књига свједочи о Софкином животном путу, од сеоских вашара до бљештавих позорница свјетских метропола на свим континентима, осим Аустралије“, рекао је Драган Крстић.
„Можда је њена величина највећа у томе што је од кафанске ‘пјеваљке’ постала дама пред којом су се клањали и такве величине као што је Алекса Шантић, који је са сузама у очима пјевао са њом своју Емину, Тин Ујевић, чича Илија Станојевић, Бранислав Нушић и други“, истакао је Крстић.
У 16 сати Универзитет у Источном Сарајеву и Економски факултет Брчко представили су своја издања „Рачуноводство спортских организација“, аутора проф. др Срђана Лалића, о коме су говорили проф. др Лазара Радовановић и аутор и дјело „Статистичко мјерење вишедимензионалних појава и процеса у економији“, аутора проф. др Стевана Р. Стевића, представили су проф. др Лазар Радовановић и аутор и часопис Економског факултета у Брчком, а говорио је и доц. др Дејан Тешић.
„Мотив за писање ове монографије под називом ‘Рачуноводство спортских организација’ темељи се на чињеници да колико се спорт данас приближио бизнису толико се удаљио од физичке културе. Данас више не постоји граница максимума а тешко је наћи начин да се ускладе спортски резултати са финансијском стабилношћу и одрживошћу спортске организације“, рекао је проф. др Срђан М. Лалић.
„Управо, циљ ове монографије јесте да кроз своја поглавља, која представљају тематске цјелине, укаже на потребу за фокусом који тежи на принципу да менаџмент спортских организација може предњачити што бољим спортским резултатима али само уз услов задовољења циља ликвидности и солвентности“, истакао је Лалић.
„Намјера монографије ‘Статистичко мјерење вишедимензионалних појава и процеса у економији’, је да на једном мјесту представи статистички приступ вредновању и мјерењу вишедимензионалних економских појава и процеса“, рекао је проф. др Стеван Р. Стевић.
„Поред детаљног објашњења различитих статистичких метода одстојања, у монографији је дата и методологија утврђивање релативне мјере неких вишедимензионалних појава и процеса, као и практична примјена неких од наведених метода у оцјени и класификацији различитих јединица посматрања према ‘нивоу квалитета’ одређених појава“, рекао је Стевић.
У 16.30 Универзитет у Источном Сарајеву представио је своја издања Часопис „Радови Филозофског факултета“, уредник: проф. др Јелена Марковић, о коме су говорили проф. др Владан Бартула, проф. др Вук Вучетић, проф. др Огњен Куртеш и уредник, док су о Зборнику радова са научног скупа „Наука и стварност“, уредник: проф. др Јелена Марковић, говорили проф. др Владан Бартула, проф. др Вук Вучетић, проф. др Огњен Куртеш и уредник.
„Прелазећи од књижевности и језика, педагогије, социологије и библиотекарства из аспекта научних дисциплина, односно дијахрони преглед одабраних научних тема из 19 и 20 века, у одабраним методолошким поступцима, аутори дају своје погледе на јуче, данас и сутра српског националног бића из угла хуманистичких и друштвених дисциплина“, рекла је проф. др Јелена Марковић о часопису Радови Филозофског факултета.
„Могли бисмо рећи да је спектар тема и дисциплина изузетно разнолик, али можемо истовремено уочити да су повезане научним промишљањем, мање познатим детаљима из мозаика постојања и битисања српске националне заједнице на овим просторима, што нам даје и оправдање и подстрек да се хуманистичке и друштвене науке морају и даље промовисати и развијати, између осталог, и у циљу учења о прошлости, бољег разумевања наше садашњости и обогаћивања сутрашњице. Иако често значај ових научних дисциплина није директно препознатљив, индиректно и имплицитно оне представљају спону и кохезивну силу међу свим, нажалост, исцепканим разуђеним србофоних регијама, како за научну академску заједницу тако и за ширу читалачку публику“, истакла је Марковићева.
„Зборник радова који данас промовишемо објављен је у мају ове године, након скупа одржаног 2023. године. Иначе, први зборник радова са научног скупа одржаног на Филозофском факултету Пале објављен је након скупа 2006. године, а од 2016. године назив скупа је традиционално ‘Наука и стварност’. Од 2020. године у (су)организацији скупа учествују и реномирани универзитети из иностранства, те научни скуп и зборник тако попримају међународни карактер,“ рекао је доц. др Огњен Куртеш.
„Издања Зборника радова са научног скупа ‘Наука и стварност’ доноси еминентне научне радове из области педагогије, историје, лингвистике, етнологије, књижевности, методике наставе, библиотекарства, новинарства и комуникологије. Из овог кратког осврта на објављене рукописе, јасно је да зборник прати комплексну структуру Факултета, баш попут часописа и зборника радова са студентске конференције“, казао је Куртеш.
„Посљедње, али не најмање важно, и управо супротно, дозволите да и у своје лично име захвалим свим члановима Редакције, ауторима, рецензентима, као и професорима и колегама који су заслужни за објављивање књиге 17 Зборника радова са научног скупа ‘Наука и стварност’, посебно главном и одговорном уреднику др Јелени Марковић, секретару Соњи Попић и декану др Владану Бартули“, истакао је Куртеш.
У 17.30 СПКД „Просвјета“ Гацко представила је своје издање „Кад и туга осмјех има“ аутора Доброслава Шаровића Бата, о коме су говорили академик Милован Пецељ и аутор.
„Ријеч је о једној врло необичној књизи која говори о једној породици херцеговачкој која је по традицији требало увијек да буде са добром дозом патријархалне културе, али породица која је у то вријеме наше бивше државе имала сасвим друге назоре. Када је рат почео ситуација се промијенила и тако је Бата имао једну породицу која је била скована од двије нације, једна је била српска, једна хрватска“, рекао је академик Милован Пецељ.
Пецељ је рекао да је његова породица живјела у Сарајеву, гдје је доживјела оно што су све Сарајлије доживљавале и аутор је на крају морао да оде са својом породицом, сином, кћерком и супругом у Њемачку, гдје је успио да нађе свој мали мир и спаси се од свих проблема које је имао током четворогодишњег рата у Сарајеву.
Посљедња промоција на штанду Представништва одржана је 18 сати. Крајишки културни центар „Свети Сава“ Бањалука у саиздаваштву са Архивом Војводине и Књижевним еснафом из Београда представио је књигу „Комунистички злочини на Кордуну – паралеле са другим крајевима Југославије“, аутора мр Миле Дакића из Војнића. О књизи су говорили Драган Крошњар, проф. Марко Косијер, Илија Шаула, Мира Дакић и др Никола Жутић.
„Рукопис мр Миле Дакића ‘Комунистички злочини на Кордуну од 1941. до 1945.’ је исповест, жал за страдалима, нада у српско-српско помирење, неверица у оно што се дешавало до 1995. године,“ рекао је Марко Д. Косијер.
„Овај рукопис, наравно, није усељива кућа али, није ни гомила цигала. Он има своје сазнајне и етичке вредности. Дакић се стално преиспитује: Да ли је морално да само један народ страда? Колико је Срба страдало на простору НДХ? Колико је Срба страдало од комунистичке руке? Ми ни данас то не знамо“, истакао је Косијер.
На овогодишњем 67. Међународном београдском сајму књига Република Српска биће представљена са 134 наслова на 47 промоција које ће бити одржане од 21. до 26. октобра у сали „Васко Попа“ и на штанду Представништва Републике Српске у Србији – хала 2, ниво А, а у склопу штанда предвиђен је и простор за продају књига у организацији Удружења издавача Републике Српске.
Репрезентативно представљање књига које су издавачи и аутори из Републике Српске објавили између прошлогодишњег и овог београдског сајма, организовало је, као и свих тринаест до сада, Представништво Републике Српске у Србији.