„Дани Српске у Србији“, током којих се Српска представила у 12 градова Србије, свечано су затворени синоћ у четвртак 26. септембра у Зрењанину, уз поруку да ова манифестација доказује повезаност Срба са обје стране Дрине.
Свечаном затварању манифестације претходио је пријем у Градској управи гдје је градоначелник Зрењанина Симо Салапура са сарадницима примио делегацију Републике Српске, коју је предводио Милош Букејловић, потпредсједник и министар правде, а у делегацији су били Златан Клокић, министар за европске интеграције и међународну сарадњу, Млађен Цицовић, шеф Представништва Републике Српске у Србији, Саша Поповић, предсједник Скупштине Града Лакташи, Срђан Благојевић, потпредсједник Скупштине Града Лакташи, и Татјана Дувњак и Јелена Кусмук, савјетници у Представништву.
Пријему су присуствовали и Саша Сантовац, замјеник градоначелника Зрењанина, Ненад Донјесков, помоћник градоначелника, Снежана Вучуревић, помоћник градоначелника, Марија Дамјановић, помоћник градоначелника, Чедомир Јањић, предсједник Скупштине града, Оливер Митровић, замјеник предсједника Скупштине града, и Предраг Рађеновић, начелник Средњобанатског управног округа.
Србија је у најтежим тренуцима помагала Републици Српској, а једна ријека их повезује кроз цијелу историју, рекао је министар правде Милош Букејловић члан делегације Српске коју је синоћ угостио градоначелник Зворника Симо Салапура.
Букејловић је након пријема истакао да му је част што присуствује завршници манифестације „Дани Српске у Србији“ у Зрењанину.
„Србија је у најтежим тренуцима помагала Српској, и оно што увијек значи јесте чињеница да неко стоји ту као сила. То је Србија. На тај начин Република Српска може да иступа и тако се понаша у међународним односима“, изјавио је Букејловић.
Министар за европске интеграције и међународну сарадњу Републике Српске Златан Клокић захвалио је Салапури што је увијек добар домаћин манифестације која је знатно допринијела да везе Србије и Српске буду још чвршће.
„И наш циљ је управо да промовишемо и представимо Републику Српску грађанима Србије, јер је Србија за нас нешто у шта са поносом гледамо. Сваки успјех Србије ми здушно поздрављамо и тако ће бити и у будућности“, рекао је Клокић, те указао да се паралелно у Српској одржава манифестација „Дани Србије у Српској“.
Он је захвалио Србији за сву подршку и помоћ коју је дала Републици Српској у претходном периоду, те нагласиио да она никада није била конкретнија, захваљујући, прије свега, лидерима Србије и Српске.
Предсједник Скупштине града Лакташи Саша Поповић изјавио је да градови Лакташи и Зрењанин имају изражену сарадњу и да то треба да буде примјер осталим градовима.
„Вечерас смо се договорили да унаприједимо и привредну сарадњу и размијенимо искуства. То може бити само на корист свима“, истакао је Поповић.
Шеф Представништва Републике Српске Млађен Цицовић оцијенио је да је током трајања овогодишњих „Дана Српске у Србији“ исказано никад веће јединство и саборност.
Он је истакао да је жеља била да се Српска представи у 12 градова Србије на најбољи начин и да покаже шта је она данас, шта жели да буде и који је простор за сарадњу, поручивши да сарадња Србије и Српске никад није била боља.
Салапура, домаћин пријема и завршне вечери „Дана Српске у Србији“, поручио је да Зрењанин може и хоће да буде добра веза између српског народа са једне и друге стране ријеке Дрине.
Манифестацију су пригодним бесједама на свечаности у Културном центру затворили министар за европске интеграције и међународну сарадњу Републике Српске Златан Клокић и потпредсједник Владе Србије Александар Вулин, а претходно се обратио и градоначелник Зрењанина Симо Салапура.
Градоначелник Зрењанина Симо Салапура истакао је обраћајући се на завршној вечери манифестације „Дани Српске у Србији“ да Србију и Републику Српску блиским чине патриотизам, заједништво у одбрани националног и државног интереса и очување традиције.
У обраћању је истакао да Србија и Српска нису само географски близу већ да их блиским чини и очување културе српског народа и поштовање свих других који ту живе.
Салапура је нагласио да Зрењанин његује посебне везе са Републиком Српском, подсјетивши да на подручју тог града стасава четврта генерација потомака колониста који су након Другог свјетског рата дошли у ту средину.
Према његовим ријечима, ти грађани су и најчвршћа веза коју Зрењанин има са Републиком Српском, јер они не само да никада нису ни прекидали те везе већ су стално подсјећали да их треба унапређивати и развијати.
„Ми смо као локална самоуправа само пратили жеље наших грађана и братски се повезали са Требињем, Лакташима и Бијељином, а сарађујемо са Вишеградом и Билећом. Видимо да има услова и за даљи развој“, рекао је он.
Салапура је нагласио да ће наредне године Зрењанин бити национална пријестоница културе, а очекује да Српска буде дио тог великог подухвата.
Салапура је навео да је Зрењанин град који има најбрже растућу привреду у Србији и да је управо у њему недавно започела са радом највећа страна „гринфилд“ инвестиција вриједна милијарду долара.
Клокић је обраћајући се на свечаности рекао да је ово манифестација и Српске и Србије, чије постојање већ 12 година доказује љубав и повезаност Срба с обје стране Дрине, те оцијенио да је она залог за будућност у којој ће те везе постати само јаче и снажније.
Он је указао на чињеницу да је на почетку манифестације Република Српска представљена само у Београду, а данас готово да не постоји град у Србији у којем „Дани Српске“ нису оставили свој траг.
„Тај траг је видљив, одише пријатељством и заједништвом, а направио га је један народ, једна нација, вјера и идентитет. Са задовољством могу истаћи да су наши односи снажнији него икада, а поносан сам што нас оваква манифестација подстиче да у будућности будемо још већа подршка једни другима“, нагласио је Клокић.
Он је навео да је Србија, у овим изазовним временима за Републику Српску, показала да је искрен пријатељ, те додао да је доказа безброј и да готово не постоји град или општина у Српској гдје Србија није присутна кроз изграђену болницу, вртић, мост или дом културе.
Клокић је навео да ова манифестација из године у годину доноси квалитетан и садржајан програм, те посебно захвалио Представништву Републике Српске у Београду, на челу са Млађеном Цицовићем, које је организатор манифестације.
Потпредсједник Владе Србије и сенатор Републике Српске Александар Вулин рекао је на затварању манифестације „Дани Српске у Србији“ у Зрењанину да Република Српска увијек може да се ослони на Србију, те да су Србија и Српска једно.
„Република Српска је највећи и најзначајнији успјех српског народа западно од Дрине у протекла два вијека“, истакао је Вулин.
Вулин је навео да Србију води њен предсједник Александар Вучић, који зна шта је Република Српска и упоран је у намјери и ријешености да Српска буде сачувана и да јој се помогне како, када и гдје треба, те неће дозволити да Србима пријети било ко.
„Доста је било тога да Србија окреће главу од своје Српске, да увек има нешто прече, да увек треба да нам буде ближи неко ко није ни наше вере, ни језика“, истакао је Вулин у обраћању.
Он је истакао да ће Република Српска увијек моћи да се ослони на своју Србију, те оцијенио да је велика одговорност ове генерације политичара и Срба да сачувају Републику Српску и буду спремни за дане који долазе.
„Република Српска и људи у њој морају да знају да су је они створили и да само они могу да је изгубе“, рекао је Вулин.
Вулин је истакао да нису Срби геноцидан народ, већ су геноцидни они који су покушали да их направе геноцидним.
„Не може нам се наметнути да окренемо главе једни од других ни претњама, ни уценама, ни ласкањима. Једно смо и то не може да се промени. Нема силе да нас на то натера“, истакао је Вулин.
Он је подсјетио да су предсједник Србије Александар Вучић и Српске Милорад Додик договорили да заједно Србија и Српска обиљежавају најважније датуме, те да су странци били бијесни и тражили да се то повуче, пријетили, али више не говоре, јер је то постало дио свакодневног живота српског народа.
Вулин је додао да док Вучић води Србију, Српска ће увијек бити најважнија и најбитнија политичка одлука Србије.
„Република Српска нема своју војску, али српски народ је има. Српска није међународно правно призната држава, али српски народ где год да живи има своју државу. Живела Србија, живела Република Српска“, рекао је Вулин.
Подсјетио је да Република Српска није настала у Дејтону, ни у грађанском рату у БиХ, нити што су велике силе то одлучиле, него у срцима свих Срба, као отпор и гарант да се јасеновачки геноцид неће поновити, али и да Срби неће робовати никоме, без обзира на Исток или Запад.
„Република Српска је потреба српског народа да се јасеновачки геноцид више никада не понови. Не знам који би народ могао да допусти да након искуства које ми имамо изгуби Републику Српску“, нагласио је Вулин.
У умјетничком дијелу свечаног затварања у препуној сали Културног центра Зрењанина одржан је концерт групе „ОН е ТРИ у огледалу“ из Бањалуке. Вокали: Ружица Чавић Томићевић, Светлана Цеца Видовић и Маја Татић.
Oвогодишња манифестација имала је шеснаест програма из свих крајева Републике Српске који су приказани у дванаест градова Србије. Свечано је отворена у Народном позоришту у Београду, а исто тако свечано затворена синоћ у Културном центру Зрењанина.
Уз културно-умјетничке програме одржани су сусрети привредника Републике Српске и Србије са представљањем инвестиционе понуде Српске, као и сусрети делегација градова и општина. Делегације су предводили представници Владе Републике Српске и Представништва Републике Српске у Србији.
Ова дванаеста манифестација „Дани Српске у Србији“ која је, на свој начин и у свом обиму, дала допринос јединству и сагласју културе и умјетности српског народа са двије стране Дрине. Реакције на програме из Републике Српске у Београду, Крагујевцу, Краљеву, Крушевцу, Пожаревцу, Нишу, Новом Саду, Врању, Сремској Митровици, Суботици, Сомбору и у Зрењанину биле су и ове године на нивоу који обавезује на даља прегнућа и увијек боље и разноврсније програме манифестације „Дани Српске у Србији“.
Манифестацију „Дани Српске у Србији“ Представништво Републике Српске у Србији је организовало дванаести пут са циљем јачања сарадње између Републике Српске и Србије и очувања српског националног идентитета, нашег језика, нашег писма, наше ћирилице, наше православне вјере и наше културе и традиције, а главна порука овогодишње манифестације била је да јединство и саборност српском народу никада нису били потребнији.