У Храму Благе Марије, у насељу Банстолу, општина Сремски Карловци, одржан је помен страдалим Србима у 13 западнокрајишких општина током 1995. године, у организацији Савеза крајишких удружења.
У питању су општине Босанско Грахово, Гламоч, Доњи Вакуф, Јајце, Купрес, Рипач, Кључ, Сански Мост, Крупа на Уни, Дрвар, Босански Петровац, Мркоњић Град и Шипово.
Обраћајући се присутним, стручни сарадник у Представништву Републике Српске у Србији Борислав Максимовић је истакао да ови догађаји представљају трагедију библијских размјера и једно од највећих страдања у одбрамбено-отаџбинском рату за Републику Српску.
Он је подсјетио да се ове године и обиљежава 30 година од стварања Републике Српске, те да ове жртве представљају још једно подсјећање колико је велика цијена слободе.
“Наша је обавеза да чувамо републику за коју смо се изборили и да никада не заборавимо наше жртве јер поштујући своју прошлост и успостављајући културу сјећања ми градимо и своју будућност“, поручио је Максимовић.
Предсједник Савеза крајишких удружења Ранка Срдић је у име организатора скупа подсјетила да су злочини над српским народом у овим западнокрајишким општинама били предговор и поговор злочиначкој акцији Хрватске војске „Олуја“, као и да је у Мркоњићу најбројнија масовна гробница.
Она је оцијенила да је међународна заједница слијепа на злочине и мучења Срба у тим општинама, која су спровидле снаге ХВО, тзв. Армије БиХ, Хрватске војске, али и НАТО.
„Не смијемо заборавити Милеву Жупић која је три сина дала за Републику Српску, а било је таквих 16 мајки у Српској. То нас опомиње и позива на овакве скупове гдје остављамо завјет будућим генерацијама“, истакла је Срдићева.
Она је подсјетила на ријечи владике Николаја како Срби треба да се односе према својим жртвама, односно да се не свете у њихово име, да их стално помињу и прослављају, као и да што више публикују јавности злочине над њима да се за њих сазна.
Помену су присуствовали представници Града Новог Сада, покрајине Војводине, Представништва Републике Српске у Србији, начелник општине Босанско Грахово и бројно свештенство.
Након помена услиједило је полагање вијенаца и пригодан културни програм крај споменика „Крајишка суза“.