У Југословенској кинотеци у Београду јуче је премијерно приказан документарни филм „Прича поносног пука“ о 65. заштитном моторизованом пуку Главног штаба Војске Републике Српске /ВРС/, јединици која је од почетка до краја учествовала у ратовима у бившој Југославији.
Премијери су присуствовали редитељ Слободан Симојловић и продуцент Сњежан Лаловић, који су и аутори сценарија, бивши борци и старјешине заштитног пука, као и Дарко Младић, син ратног команданта Главног штаба ВРС Ратка Младића.
Симојловић је захвалио свима који су учествовали у филму, оцјењујући да се у данашње вријеме главна одговорност друштва огледа у избору хероја.
Он је истакао да је јединица којој је посветио филм од почетка до краја учествовала у ратовима у бившој Југославији, тако да су он и екипа филма на неки начин, колико је то било могуће, причу о том рату испричали за младе генерације како би им пренијели шта се заиста догађало.
„Обично је то прича о томе какви нам хероји данас недостају, а недостају нам управо овакви људи из ове јединице, који су са песмом, али уз дубоку свест о томе шта раде, одлазили на ратиште. То су људи које данас морамо да поштујемо и да им се поклонимо“, изјавио је Срни Симојловић.
Лаловић је истакао да филм није било лако снимити јер нису имали архиву снимака и фотографија, што је, каже, био велики проблем, па су снимали на локацијама гдје су припадници 65. заштитног моторизованог пука Главног штаба ВРС-а остварили знатне ратне успјехе.
„Када смо разговарали са тим људима, фасцинирало нас је то колико су у рату, када су били млади, дубоко вјеровали у идеју одбране свог народа. Они су до крајњих граница вјеровали један другоме, а то максимално повјерење је произилазило из њихове добре обучености јер су имали специјалну обуку“, рекао је Лаловић.
Предсједник Удружења ветерана 65. заштитног моторизованог пука Главног штаба ВРС Зоран Бенак каже да су он и колеге из Удружења поносни на ово остварење, јер је то аутентично свједочанство о јединици која је у рату била веома успјешна и поднијела велике жртве будући да је страдало 68 њених припадника, док је око 350 било рањено.
Он је указао на то да су сви који су учествовали у стварању овог филма првенствено жељели да прикажу истину, нагласивши да је њихов мотив био да се чује и друга страна, а не да се прича о томе како је страдао само један народ.
„Мора да се има на уму да је за рат потребно двоје. Жељели смо и да покажемо да је рат несрећа која никоме не доноси добро и да нико не жели сукобе, поготово ми ратни ветерани. Ми највише желимо мир, просперитет, слогу, сарадњу и сигурну будућност“, изјавио је Бенак.
Филм „Прича о поносном пуку“ биће приказан у петак, 3. маја, у Руском дому у Београду, а након тога и у Бањалуци и другим градовима Републике Српске.
Документарац је настао у продукцији УФР Византија Пале-Источно Сарајево, а београдску премијеру организовали су Кинотека Српске у сарадњи са Југословенском кинотеком, уз подршку Представништва Републике Српске у Србији.