На Селишту у Буковцу код Новог Сада јуче је одржан 24. Завичајни збор – косидба којим крајишка удружења с поносом чувају традицију старог краја.
Организатори су Завичајно удружење „Мањача“ из Буковца и Савез крајишких удружења из Новог Сада, а учесници су имали прилику да се окушају у бацању камена с рамена, скоку у даљ, навлачењу конопца, варизање, клисање и крмање.
Највише пажње привукло је такмичење косаца у коме је побиједио Мирко Кецман из Босанског Петровца.
На почетку програма присутне је испред организатора поздравила Ранка Срдић Милић, предсједник Савеза крајишких удружења из Новог Сада а обратили су се и Игор Црнобарац, замјеник градоначелника Новог Сада, Немања Давидовић, изасланик
предсједника Републике Српске Милорада Додика и Млађен Цицовић, шеф Представништва Републике Српске у Србији.
Манифестацију је отворила министар за бригу о породици и демографију Србије Милица Ђурђевић Стаменковски, која је истакла да ово министарство подржава вриједности које чувају велику породичну заједницу српског народа, јер су Срби, ма гдје да се налазе, једна велика породица.
Она је напоменула да људи на оваквим скуповима саборују и сложно чувају традицију и културу, сјећање на завичај.
Стaменковски је нагласила да је ресор који води, одмах након Свесрпског сабора, слиједио упутства из усвојене Декларације и кренуо у њихово спровођење.
Шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић рекао је Срни да на овом простору, прије свега у Буковцу, има велики број Срба са Мањаче, који његују и чувају традицију свог завичаја, а дају и пуни допринос развоју Новог Сада и наше Србије.
„Ми од почетка подржавамо ову манифестацију јер она даје посебан допринос очувању наше културе, традиције, обичаја, свега онога што нам је важно да сачувамо свој идентитет и нашу посебност“, навео је Цицовић.
Он је додао да Удружење „Мањача“ и Савез крајишких удружења на прави начин раде на очувању културе, традиције, обичаја.
Поручио је да ће Представништво Српске наставити са подршком овом скупу и настојати да мотивише и друга завичајна удружења да се ангажују на очувању српске културе, традиције, језика, писма.
Према његовим ријечима, то је посебно важно у тренутку када су српски народ, Србија, Република Српска изложени великим притисцима и искушењима.
„Изузетно је важно да будемо јединствени и сабрани и само тако моћи ћемо да се супроставимо свим искушењима пред којим се налази наш народ и да дамо пуни допринос нашем опстанку на овом простору“, рекао је Цицовић.
Манифестацију су подржали Представништво Српске у Србији, Покрајински секретаријат за културу, информисање и односе са верским заједницама, Градска управа за културу, Фонд за пружање помоћи избеглим, расељеним и за сарадњу са Србима у региону, ресторан „Код Дуће“ и фризерски салон „Барбер шоп-Бане“.