Овогодишња манифестација „Сусрети српских земаља“ почела је у четвртак, 27. марта окупљањем у хотелу „Рајска долина“ на Јахорини више од 300 учесника из Србије, Републике Српске, Црне Горе, Сјеверне Македоније и Хрватске. Исто вече је организована музичка добродошлица уз обраћање предсједника овогодишњих сусрета Слободана Ђорђевића из Звечана и такмичење за избор првог гласа Сусрета гдје је тријумфовала Теодора Јаничић.
Наступом културно-умјетничких друштава /КУД/ из Србије, Хрватске, Сјеверне Македоније и Републике Српске, у петак 28. марта у Војковићима у Источној Илиџи званично су отворени „Сусрети српских земаља“.
Биљана Ристић, предсједник и умјетнички руководилац КУД „Братство“ из Војковића, које је било домаћин концерта, изразила је задовољство што су били у прилици да угосте колеге из више земаља.
„Ово је први пут да се ова манифестација одржава у Војковићима, што нам је велика част. Вечерас се КУД `Братство` представио са играма из Лесковца и Пирота. Намјера нам је била да колегама из Србије покажемо да знамо и њихове игре, јер је то наша матица и да настојимо да се братимимо са друштвима из Србије“, навела је Ристићева.
Исте вечери културно-умјетничка друштава из Улциња, Чачка, Нових Бановаца и Пала те Србски православни појци на Палама су игром и пјесмом представили своја умијећа. Присутне су поздравили Дејан Којић, начелник општине Пале, Миодраг Којић, предсједник Удружења за одбрану ћирилице „Добрица Ерић“ из Београда и Марко Качаревић, оснивач Србских православих појаца.
Љубица Давидовић из КУД „Свети Никола“ из Улциња рекла је да први пут учествују на овој манифестацији, да им је то велика част, те да су се представили играма из Врсуте.
Умјетнички директор КУД „Дуле Милосављевић“ из Чачка Милован Вучићевић рекао је да су се представили са влашким и играма из Босилеградског крајишта.
Он је навео да је њихово друштво основано 1933. године као оркестарска секција тамбураша, да има више од 600 чланова расподијељених у неколико секција с циљем очувања традиције пјесама и игара из свих крајева Србије.
Војислав Симић, предсједник КУД „Бранко Радичевић“ из Нових Бановаца, рекао је да су први пут на Палама и истакао велики значај ове манифестације, те додао да су се представили играма из Пчиња и играма из Црне траве.
У суботу, 29. марта, Национални ансамбли Србије „Коло“ и „Венац“ и Србски православни појци из Београда наступили су у Источном Сарајеву, на свечаној академији посвећеној великом српском пјеснику Добрици Ерићу, која је организована у оквиру манифестације „Сусрети српских земаља“.
Током свечане академије у Народном позоришту Источно Сарајево предсједник општине Горњи Милановац Дејан Ковачевић уручио је признање овогодишњем добитнику Награде „Добрица Ерић“ пјеснику Благоју Баковићу из Црне Горе.
Ковачевић је рекао да му је велика част што има прилику да учествује у овој манифестацији с обзиром да је и Ерић рођен у Милановцу.
„Добрица Ерић је кроз своје поеме гледао да уједини српски народ, а нама је и циљ да тај његов пут и наставимо. Ова манифестација ће трајати докле год има Срба и надам се да ће Горњи Милановац наставити да учествује у њој“, изјавио је Ковачевић новинарима.
Предсједник одбора за додјелу Награде „Добрица Ерић“, књижевник Мирослав Алексић рекао је да је одлука да награда припадне великом српском пјеснику Благоју Баковићу једногласно донесена.
„Баковић је деценијама један од најпризнатијих српских пјесника и објавио је више десетина књига, које су превођење на више језика. У Руској Федерацији добитник је неколико највиших награда“, навео је Алексић.
Он је истакао да је манифестација „Сусрети српских земаља“ веома значајна и представља добар спој са Добрицом Ерићем.
„Ерић је један од оних пјесника који су најзахвалнији своме роду и језику и који је ћирилицу доживљавао као једно од најљепших српских обиљежја. Оставио је завјет да се српске књиге пишу и штампају ћирилицом. Ова манифестација, која његује фолклор и друге облике стваралаштва, на истом је трагу“, навео је Алексић.
Предсједник Скупштине Удружења за одбрану ћирилице „Добрица Ерић“ из Београда Љубинко Стојановић рекао је да су „Сусрети српских земаља“ започети давне 1995. године и да су дошли у ситуацију да нема довољно мјеста за све људе који желе да виде то што они припреме.
„Успјели смо да доведемо на исту позорницу два национална ансамбла из Србије `Коло` и `Венац`, као и Србске православне појце. Програм је направљен као свечана академија која је посвећена нашем предсједнику Добрици Ерићу, који је био први пјесник који је из душе и из срца описао Србе и њихове муке са обје стране Дрине“, рекао је Стојановић.
Он је додао да је Добрица Ерић често боравио у Републици Српској.
Учесници манифестације су у недељу 30. марта заједно са представницима Борачке организације Пале посјетили гробље Нови Зејтинлик на Сокоцу, положили вијенце и одали пошту погинулим борцима Одбрамбено-отаџбинског рата.
На Централном спомен-крсту на Новом Зејтинлику историчар Лазар Шкобо одржао је и историјски час и присутнима приближио значај овога мјеста.
„ Ни у најљепшом тренуцима не смијемо заборавити оне који су дали своје животе да бисмо ми данас уживали у слободи. Дошли смо на гробље Нови Зејтинлик, који је највећи симбол страдања српског народа у Одбрамбено-отаџбинском рату“, изјавио је Шкобо новинарима.
Он је рекао да је гробље Нови Зејтинлик симбол борбе сарајевских Срба који су поставили темељ и дали највећу жртву за стварање Републике Српске.
Шкобо је изразио наду да су млади из Србије могли да стекну праве утиске о овом битном мјесту.
Члан Борачке организације Пале Јовица Горета рекао је да су учесници манифестације положили вијенце, прислужили свијеће, чиме су изразили поштовање и подсјетили на хероје који су дали своје животе за одбрану отаџбине.
Идеја и припреме за ову манифестацију почеле су 1994. године, а први „Сусрети“ организовани су ратне 1995. године. Од тада, овај традиционални скуп сваке године окупља Србе из региона и дијаспоре, уз богат културни, спортски и хуманитарни програм, са изузетком прекида током агресије на СРЈ 1999. године и ванредне ситуације у вези са вирусом корона током 2020. и 2021. године.
Сусрете је организовало Удружење за одбрану ћирилице „Добрица Ерић“ у сарадњи са Представништвом Републике Српске у Србији, уз подршку Кабинета предсједника Републике Српске и помоћ дугогодишњих пријатеља манифестације.