У Народној библиотеци Србије јуче је одржано финално такмичење међународног квиза „Немањићи“. Побиједила је трочлана екипа Основне школе „Велизар Станковић Корчагин“ из Великог Шиљеговца код Крушевца, а друго мјесто освојио је тим „Млади историчари“, ученици Основне школе „Петар Други Петровић Његош“ из Билеће: Драгана Вујовић, Павле Михић и Ана Медан. Билећки основци наступили су под менторством професора историје Миленка Кешеља.
Финалисте квиза поздравио је викар патријарха Иринеја, епископ ремезијански Стефан и рекао да њихова имена сви треба да запамте:
– Сва дјеца која су се такмичила су побједници. Вас шесторо сте посебно велики, само покажите колико знате и колико сте се трудили да постигнете што боље резултате, а немојте бити конкуренција, јер сви смо ми православни хришћани и сви смо једно – истакао је епископ Стефан.
Шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић је рекао да је квиз „Немањићи“ добро организовани и да је у 330 екипа из 11 земаља показало, не само колико нам је значајно живо сјећање на Немањиће и њихову баштину овдје, у Србији, Републици Српској и Црној Гори, него и у свијету, гдје је свијест о националном идентитету, култури и духовности, показало се, високо изражена. а чињеница да је квиз организован у години у којој се обиљежава 800 година самосталности Српске православне цркве прилика је да се подсјети на свјетовну и духовну историју и све оно што је лоза Немањића урадила за српски народ.
– Данас не можемо говорити о Српској православној цркви ако не говоримо о светосавској цркви, јер је Сава Немањић успоставио Цркву, а његов отац Немања српску државу. Подсјећањем на Немањиће, поново се подсјећамо да нам је најважније да чувамо национални идентитет, писмо, језик, културу и традицију, јер ћемо на тај начин обезбиједити будућност свом народу на овим просторима – рекао је Цицовић и потом нагласио: – Да Немањићи ништа друго нису урадили, а итекако јесу, било би довољно то што су сазидали, живописали и освештали: Жичу, Студеницу, Милешеву, Сопоћане, Грачаницу, Бањску, Свете Архангеле и Високе Дечане, а тек Немањин и Савин Хиландар, „бјел Виландар на сред Горе Свете“, како је то лијепо казао српски народни гуслар.
Подсјећајући да су Влада Републике Српске и Министарство за европске интеграције и међународну сарадњу подржали и да трајно подржавају активности чији је циљ унапређење сарадње са Србијом и српском дијаспором, те да на једној страни раде на јачању сарадње у области привреде, науке, културе, спорта, а на другој на повезивању свих средина у којима има нашег народа, све у циљу очувања и његовања српског језика и писма, наше традиције и наше вјере православне, Цицовић је додао:
– Иако је ово међународно такмичење везано за историју, за давну прошлост, ми смо се опредјелили да наше награде буду савремене и привлачне данашњим ученицима. Лапотоп рачунари ће им помоћи да из историје и српске традиције науче и оно што су пропустили док су се припремали за такмичење, а исто тако ће им кроз интернет помоћи у одржавању пријатељстава склопљених током овог такмичења.
Квиз „Немањићи“ организовала је Фондација „Мир Божији“ у сарадњи са партнерским организацијама у Србији, Црној Гори и Републици Српској, уз благослов патријарха српског Иринеја, подршку научних кругова, као и влада Србије и Републике Српске.