Јуче је у Новом Саду, у анфитеатру Спенса, на свечаној академији поводом Дана и крсне славе Републике Српске, коју је организовао Савез крајишких удружења, шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић рекао да Српска и Србија никада нису имале бољу сарадњу, како на највишем политичком нивоу, тако и на нивоу привредног, научног, просвјетног, културног и спортског повезивања.
– То нас додатно оснажује и подстиче да са још већим жаром заједно радимо на очувању српског идентитета, језика и писма, народног духовног блага и наше вјере православне, нашег Светосавља – рекао је Цицовић у обраћању у препуном амфитеатру Спортског и пословног центра „Војводина“ – Спенса.
Цицовић је Крајишницима и њиховим гостима пренио поздраве „Предсједника Републике Српске Жељке Цвијановић, српског члана Предсједништва БиХ Милорада Додика, пресједникâ Скупштине и Владе… Најкраће речено, преносим вам поздраве Републике Српске“.
– Ове године славимо 28 година од стварања Републике Српске и исто толико од усвајања и проглашења њеног првог Устава, а лијеп је податак да се ове године пуни и 25 година од међународног признања Републике Српске, међународног признања Дејтонским споразумом у којем је она била потписница свих његових суштински значајних дијелова – рекао је Цицовић и потом додао – Међународно признање Републике Српске, која је створена у миру, 9. јанура 1992, и Дејтонским споразумом ушла у унију са федерацијом друга два народа у Босни и Херцеговини, Федерацијом БиХ која је створена у рату, 18. марта 1994, јесте чињеница достојна историје.
Цицовић је рекао и да, после свих тих година, више не морамо да говоримо колико је значајно што имамо српску државу на лијевој обали Дрине и што је она гарант јединствености и недјељивости српског културног и духовног простора.
Присутнима у амфитетатру Спенса претходно се обратила Ранка Срдић Милић, предсједник Савеза крајишких удружења, чије је сједиште у Новом Саду.
Милићева је истакла да се никад не смију заборавити сви они који су дали своје животе за Републику Српску.
– Никад не смијемо заборавити оних 23.000 војника и оних 10.000 цивила који су дали животе за Републику Српску. Они су ти који су нам омогућили да данас имамо Српску, као бастион српства. Да нас брани од свакојаких зала свјетских превирања – истакла је она.
У име Покрајинске владе окупљенима у Спенсу обратио се Душко Ћутило, директор Фонда за прогнана и избјегла лица у Војводини.
Ћутило је истакао добру сарадњу Српске и Војводине у протеклих неколико година, посебно послије потписивања Споразума о сарадњи Републике Српске и АП Војводине 2017. године.
– Тај споразум је конкретизовао сарадњу Српске и Војводине у свим областима и заиста сам поносан на тај споразум, јер је он био основа за тијесну сарадњу између разних институција Српске и Војводине – рекао је Ћутило.
О историјском значају Републике Српске за српски народ и Српску православну цркву са обје стране Дрине говорили су Драгослав Бокан и Саша Адамовић.
Академија у „Спенсу“ почела је извођењем химни Србије и Републике Српске и ломљењем славског колача, а изведен је и богат културно умјетнички програм.