Манифестација „Завичајни дани“, која у Бачкој његује културу и традицију Срба западно од Дрине, свечано је отворена синоћ (03. 09. 2024. г.) у Суботици.
Свечаној академији поводом отварања „Завичајних дана“ у Великој већници Градске куће у Суботици присуствовао је и шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић који је рекао да овакви сусрети на најбољи начин чувају српску културу и традицију и показују како се чува завичај у нама и како одржати везу са завичајем и промовисати га у новој средини гдје смо се трајно опредијелили да живимо.
„Вама је свима јасно да су нама свима најважнији послови који су везани за очување нашег идентитета, наше културе, традиције, наших обичаја, нашег српског језика и ћирилице, наше вјере православне, јер само такви ћемо сигурно знати на најбољи начин да дефинишемо и све оно што је и економски развој и бољитак нашег народа и наше Републике Српске и наше Србије“, рекао је Цицовић.
Он је истакао да се опстанку српског народа може допринијети само ако постоји наше јединство и и саборност у тренутку кад су и Република Српска и Србија изложене великим притисцима и искушењима.
„Имали смо срећу да су два руководства Републике Српске и Србије на челу са предсједником Републике Српске Милорадом Додиком и председником Републике Србије Александром Вучићем на вријеме препознала сва искушења и све изазове и да су на вријеме предузели све што је било неопходно да радимо на очувању нашег идентитета, наше културе и традиције, на нашем опстанку“, рекао је Цицовић.
Истичући да односи Републике Српске и Србије нису никада били бољи, Цицовић је указао да Република Српска и Србија заједно раде на обиљежавању свих значајних датума у српској историји, на успостави културе сјећања и памћења.
„Република Српска и Србија заједно славе Дан српског јединства, дан наше заставе, наше тробојке славом овјенчане која је увијек била на челу слободе и правде, и увијек када смо славили и када славимо своју слободу, слали смо потпуно јасну поруку да разумијемо да исто тако треба да нам буде важна слобода и будућност и наших комшија, и свих који треба са нама да граде будућност на овом простору“, рекао је Цицовић.
Скуп је поздравио и отворио манифестацију градоначелник Суботице Стеван Бакић који је истакао да „Завичајни дани“ из године у годину прерастају у фестивал који обогаћује фестивалску понуду Суботице и значајно доприноси афирмацији тог града и Србије.
Бакић је указао да „Завичајни дани“ нису само фолклорна и умјетничка манифестација и указао да је у дјело преточена идеја да се успомене, прошлост и обиљежја завичаја отргну од заборава и да се истовремено афирмише његовање различитости и толеранције.
Градоначелник Суботице рекао је да је богата српска културна материјална и нематеријална баштина много пута била на удару са свих страна и да „данас желе да је присвоје и они који никада нису имали сопствену“.
„Сведоци смо тих покушаја на Косову и Метохији. Али одолећемо у свим настојањима да сачувамо културу, обичаје и традицију како наших људи у јужној српској покрајини, као што су је сачували они који су на ове просторе долазили почетком 90-тих година прошлог века из ратом захваћених подручја бивше Југославије, као и наши сународници који су остали на својим огњиштима у државама из региона“, рекао је Бакић.
Он је оцијенио да би овакву манифестацију требало да има сваки граду у Србији, Црној Гори и Републици Српској.
Бакић је истакао да је за Суботицу, која је на свјетској мапи препознатљива по гостопримству, толеранцији, поштовању и уважавању различитости и опредељењу за заједништво, ово врло значајна манифестација и да је изузeтно важно да Срби са једне и са друге стране Дрине и даље интензивно сарађују.
Савез српских удружења Сјеверно-бачког округа, који организује манифестацију „Завичајни дани“ уз подршку Представништва Републике Српске у Србији, уручио је вечерас шефу Представништва Млађену Цицовићу Повељу за изузетан допринос у развоју и очувању српске културе и баштине.
Свечаном отварању присуствовали су и представници републичке и покрајинске власти Србије, поздравну ријеч је имао Мирослав Каран, председник Савеза српских удружења Севернобачког округа а у умјетничком дијелу учествовали су, између осталих и црквени хор „Свети Роман Мелод“ и књижевник Ратомир Рале Дамјановић и Сања Ивановић – етно музика.
У оквиру овогодишњих, 11. „Завичајних дана“, до 7. септембра биће приказан богат програм, а сутра ће у Великој већници Градске куће у Суботици бити одржан хуманитарни концерт хорова, пјевачких група и солиста, а приход од концерта намијењен је за изградњу цркве Светог архиђакона Стефана на Келебији.
Четвртак је посвећен најмлађима, те ће пјесници за дјецу Тоде Николетић и Бранимир Росић обићи ђаке ОШ „Вук Караџић“ у Бајмоку, док ће на градском тргу бити одржана Конференција беба, које ће се такмичити у неколико дисциплина, а биће одржан и Фестивал спорта за дјецу.
Наступи бројних фолклорних и изворних група из Србије, Републике Српске и региона одржаће се у петак и суботу, а послије њих на централној бини концерте ће одржати крајишке групе „Синови Мањаче“ и „Јандрино јато“, који ће наступити у петак, као и етно група „Траг“ из Бањалуке, која ће наступити у суботу.
Представништво Републике Српске у Србији подржава манифестацију „Завичајни дани“ од самог почетка, као и организатора манифестације Савез српских удружења Севернобачког округа у свим активностима, активно доприносећи његовом дјеловању и развоју.