Отварању изложбе присуствовао је шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић који је рекао да је Представништво у претходне три године успјешно повезивало дјецу и младе Даун центра Бањалука са дјецом у Србији.
„У претходне три године организовали смо више радионица, омогућили им да се друже са нашим истакнутим умјетницима, све у функцији да се та дјеца социјализују, да их активно укључимо у друштво и да их учинимо сретним и бољим њихов живот“, изјавио је Цицовић.
Он је навео да је ове године организована петодневна радионица на којој ће дјеца поново имати сусрете прије свега са људима из струке који се баве овом популацијом и разговарати о свему што ће допринијети њиховом бољем животу.
„Изложба ће након Београда бити постављена широм Европе, у Бечу, Берлину и доста европских градова. Поносни смо што на овај начин доприносимо њиховом успјешнијем раду и остваривању циљева Даун центра из Бањалуке“, рекао је Цицовић.
Директор Даун синдром центра Бањалука Зоран Јелић истакао је да је тај центар 2016. године под покровитељством тадашњег предсједника Републике Српске Милорада Додика покренуо програм социјалне рехабилитације у који су уведене комплементарне методе у социјалну рехабилитацију.
„Tо је веома убрзало избацивање страха код особа са Дауновим синдромом борећи се против најсложеније болести особа са Дауновим синдромом, а то је осјећај одбачености. Tа одбаченост се дијели у двије групе, до око 26-те године је прва, када они схвате да су одбачени од свих, а друга је када почну одбацивати себе“, рекао је Јелић.
Он је истакао да је захваљујући Представништву Српске у Србији и њеном шефу Млађену Цицовићу, Даун центар Бањалука постао међународно видљив.
„Драго нам је да су сва представништва Републике Српске почела да пресликавају модел добре праксе Цицовића, међу којима је и Представништво у Москви, гдје су наши кувари, у конкуренцији 26 земаља освојили златну медаљу“, рекао је Јелић.
Он је навео да је Даун синдром центар Бањалука, захваљујући представништвима Српске, потписао споразуме са таквим центрима у Грчкој, потписаће и са центрима у Аустрији, Чешкој и Пољској, гдје се организује велика манифестација „Дани дјеце сунца“, на којој ће бањалучки центар премијерно приказати свој филм „Неки нови Бродвеј“ и представити свој програм рехабилитације. „У октобру ћемо, први пут на овим просторима, организовати међународни атлетски митинг особа са Дауновим синдромом под покровитељством амбасадора особа са Дауновим синдромом професором Владом Ђајићем“, најавио је Јелић.
Професор Педагошког факултета у Сомбору Гордана Николић изјавила је да је основна карактеристика Даун центра Бањалука и Зорана Јелића невјеровантан ентузијазам и помјерање граница могућности рада са корисницима тог центра. „Резултати које остварују су задивљујући. Мислим да такав пик који остварује Зоран Јелић са својом организацијом ми у Србији још немамо. Све похвале“, рекла је Николићева.
Данас ће бити организована и генерална проба представе „Роко и Цицибела“, чији је режисер брат особе са Дауновим синдромом, а у оквиру петодневног програма биће изведене вокалне нумере и психодрамске вињете у извођењу особа са Дауновим синдромом, дефектолошке и ликовне радионице са професорима универзитета.