U Beogradu je danas svečano otkrivena spomen-tabla sa imenom Nevesinjske ulice, na kojoj su istaknute informacije o ovoj ulici u naselju Vračar, gradu Nevesinju i njegovim znameitostima, kao i o Nevesinjskoj puški, čuvenom ustanku koji je izazvao velike promjene na Balkanu i donio nezavisnost Srbiji i Crnoj Gori.
Tablu u ulici koja od 1895. godine nosi naziv Nevesinjska otkrili su načelnik opštine Nevesinje Milenko Avdalović, predsjednik Skupštine Udruženja Nevesinjaca u Beogradu general Svetko Кovač i predsjednik Izvršnog odbora ovog udruženja Zoran Janjić.
Кovač je u obraćanju prisutnima, među kojima su bili i predstavnici beogradske gradske vlasti, opštine Vračar, i Borislav Maksimović, savjetnik u Predstavništvu Republike Srpske u Srbiji, istakao da ima poseban osjećaj kada prolazi ovom ulicom, jer smatra da je ona jedna od najljepših u Beogradu.
„Ova ulica je posebna i po tome što od 1895. godine, kada je dobila ovaj naziv, nije mijenjala ime, iako se u Beogradu od tada svašta menjalo“, rekao je Кovač.
On je objasnio da je Udruženje Nevesinjaca inicijativu za postavljanje spomen-table u Nevesinjskoj ulici podnijelo 2016. godine, ali da tada ona nije usvojena.
Кovač je naveo da su drugu inicijativu pokrenuli 2022. godine, koju su ozvaničili u januaru 2023. godine da bi gradske vlasti u oktobru dale odobrenja da se postavi spomen-tabla o Nevesinju, koja je danas svečano otkrivena.
Janjić je rekao da je udruženje na čijem je čelu ponosno zbog otkrivanja spomen-table, dodajući da će ona krasiti Nevesinjsku ulicu na ponos Nevesinjaca u Beogradu, Vračara, ali i čitavog Beograda. On je ukazao da tabla nije velika po površini i obimu, ali da na njoj ima dosta značajnih podataka.
„Jedan podatak je o tome da je ulica dobila ime 1895. godine. Tu je i motiv koji je inicirao tadašnje gradske vlasti da joj daju ime, a to je bila 20. godišnjica Nevesinjske puške. Na tabli su i svi značajni podaci vezani za Nevesinjsku pušku, koju bi, prema mom mišljenju, trebalo zvati Trećim srpskim ustankom“, istakao je Janjić.
Avdalović je rekao da ga jedna strana ulice podsjeća na Hercegovinu, dodajući da je Nevesinjska sačuvala gospodstvo iz 1895. godine, kada je i dobila ime.
„Srećan sam što putnik namjernik može da sazna osnovne stvari o Nevesinju, da je dogovor hercegovačkih vladara o ustanku iz 1875. godine napravljen u Crkvi Uspenja Svete Bogorodice u Biogradu i što može da pročita osnovne informacije o Nevesinju i njegovim znamenitostima, i to i na srpskom i na engleskom jeziku“, naveo je Avdalović.
On je naglasio da je današnja svečanost jedna od prvih koje idu u susret „zlatnom jubileju“ –150. godišnjici Nevesinjske puške, koja će biti obilježena 2025. godine, i to na najvišem nivou.
„Za 150. godišnjicu ćemo formirati organizacioni odbor, koji će obuhvatiti i čelnike Srbije i Srpske, ministre, vjerovatno i predsjednike vlada. Pozvaćemo i Crnu Goru, jer je ona imala neumnjiv značaj za podizanje i tok ustanka“, najavio je Avdalović.
Prema njegovim riječima, ideja Nevesinjaca je da se dio manifestacije održi i u Beogradu zato što je obilježavanje godišnjica Nevesinjske puške u prijestonici Srbije prije Drugog svjetskog rata trajalo od tri do pet dana.