U Beogradu je održan Beogradski festival harmonike, a zapažen nastup imali su i studenti na katedri za harmoniku Muzičke akademije u Istočnom Sarajevu.
Prvu nagradu dijele Olivera Vujanović i Ajdan Muftić, oboje sa Muzičke akademije u Istočnom Sarajevu.
Prema odluci žirija, drugu nagradu su podijelila četiri takmičara, takođe sa akademije u Istočnom Sarajevu – Кristina Živanić, Siniša Lukić, Milan Ćutović i Vladan Prodanović.
Student Vladan Prodanović izjavio je da je, iako iz Šida, odlučio da studira u Istočnom Sarajevu, čija akademija za razliku od Beograda i Novog Sada ima smjer harmonika.
On je rekao da danas sve više kompozitora komponuje za harmoniku, dok je to ranije bila rijetkost.
Student Siniša Lukić rekao je da je harmonika njegova ljubav i da jednako uživa dok svira i narodnu i klasičnu muziku.
On je naveo da klasičnu muziku izvodi da bi napredovao u umjetničkom smislu i vještini, a da narodnu svira za svoju dušu.
Redovni profesor na katedri za harmoniku Muzičke akademije u Istočnom Sarajevu Danijela Gazdić izjavila je da studenti iz Srpske na ovaj festival dolaze već sedmi put i da je uvijek izazov da predstave harmoniku u drugom svjetlu i ruhu.
Ona je navela da je šest studenata dobilo priliku da pokaže umijeće, od kojih je pet sa njene klase.
Gazdićeva je zahvalila Predstavništvu Republike Srpske u Beogradu za podršku i logistiku studentima tokom njihovog boravka i takmičenja u Beogradu.
Organizator festivala je Udruženja ljubitelja harmonike „Akordeon“ iz Beograda.
Beogradski festival harmonike je organizovan sa idejom okupljanja učenika, studenata, nastavnika, koncertnih umjetnika i predavača, iz zemlje i inostranstva i ima za cilj da kroz koncertnu, umjetničku, naučnu i stručnu djelatnost predstavi javnosti najreprezentativnija djela svjetske i domaće muzičke literature pisane za harmoniku.
Misija festivala je promocija i popularizacija harmonike kao klasičnog instrumenta, afirmacija talentovanih učenika, njegovanje ljubitelja klasične harmonike sa posebnim akcentom na mlade, kao i podizanje nivoa kulturne svijesti.