Sinoć je, uz intoniranje himni Republike Srbije i Republike Srpske, u fiskulturnoj sali Tehničke škole „Ivan Sarić“ u Subotici, u prisustvu oko 750 zvanica, otpočelo 10. „Veče Republike Srpske“ kojim je obilježena decenija postojanja Zavičajne zajednice Republika Srpska u Subotici.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je sa ove svečanosti da su njegova i politika predsjednika Srbije Aleksandra Vučića čvrste i srpske i da su Srpska i Srbija u njegovoj percepciji, šta god mislili na Zapadu, jedna država u kojoj živi jedan narod.
„Sa velikim nije lako, ali je uvijek važno šta mi hoćemo. Nemojte se pitati šta oni misle, nego šta mi odlučujemo da radimo“, rekao je Dodik i naglasio da Srbija može biti samo snažna zbog ovoga što radi Vučić, a to je da ima jaku poziciju.
„Mi, a i vi koji ste ovdje došli iz naših krajeva, nikada nismo bili bosanski Srbi, mi smo uvijek bili Srbi. Nikada ne možemo dozvoliti da nas na takav način kvalifikuju. Sve što rade je da pokušavaju da nas odvoje od Srbije“, istakao je Dodik.
„Srbija koja ima dosta svojih unutrašnjih izazova, prisutna je u Republici Srpskoj i zahvalan sam Vučiću, jer je u svim lokalnim zajednicama u Srpskoj, a ima ih 63, Srbija pomogla i značajno donirala ili potpuno izgradila vrtiće, škole ili neke komunalne objekte“, rekao je Dodik.
On je istakao da Srbi iz Republike Srpske ne daju na Srbiju, jer znaju da je jedino ona njihov garant.
Govoreći o Crnoj Gori, Dodik je rekao da malo pogađa to što se dešava nakon što je najavljena podrška rezoluciji o Srebrenici u UN.
„Srbi koji žive u Crnoj Gori su naši. Oni nisu crnogorski Srbi, nego su Srbi. Nema ni hrvatskih Srba, nego ima Srba. A neki koji nisu spremni da brane naš narod do kraja, uvijek na kraju zaključe da su pogriješili. To je bolno za nas, ali i satisfakcija. Neka se naljute, ali danas sam rekao da sram bude Crnu Goru – rekao je Dodik.
Ako iko treba da ima tu rezoluciju, kaže Dodik, onda je to Crna Gora, jer je Milo Đukanović obezbjeđivao logistiku za to što se desilo u Srebrenici.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Nemanja Starović, kao izaslanik predsjednika Vlade Srbije Miloša Vučevića, rekao je da „Srbi iz Srbije i Republike Srpske danas više nego ikad moraju biti ujedinjeni jer mnogi pokušavaju da srpski narod bace pod noge i vrate u neka tamna vremena.
Starović je naveo da Zavičajna zajednica u Subotici predstavlja most koji povezuje Srbe iz Srpske sa sunarodnicima u Srbiji.
„Zahvaljujući posvećenosti predsjednika Republike Srpske i Srbije, Milorada Dodika i Aleksandra Vučića, saradnja između Srbije i Srpske nikada nije bila bolja i konkretnija nego sada, na visokom i bratskom nivou“, rekao je Starović.
Gradonačelnik Subotice Stevan Bakić je rekao da u ovoj veličanstvenoj noći ne treba da zaboravimo braću i sestre u našoj južnoj pokrajini koji svojim postojanjem na našem Kosovu i Metohiji brane svetu srpsku teritoriju i sve svetinje na njoj i dodao da nećemo zaboraviti ni naš bratski narod u Crnoj Gori koji je sušta suprotnost jednom delu izvršne vlasti.
Prisutnima su se obratili i predsjednik Zavičajne zajednice Republika Srpska, Milorad Ćopić, i predsjednik Saveza srpskih udruženja Severnobačkog okruga Miroslav Karan.
Na desetoj, jubilarnoj „Večeri Republike Srpske” u Subotici, u okviru koje je Zavičajno udruženje Republika Srpska dodijelilo zahvalnice zaslužnima za doprinos radu ovog udruženja, priređen je i bogat kulturno-umetnički program u kome su učestvovali Jovan Perišić, narodni guslar Ljubomir Pavlović, Milenko Krndija Preldžije, etno društvo „Srpski sokolovi Kozare“ iz Prijedora, krajiška izvorna grupa „Srce Knešpolja“ iz Kozarske Dubice i brojne folklorne grupe.
Predstavništvo Republike Srpske tradicionalno podržava i pomaže sva zavičajna okupljanja u Srbiji, pa tako i Zavičajnu zajednicu Republika Srpska iz Subotice, od osnivanja do danas. Po završetku sinoćne svečanosti, šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović je čestitao zavičajcima jubilej i rekao:
„Naša zavičajna udruženja su, ne samo kao spona sa zavičajem i kao čuvari naših običajnih i kulutrno-umjetničkih vrijednosti, nego i kao građani Srbije značajni učesnici u očuvanju srpskog identiteta: tradicije, kulture, vjere, jezika i pisma“.