Međunarodna naučna konferencija na temu „Tradicija, krivično i međunarodno krivično pravo“ koja je okupila profesore krivičnog i ustavnog prava i eminentne stručnjake iz Srbije, Republike Srpske, regiona i svijeta održana je od 9. do 12. maja u Vrnjačkoj Banji.
U saopštenju za javnost navedeno je da su se učesnici složili kako je neophodno istaći da napori Zapada koji su usmjereni ka donošenju i prihvatanju rezolucije Generalne skupštine UN o osuđivanju ratnih zločina kao genocida iz 1995. godine u Srebrenici, predstavljaju realnu prijetnju za narušavanje mira u Evropi i ukazali da ti napori predstavljaju „jednu prljavu političku igru, koja se koristi za slabljenje Srbije, ali i svake druge zemlje koja baštini tradicionalne duhovno-moralne vrednosti“.
„Jednostrano istraživanje realne ratne tragedije u Srebrenici 1995. godine, dopunjavano antisrpskom retorikom i zloupotrebom Međunarodnog tribunala za bivšu Jugoslaviju u Hagu, do danas nije rezultiralo pravičnom ocenom dešavanja u Bosni i Hercegovini iz tog vremena.,“ navedeno je u saopštenju.
Istaknuto je da nema vjerodostojnosti u procjeni broja žrtava tragedije: „Nekada se navodi pet, a nekada osam hiljada žrtava za ceo region, uključujući i nestale osobe, kao i prinudno raseljene u druge regione i države“.
Takođe se naglašava da je u odnosu na Radovana Karadžića i Ratka Mladića, kao i na niz drugih osuđenih lica tragedije u Srebrenici, došlo je do „objektivne imputacije“, što je nedopustivo i protivriječi opšteprihvaćenim ljudskim pravima i slobodama.
Upozorava se da pokušaj Zapada da kroz mehanizam donošenja rezolucije Generalne skupštine UN 2024. godine, označi Srbe kao ,,genocidan narod“ direktno podriva ionako krhak mir u Bosni i Hercegovini i uništava smisao i praksu Dejtonskog sporazuma iz 1995. godine i istovremeno doprinosi povećanju rizika za mir i stabilnost u Evropi.
Učesnici konferencije su u potpunosti podržali stavove Srbije, Republike Srpske i Rusije u ocjeni opasnosti od jednostranog tumačenja tragedije u Srebrenici.
Na kraju saopštenja, navedeno je da je nužno ukazati kako označavajući ratne zločine u Srebrenici 1995. godine kao genocid inicijatori donošenja Rezolucije o Srebrenici u UN preuzimaju odgovornost za narušavanja mira na prostoru bivše Jugoslavije i krah Dejtonskog mehanizma za regulisanje situacije u Bosni i Hercegovini.
U okviru programa konferencije, u petak, 10. maja održan je Okrugli sto na temu: „Politički proces protiv Milorada Dodika, ugrožavanje Dejtonskog sporazuma i međunarodno pravni položaj Visokog predstavnika u BiH“.
Uvodničar na okruglom stolu je bio ugledni advokat Antо Nobilo, koji je član tima odbrane predsjednika Republike Srpske, a učestvovali su istaknuti stručnjaci iz Srbije, Republike Srpske, regiona i svijeta.
Učesnici su jednoglasno iznijeli argumente da je djelovanje Kristijana Šmita u BiH protivno svim principima međunarodnog prava.
Iskazali su jedinstven stav da ne mogu da vjeruju da, prije svega, postoji institucija visokog predstavnika kao takva, niti da je moguće da njemački diplomata Kristijan Šmit, koji je faktički okupirao Kancelariju visokog predstavnika, može da čini ovo sve što radi u posljednje dvije godine koliko je u BiH.
Takođe su zaključili da je eliminacija predsjednika Srpske Milorada Dodika iz političkog života cilj onih koji su pokrenuli postupak protiv njega zbog nepoštovanja odluka nelegitimnog Kristijana Šmita.
Advokat Antо Nobilo je rekao da je jedan od argumenata odbrane predsjednika Dodika to što je Kristijan Šmit nelegitimno izabran.
„Kristijan Šmit i neki visoki predstavnici ranije donose zakone već 28 godina što je nedopustivo. Imalo je to smisla odmah po okončanju sukoba, čak je i Venecijanska komisija to preporučivala, ali u nastavku funkcionisanja države to je nedemokratski put“, rekao je advokat Antо Nobilo.
Nobilo je takođe rekao da će interesantno biti svjedočenje Šmita, ako ga Sud pozove kao svjedoka.
Marko Romić, savjetnik predsjednika Republike Srpske je naglasio da nikada nijedan visoki predstavnik, od Karla Bilta do današnjih dana, nije imao mandat da donosi zakone.
„Čak ni sa Bonskim ovlaštenjima i amandmanima. To govori da je situacija u BiH izuzetno napeta i da se nalazimo u periodu ustavne krize“, rekao je Romić.
Ruski akademik Sergej Baburin govorio je o važnosti ličnosti predsjednika Dodika za opstanak i ostanak Republike Srpske i srpskog naroda u BiH.
Baburin je podsjetio i na neke istorijske analogije 90-ih godina i početkom 21. vijeka, kada, možda ne toliko snažni lideri kakav je Dodik, nisu uspjeli da imaju toliko snage da se izbore sa svim pritiscima kao što se Dodik danas istinski bori.
Međunarodna naučna konferencija „Tradicija, krivično i međunarodno krivično pravo“ održana je u organizaciji Srpskog udruženja za međunarodno krivično pravo i Međunarodnog udruženja pravnika Kaspijsko-crnomorske regije, uz tehničku i organizacionu podršku Predstavništva Republike Srpske u Srbiji.