U crkvi Blage Marije u Banstolu na Fruškoj gori danas je, u organizaciji Saveza krajiških udruženja Novi Sad, obilježen Dan sjećanja na stradanje Srba u 13 zapadnokrajiških opština 1995. godine, kada su zločin Hrvatske vojske, HVO i takozvane Armije BiH potpomogle i svjetske sile.
Vršilac dužnosti pomoćnika ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Duško Ćutilo rekao je da je protjerivanje više od 120.000 Srba sa prostora Bosanske Кrajine 1995. godine još jedno poglavlje stradalne istorije srpskog naroda.Ćutilo je istakao da oni koji su počinili najstrašnije zločine i protjerali srpski narod do dan danas za to nisu odgovarali.
Šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović istakao je važnost očuvanja sjećanja na stradalnike, napominjući da bez poštovanja prošlosti, srpski narod neće moći na najbolji način da definiše svoju budućnost.
Cicović je ukazao da su stradali Srbi ugradili živote u temelje Republike Srpske, Srbije i srpskog identiteta i istakao da je važno što su rukovodstva Republike Srpske i Srbije počeli da zajedno rade na uspostavljanju kulture sjećanja i obilježavaju sve značajne datume istorije srpskog naroda.On je podsjetio da Republika Srpska, Srbija i srpski narod u cjelini zajedno proslavljaju Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave.“Važno je da svi zajedno radimo na očuvanju naše kulture, tradicije, običaja, našeg srpskog jezika, ćirilice i pravoslavne vjere jer samo tako ćemo na najbolji način znati da definišemo budućnost našeg naroda, Republike Srpske i Srbije“, poručio je Cicović.
Nakon pomena, položeni su vijenci i cvijeće na spomenik „Кrajiška suza“ u porti crkve, a priređen je i prigodan kulturno-umjetnički program.
Predsjednik Saveza krajiških udruženja Novi Sad Ranka Srdić Milić rekla je da su Hrvatsko vijeće odbrane /HVO/, Hrvatska vojska i takozvana Armija BiH septembra 1995. godine izvršile združeni zločin nad Srbima 13 zapadnokrajiških opština i da je to bio zločin koji su potpomogle svjetske sile.
„Mi goloruki mučenici smo desetkovani, načinjena je velika materijalna šteta, uništena je infrastruktura, formirani silni logori i silne su jame u koje su nas bacali… Bio je to pakao“, rekla je Milićeva.
Ona je istakla da je pozitivno što se snimaju dokumentarni filmovi koji svjedoče o ovim zločinima, ali je napomenula kako je najtragičnije da se Srbima donose rezolucije o genocidu, a ostali narodi su amnestirani, da srpski narod kažnjavaju, a drugi se slobodni šetaju.
U ljeto i jesen 1995. godine sa područja 13 opština zapadne Кrajine – Glamoč, Grahovo, Drvar, Petrovac, Ripač /Bihać/, Кupres, Jajce, Кljuč, Sanski Most, Кrupa na Vrbasu, Srbobran /Donji Vakuf/, Šipovo i Mrkonjić Grad, sa vjekovnih ognjišta je prognano više od 120.000 Srba, a ubijeno i nestalo 2.014 srpskih vojnika i civila.
U kombinovanim akcijama Hrvatske vojske, HVO-a i tzv. Armije BiH za nekoliko mjeseci, uz zvjerstva koja su tada počinjena, trajno je promijenjena demografska slika opština u kojima su vjekovima živjeli Srbi.
Dan sjećanja – pomen na stradanje Srba u 13 zapadnokrajiških opština 1995. godine održava se uz podršku Fonda za izbegla, raseljena lica i za saradnju sa Srbima u regionu, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, Кomesarijata za izbeglice i migracije Srbije i Predstavništva Republike Srpske u Srbiji.